סוכות עם פסטיבל 'שירת האושפיזין'

הפסטיבל יציין את השקת מרכז חיים גורי לתרבות ב'בית הקונפדרציה' * ארבעה ימים מלאי השראה שיציגו קולות שונים מן התרבות העולמית והעברית

פסטיבל שירת האושפיזין יתקיים זו השנה השלישית ב'בית הקונפדרציה' בירושלים. הפסטיבל ייערך בחול המועד סוכות, בין ה-22 ל-26 בספטמבר. הפסטיבל הוא האירוע הגדול והמרכזי שבו ישיק 'בית הקונפדרציה' בשיתוף עם עיריית ירושלים את מרכז חיים גורי לתרבות.

אפי בניה, מנכ"ל 'בית הקונפדרציה': "חיים גורי, מגדולי המשוררים של השירה העברית החדשה, היה אחד מעמודי התווך של החברה הישראלית ותרבותה. הפסטיבל כולו מוקדש לזכרו ויתקיים על פי רוחו הפלורליסטית ואוהבת האדם. זו הסנונית הראשונה בסדרת אירועי שירה, ספרות ומוזיקה, שיתקיימו במסגרת המרכז החדש וינציחו את מורשתו של גורי".

על פי מנהג חג הסוכות, נהוג לארח בסוכה אנשים מקהילות ותרבויות שונות. ברוח זו של מסורת ופתיחות, יארח פסטיבל שירת האושפיזין את משוררי העולם ויצירתם לצד מחוות לשירה העברית. השנה, הורחבה מתכונת הפסטיבל ומלבד האירועים שייערכו באולם יתקיימו גם מפגשי הקראת שירה – 'קפה רידינג' – בהשתתפות מיטב המשוררות והמשוררים בחלל המסעדה החדשה של 'בית הקונפדרציה'. במהלך המפגשים ניתן יהיה ליהנות מתפריט ירושלמי מקומי אל מול חומות העיר העתיקה.

בנימין שבילי, המנהל האמנותי של הפסטיבל: "הפסטיבל ייערך זו הפעם השנייה בצל מגפת הקורונה שמלווה את חיינו כבר תקופה ארוכה. על פי רוחה של השירה, אנו מזמינים אתכם לבוא ו"להתאשפז' אצלנו ב'בית הקונפדרציה' במובן החיובי והמשמח של המילה. אופיו האוניברסלי של חג הסוכות מאפשר לנו להזמין לסוכת השירה שלנו אושפיזין אהובים, להציג מסורות שירה מתרבויות העולם, לקיים הקראות שירה וכמובן לחגוג על פי מיטב המסורת את הילולת רבי נחמן מברסלב". 

תכנית הפסטיבל:

יום רביעי, 22.9

14:00, 'מי מפחד מזרתוסתרא": מחווה ל'כה אמר זרתוסתרא', יצירתו האלמותית של הפילוסוף פרידריך ניטשה, שהיוותה לאורך השנים מקור השראה ליוצרים רבים. גם כיום משפיעה היצירה על משוררים בני זמננו בכותבם על התבודדות וחיפוש אחר אצילות ויופי. בהשתתפות: מרחב ישורון ודנה לובינסקי. מנחה: ג'רמי פוגל. מוזיקה: ויסאם ג'וברן (עוד).

15:30, 'קפה רידינג': פרופ' אריאל הירשפלד יקרא משיריו של משורר ימי הביניים שלמה אבן גבירול, משורר שבשלושים ושבע שנות חייו הצליח לכתוב שירה שנחשבת עד ימינו לאחת הפסגות אליהן הגיעה השירה העברית.

17:00, "הו את אם אדומת עיניים": מפגש המוקדש לשירתו של המשורר הטורקי נאזים חיכמת, משורר של אהבת אדם ומולדת ומורד באי צדק ודיכוי. רוב שירתו של חיכמת נכתבה בכלא או בגלות מארצו, בהם בילה חלק ניכר מחייו.בהשתתפות: עפרה בנג'ו ואלמוג בהר.מנחה: בני ציפר.מוזיקה: אנסמבל 'אבידין' – ויקטוריה סרויה (שירה), טליה ארדל (צ'לו), אהוד גרליך (קונטרבס), אורן פריד (תופים וכלי הקשה).

19:00, קפה רידינג: אגי משעול קוראת משיריה של המשוררת זוכת פרס נובל לואיז גליק, משוררת אמריקאית יהודייה שזכתה בפרס נובל לספרות בשנת 2020 על שירתה הפשוטה, הכואבת והמדויקת.

20:30, "אף שרציתי עוד קצת עוד": בסוף ינואר 2018 נפרדנו מחיים גורי, אחד המשוררים האהובים והמרתקים של השירה העברית בת זמננו. את יומו הראשון של הפסטיבל נסיים במחווה חגיגית של 'עוד קצת עוד' משירתו של גורי. בהשתתפות: אריאל הירשפלד, אגי משעול, מירון ח. איזקסון ויעל גורי. מנחה: יונתן ברג. מוזיקה: אורי לשמן (קלידים) ומאי לשמן (שירה).

יום חמישי, 23.9

14:00, "הקוף המקפץ הסוס המשתין למראשותיי": שירה סינית ויפנית. מה בין שירת הייקו יפנית לשירת הטאנג הסינית, בין מינימליזם לעושר מילולי, בין שירת שכרות לפיכחות, בין בודהיזם לדאואיזם, בין ריבוי לצמצום ובין יובש פואטי ללחלוחית פואטית. בהשתתפות: יובל אידו טל וחן דקל. מנחה: בנימין שבילי. מוזיקה: איתמר פוגל שאקוהאצ'י.

15:30, 'קפה רידינג': זלי גורביץ קורא את מגילת קהלת. בכל אחד משלושת הרגלים נהוג לקרוא באחת המגילות הכתובות בתנ"ך, בפסח קוראים את שיר השירים, בשבועות את מגילת רות ובסוכות את קהלת. יחד נשב לשמוע את קריאת המגילה מפיו של זלי גורביץ.

17:00, "מקומי האין מקום ומוצאי האין מוצא": מפגש אודות המשורר המיסטי והמורה הסוּפי בן המאה השלוש-עשרה ג'לאלדין  רומי, משורר האהבה והאחדות המיסטית, שגם כיום מצליח לשבות את ליבם של קוראי שירה מכל הדתות ומכל רחבי העולם. בהשתתפות: תמיר גרינברג ובנימין שבילי.מנחה: אלמוג בהר.מוזיקה: אמיר שהסאר (חליל נאי) ויונתן רפואה (עוד).

19:00, 'קפה רידינג': רוני סומק קורא את "קדיש" של אלן גינסברג – פואמה מטלטלת שנכתבה לאחר מות אימו של גינסברג, נעמי, ותורגמה על ידי נתן זך. המוזיקאית הדרה לוין ארדי תלווה את רוני סומק בנגינה ותקרא באנגלית קטעים מן הפואמה.

20:30, "יש לי שמונה דעות": ערב מחווה למשורר זוכה פרס ישראל, ישראל פנקס. בהשתתפות: מיכל גוברין, דוד וינפלד, נתן וסרמן ובנימין שבילי. מנחה: אסתר אטינגר. הקראה: צבי סלטון.

יום שישי, 24.9

12:00, "על ירושלים בחינת לב" – הילולת רבי נחמן מברסלב: כמנהגנו במסורת פסטיבל 'שירת האושפיזין', נקיים לקראת ערב שבת את הילולת רבי נחמן מברסלב, שנפטר בג' חול המועד סוכות. איפה נמצא הלב ואיפה שוכנת ירושלים? על מקום פנימי ועל מקום חיצוני, האם יש הבדל ביניהם או שמא שניהם אינם אלא אחד? בהשתתפות: הרב אורי שרקי, צבי מרק וחביבה פדיה. מנחה: בנימין שבילי. מוזיקה: דניאל זמיר (סקסופון ושירה), ניצן בר (גיטרה) ודניאל דור (תופים).

יום ראשון, 26.9

15:00, "עליך אחלום חרישית": המשוררת היהודיה אלזה לסקר שילר עזבה את גרמניה ובאה לכתוב שירה בארץ ישראל. את שיריה תרגמו מגרמנית לעברית אורי צבי גרינברג, יהודה עמיחי ונתן זך – מה קסם להם בשירתה? ערב המוקדש לשירתה הסהרורית של לסקר שילר, המשלבת תרבות גרמנית ומיתוס יהודי וממשיכה לרגש גם את קוראי השירה בני זמננו. בהשתתפות: ליאורה בינג היידקר ונתן וסרמן. מנחה: ליאת קפלן. מוזיקה: מורין נהדר (לחנים מקוריים ושירה) ואסף מידן (קלידים).

17:00, "כי תצא בדרך אל איתקה": הפלגה עם קוסטנדינוס קוואפיס במרחביה הקסומים של שירתו – משורר יווני בודד שחי באלכסנדריה השוקעת, האיש שכתב את 'איתקה', אחד משירי המסע המופלאים ביותר ועוד שירים רבים וקסומים, נסוכי אוירה הדוניסטית והלניסטית לצד סגפנות ביזנטינית. בהשתתפות: רפי וייכרט וישראלה אזולאי. מנחה: בני ציפר. מוזיקה: נטלי אוריון (שירה) ובר הלוי (גיטרה).

19:00, 'קפה רידינג': דוד וינפלד מתרגם שירה פולנית לעברית כבר כמה עשרות שנים והפך את השירה הפולנית המודרנית לשירה המתורגמת הפופולארית ביותר בישראל. ויינפלד יקרא משיריהם של שני משוררים פולניים: צ'סלב מילוש, שעם שיריו החל ויינפלד את מפעל תרגומיו, ואדם זגייבסקי, מאחרוני המשוררים הפולנים שתרגם.את קריאתו של דוד וינפלד ילווה בפסנתר רונן שפירא באתנחתא מוזיקלית – קטע מיצירתו של המלחין הפולני פרדריק שופן.

20:30, "ענני": לפני ארבע שנים הלך לעולמו הזמר והמשורר היהודי לאונרד כהן. 'ענני' הוא שיר תפילה יהודי שכתב והלחין קרוב למותו והרעיש את הלבבות. סיום פסטיבל 'שירת האושפיזין' הוא מחווה לכהן גדול של חיפוש ללא קץ, משורר האהבה והגעגועים, מלך העצבות המעשירה. בהשתתפות: מיכל גוברין, רות קרא איבנוב וערן צלגוב.מנחה: יונתן ברג. מוזיקה: חברים מתוך פרוייקט 'תפילה שבורה' – מסע בעולם היצירה של לאונרד כהן: אברהם כהן (שירה, סיפור, גיטרה ומפוחית), ינקלה סגל (הפקה מוזיקלית, בס, גיטרה אקוסטית וקולות), יוגב לוי (נאי, קלידים, גיטרה ושירה).

הפסטיבל מתקיים בתמיכת משרד התרבות והספורט, מינהל התרבות ועיריית ירושלים, האגף לתרבות.

לרכישת כרטיסים: 'בימות', www.tickets.bimot.co.il.

הכניסה לאירועי 'קפה רידינג' חופשית, על בסיס מקום פנוי ובהרשמה מראש: 6226*.

למידע נוסף: 02-5399360 (שלוחה 5), 'בית הקונפדרציה' בפייסבוק ובאתר בית הקונפדרציה, www.confederationhouse.org.

הכניסה בהתאם להוראות 'התו הירוק'.