סופגניות 'חרבות ברזל'

צילום: אסף קרלה
צילום: אסף קרלה
'קפה קדוש' בקולקציית סופגניות ברוח המלחמה הנוכחית * בתפריט: 'גולני' בטעם קפה, 'גבעתי' בטעם קסיס, 'נח"ל' בטעם פיסטוק וסופגניית 'דניאל הגרי' בטעם פטל * וכיצד הוחלט להעניש את נשיא טורקיה?

כבכל שנה, כך גם השנה, חנוכה שבפתח הוא חג כפול עבור שף קונדיטור קרן ואיציק קדוש, שנערכים לקראתו עם מגוון סופגניות ושלל טעמים היוצאים מהקונדיטוריה שבקומה העליונה בבית הקפה 'קדוש'.

להבדיל מכל השנים האחרונות, אשר בהן קולקציית הסופגניות במקום התמקדה בטעמים חדשים רלוונטיים לעונה, הפעם התמקדו בבית הקפה הירושלמי ברוח התקופה הנוגעת בכולנו ובחרו בקולקציה צבאית שמונה שורה ארוכה של סופגניות וטעמים בצבעי הכומתות: ׳גולני׳ במילוי קרם שוקולד קפה וסוכריית קרמל מעל, ׳מודיעין׳ במילוי קרם אננס, ׳גבעתי׳ במילוי בקרם קסיס, ׳תצפיתניות׳ במילוי קרם לימון, ׳נח"ל׳ במילוי קרם פיסטוק, ׳סיירת אגוז׳ במילוי קרם אגוזי לוז, ׳חיל האוויר׳ במילוי קרם פקאן, ׳הנדסה קרבית׳ במילוי קרם קרמל, ׳שריון׳ במילוי קרם אוראו, ׳חיל הים׳ במילוי קרם פטיסייר, ׳צנחנים׳ במילוי קרם פבלובה, ׳מג״ב׳ במילוי קרם פיסטוק חלווה וגולת הכותרת – סופגנייה ורודה במילוי קרם פטל שתיקרא סופגניית הגרי, כמחווה לדובר צה״ל, תת אלוף דניאל הגרי, שנכנס ללב של כולנו במהלך המלחמה.

שף קונדיטור קרן קדוש, מבעלי קפה 'קדוש': "בכל שנה, מתחילים אנו לחגוג את חג החנוכה כבר לאחר שמחת תורה. השנה, בשל המלחמה והימים הקשים, נדחה המועד. מאחר והתחלת הטיגון והכנת הסופגניות נתפסות אצלי עוד מילדות כסמל לדבר שמח, כשסבתי ז״ל הכינה ספינג׳ מצופה סוכר, זה היה סימן שמשהו שמח קורה או עתיד לקרות.

בגלל שסופגניות מקושרות אצלנו לשמחה, קשה היה לנו להתחיל ולהכין אותן, עד אשר הגיעה פנייה להכין סופגניות לחיילי 'גולני' שנפצעו במלחמה. לחטיבה זו מחוברים אנו באופן מיוחד, מאחר והבן הבכור שלנו משרת בגדוד 13 של 'גולני'. כדי לשמח אותם, הכנו סופגניית 'גולני'. כשראינו את השמחה וההתרגשות על פניהם, החלטנו להחליף את שמות הסופגניות שלנו בשמות יחידות צה"ל. כשהחלטנו להכין סופגנייה שתיקרא סופגניית 'גולני', קיבלנו גל פניות עם שאלות מה עם החילות אחרים וכך נוצרה לה קולקציה שלמה עם טעמים שונים. תודה ללוחמים היקרים שלנו ששומרים עלינו״.

בקפה 'קדוש' יודעים גם לתת על הראש. זוכרים את 'הכלה מאיסטנבול', הקינוח האהוב והנמכר ביותר בקפה קדוש'? להבדיל ממרבית הקינוחים, המשתנים חדשות לבקרים, את הקינוח הנ״ל מכינים בקונדיטוריה מידי יום מכיוון שאנשים מגיעים מכל חלקי הארץ במיוחד בשבילו.

בעקבות האמירות האנטי ישראליות של נשיא טורקיה ארדואן, שאמר כי החמאס "הוא לא ארגון טרור אלא ארגון שחרור שנאבק על אדמתו" ובגלל שלט שצולם בכניסה לאחת החנויות באיסטנבול ועליו נכתב ״אין כניסה ליהודים״, הוחלט בבית הקפה הירושלמי להסיר מיידית את שם הקינוח הפופולארי ובשבועיים וחצי האחרונים לא הופיע שמו של הקינוח בחזית הוויטרינה. בפתק הצמוד לקינוח נכתב ללקוחות: ״מחפשים שם חדש לקינוח״, בתוספת איקס גדול על השם 'הכלה מאיסטנבול'. במהלך התקופה הנ״ל, הוצעו אלפי שמות מצד הלקוחות ומצד העוקבים ברשתות, כאשר מרבית השמות הוצעו בהקשר של המלחמה. מתוך כל השמות, נבחר השם 'קרן שמש'״.

קרן קדוש: ״נסעתי ברכב עם בני אראל וברקע התנגן השיר 'קרן שמש'. אראל הציע את השם לקינוח ואני חשבתי שזה שם מושלם – הן בשל הציפיה והתפילה לקרן שמש שתשיב את החטופים; והן בשל מילות השיר 'אל תבכי קרן שמש', המבטאות את הרצון שלנו לשדר תקווה – גם בתקופה קשה ומורכבת זו. אז 'גולה גולה איסטנבול גלין' ('ביי ביי הכלה מאיסטנבול' בטורקית), עם ישראל חי, יחד ננצח״.


קפה 'קדוש'

רח' שלומציון המלכה 6, ירושלים

כשרות: רבנות ירושלים

שעות פתיחה: ראשון-חמישי 07:00-22:00, שישי – 07:00-13:00

טלפון: 02-6254210