'סיוריצה' בירושלים

פרויקט חדש בשיתוף עיריית ירושלים ומיזם RUN JLM * ריצה עם עצירות והדרכה על מקומות שונים * גם ספורט וגם היכרות מנקודת מבט שונה עם שכונות ירושלים

במסגרת הפרויקט, המובל על ידי רשות הצעירים ואגף הספורט בעיריית ירושלים, נערך פיילוט בשכונות חומת שמואל, הגבעה הצרפתית ותלפיות-ארנונה, והמשתתפים בו נהנו להכיר את השכונות בצורה שונה, הרפתקנית וסוחפת.

'סיוריצה' מופנה למשפחות צעירות עם ילדים בגילאים 6-12 ומבוגרים בעלות סמלית בסך 20 שקלים וכולל הדרכת טיולים וריצה, כאשר המדריכים בו הם מורי דרך ותיקים, מנוסים, אמני ריצה מוסמכים וירושלמים מושבעים.

קיימים שני מסלולים ב'סיוריצה': מסלול של 5 קילומטר ומסלול נוסף של 8 קילומטר וכל אחד יכול לבחור במסלול באופן עצמאי.

ב'סיוריצה' מתחברים לירושלים דרך הרגליים. יש משהו שכמעט בלתי ניתן להסביר בהתרגשות שאוחזת באדם תוך כדי ריצה בעיר שבה 4,000 שנות היסטוריה נחות תחת רגליו.

הסיור מיועד גם לרצים מקצועיים וגם לחובבים ומתנהל בקצב ריצה המותאם לקהל הרצים. בניגוד לסיור מודרך רגיל בירושלים, בו יש מעט שטח והרבה מלל, ב'סיוריצה' הנוסחה היא הפוכה: מכסים הרבה שטח ובין מקטעי הריצה עוצרים להדרכות קצרות, תמציתיות ומדודות, שבנויות במיוחד כדי להצית את הדמיון ולגרום למחשבות לרוץ בראש, בזמן שהרגליים נותנות עבודה לאורך המסלול.

התוואי הירושלמי מזמן אתגר ויופי. הטופוגרפיה של העיר משחקת תפקיד מפתח בחוויה – בעליות, בירידות, תוך נשימת אוויר הרים צלול כיין.

במסגרת המיזם מתקיימים שני מסלולי ריצה נפרדים – האחד להורים, והשני קליל יותר למשפחות. המסלול השכונתי כולל ריצה בין המקומות המוכרים והאהובים, עם עצירות והדרכה על מקומות שונים בשכונה והיכרות מנקודת מבט שונה עם השכונה וכל זה דרך הנופים הירושלמים עוצרי הנשימה שנחשפים לעיני הרצים בזה אחר זה.

המדריכים ב'סיוריצה' משמשים כצלמים הרשמיים של הסיור, כך שבסופו מקבלת הקבוצה אלבום תמונות של המשתתפים רצים על רקע נופי ירושלים. אחרי הטעימה הראשונה מוזמנים הרצים לחזור ולרוץ במסלולים הנוספים המוצעים: העיר החדשה, עין כרם, סיורי ריצה מיוחדים לחגים ועוד.

ראש העיר ירושלים, משה ליאון: "אני מברך על המיזם החדשני שגורם לתושבי ירושלים להכיר את שכונתם מנקודת מבט שונה ומחברת למרחב חייהם. זו דרך חדשה להכיר את ההיסטוריה, הגאוגרפיה והייחודיות של שכונתם, תוך כדי ריצה בעיר המלאה בפינות קסומות, מפתיעות ומרתקות".