סיור בשדה קוצים

הסיור המשותף לנציגי המועצה ולקק"ל (צילום: באדיבות המועצה)
כחלק מהיערכות למניעת שריפות, ביקרו נציגי קק"ל במספר מוקדים ברחבי המועצה

נושא היערכות המועצה למניעת שריפות יער לא יורד מסדר יומה של המועצה. היום (רביעי, 6.7), ערכה המועצה למנהלת מרחב מרכז בקק"ל, ענת גולד, סיור במועצה בשטחים שנחשבים צמודי גדר ליישובים ואינם נמצאים בתוך היישוב אלא מחוצה לו. ראש המועצה ניב ויזל הראה לנציגי קק"ל עד כמה מוחשית הסכנה בזמן שריפה ואיך עץ אחד מצד אחד יכול להעביר את האש לתוך היישוב ולסכן חיי אדם ורכוש.

"אנו עושים הכול על מנת לזרז את הנהגות היישובים לפעול לחישוף ולהיערכות בתוך היישובים, אך זקוקים גם לעבודה של קק"ל מחוץ ליישוב ובסמוך לו ביצירת אזורי החיץ. לכולנו מטרה משותפת והיא הצלת חיי אדם", אמר ראש המועצה בסיור. נציגי קק"ל ענו לראש המועצה שהם מטפלים ופועלים בהרבה אזורים שהם באחריותם, אבל ישנם שטחים שאינם יכולים לפעול בהם משום שהם לא תחת אחריותם הבלעדית. יחד עם זאת, מבצעת קק"ל תחזוקה שוטפת של אזורי החיץ ורק לאחרונה ביצעו עבודות תחזוקה סמוך למספר יישובים בשטח המועצה.

בהמשך היום, דנו נציגי המועצה וקק"ל במספר נושאים נוספים שהמועצה פועלת לקדם וביניהם שיתופי הפעולה ושילוב הכוחות של המועצה וקק"ל יחד במאבק על שמירת השטחים הפתוחים בלב הירוק ואל מול תוכניות המתאר של בית שמש. נציגי קק"ל התייחסו ואמרו שהם רואים במועצה שותף מלא ותומכים בעמדת המועצה אל מול כל נושא הפגיעה בשטחים הפתוחים והושגו על כך הסכמות.

ענת גולד: "מטה יהודה היא המועצה האזורית היחידה שיש לה פורום ירוק וזה יוצא דופן ובעל חשיבות רבה. חשוב שנסתכל על שיתופי הפעולה ועל נכונות אנשי השטח שלנו לעבוד ולהזיז דברים. אנחנו עובדים פה לא מעט"

עוד עלה בעניין זה נושא כביש 39 בעמק האלה שכרגע נמצא בהקפאה, אך הוסכם שיש צורך בחשיבה אסטרטגית ובמאבק משותף למנוע את חזרתו לשולחן הדיונים בעזרת שיתוף הציבור. לנושא ועדת הגבולות בקריית יערים אמרה גולד "אנחנו עמדנו על הרגלים האחוריות ולא נאפשר העברת גבולות ופגיעה בשטחי יער".

לגבי הקמת בית ספר יער ושיתוף פעולה עם קק"ל בכל נושא החינוך אמר ניב ויזל: "זה לא מספיק שאתם נלחמים יחד אתנו בכל מיני ועדות על חשיבות השמירה על השטחים הפתוחים ועל העצים. יש חשיבות לחינוך האזרח כבר מכיתה א' ואנו רוצים יותר שיתופי פעולה שלכם בהקמת בית ספר יער במועצה ובקידום החינוך בתחום הזה". בעניין זה ענתה ענת גולד: "הנושא של בית ספר יער הוא נושא חם ונידון גם במשרדי קק"ל".

בהמשך העלו נציגי המועצה את חשיבות קידום מיזמים ואירועים תיירותיים בשטח המועצה לטובת התושבים ולטובת מבקרים וקידום פארק צפרות בעמק צרעה. המועצה מצפה מקק"ל להכיר ולתמוך בחשיבות של הקמת מרכזי מידע, נוחות, תיירות ושירותים לתושבים ומטיילים בשטח המועצה כפי שקיים היום רק ב'בר בהר'. בנוסף, יש רצון לבחון ולקדם שבילי אופניים ברחבי המועצה.

בעניין זה מסרה ענת גולד: "אני שמחה לבשר לכם ולתושבים שבימים אלה אנו לקראת ביצוע של הקמת מרכזי מידע ושירותים כמושפועלים ב'ברבהר', בסטף וב'יד קנדי' וזה נכנס לביצוע כבר השנה. בנוסף, אנו עובדים על תוכנית רחבת היקף של הקמת שבילי אופניים, חניונים ועוד בשטח המועצה".

בסיום המפגש אמר ראש המועצה: "זה המקום להודותעל שיתופי הפעולה במאבק על השטחים הפתוחים והקרקעות הירוקים. יש תחושה של שינוי בקק״ל וזה מורגש בעיקר בכיוון התקציבים והרצון להשקיע במרחבי המועצה. אני רואה חשיבות רבה בהמשך קיום מפגשים כאלה לאורך כל השנה".