סיפור מוזר על פערי שפה

בעיית תקשורת עם עולה חדשה, הולידה תלונת שווא על הטרדה מינית. משום מה לא בוצע בירור מעמיק והתנדבותו ארוכת השנים של הפנסיונר במוסד ציבורי הופסקה מיידית * ביהמ"ש קבע: הגוף הציבורי התרשל משום שהפיק דו"ח לקוי ולא טרח לשקף בו את גרסת הגבר. המתנדב יפוצה ב-30 אלף שקלים בתוספת הוצאות משפט

גימלאי דובר ספרדית, פעיל עליה ציוני במשך עשרות שנים, ומתנדב לקליטת עולים מאמריקה הלטינית , פגש לפני כשלוש שנים, עולה חדשה מברזיל ששפת אימה פורטוגזית, במטרה לעזור בקליטתה בארץ, כפי שעשה עשרות פעמים עם עולים חדשים רבים.

העולה ביקשה להיפגש עימו כדי להיוועץ בכמה נושאים. כעבור יומיים נפגשו השניים בבית קפה . באשר למה שאירע במהלך אותה הפגישה, הגרסאות סותרות.

לטענת האישה, במהלך הפגישה היא ביקשה את עזרתו במציאת עבודה,  כמו כן, אמרה לו שתשמח להכיר בן זוג בישראל.  לטענתה, השיב לה המתנדב שיש לו חבר, עולה חדש רווק, שאולי יתאים לה, שהוא גם חבר מאוד קרוב של אשתו, ואולי אף מעבר לכך. עוד טענה האישה לגרסתה, כי המתנדב החל מתאר בפניה את חיי המין שלו, והיא, הרגישה מאוד לא בנוח, ואמרה לו שהיא לא מתעסקת עם גברים נשואים.

בהמשך, כך לטענת האישה, הציע לה המתנדב לקחת אותה טרמפ חזרה למרכז הקליטה, וכשנסעו ברכבו, שאל אותה אם היא אוהבת סאונה והזמין אותה להצטרף אליו לקאנטרי קלאב. לדבריה, היא ענתה לו "קח את אשתך", ובזאת הסתיימה השיחה, והיא יצאה מהרכב.

האישה העידה כי יצאה נסערת מאד מהפגישה, לא הצליחה להירדם כל אותו הלילה, ולמחרת, בעצת חברתה, פנתה למשטרה והגישה תלונה נגד הגבר על הטרדה מינית מילולית, אך זו סגרה את התיק בהיעדר עילה.

האישה לא הסתפקה בכך, והגישה תלונה נוספת נגד המתנדב לממונה על החוק למניעת הטרדה מינית בגוף הציבורי שבו התנדב. הפנסיונר שאינו עובד של אותו גוף ואינו מחויב על פי דין להיחקר ע"י הממונה על ההטרדות המיניות, התנדב להגיע לשיחה עם הממונה, כי ידע שמדובר בתלונת שווא, שאין בה דבר, שנבעה מבעיית תקשורת פשוטה. הוא היה משוכנע שכשהממונה תשמע את גרסתו ותבין את מה שהמשטרה הבינה לאחר חקירה קצרה ביותר. 

לדברי עו"ד איתן גליק, המייצג את הפנסיונר, הממונה התרשלה בעבודתה, ולאחר שנפגשה עם שני הצדדים, הוציאה תחת ידה דו"ח שלא שיקף את המציאות. לדבריו, דו"ח הממונה לקה בטעות בסיסית, וקבע חד משמעית כי הגבר הטריד מינית, באופן מילולי, את האישה. הממונה המליצה לאותו גוף ציבורי להפסיק לאלתר את התנדבותו, שכן, לקביעתה, הוא עלול לשוב ולהטריד נשים. אותו גוף ציבורי קיבל את ההמלצה וסרב לבקשת הפנסיונר לבטל את ההחלטה. 

בצר לו, ומכיוון שהפנסיונר ידע שלא היו דברים מעולם, ולאחר שנזרק בבושת פנים מהתנדבותו רבת השנים , הוא פנה לעזרתו של עו"ד גליק, אשר הגיש בשמו תביעה נגד אותו גוף ציבורי, שבה דרש פיצויים בסך 100 אלף ש"ח.

בתביעה טען עו"ד גליק, כי הפנסיונר כלל לא אמר לאישה בפגישתם, כי יש לו יחסים פתוחים עם אשתו, וכי כלל לא דיבר על חיי המין שלו. לגרסתו, אמירותיו נאמרו בפגישה בבדיחות הדעת, ונתקלו בתגובה מוזרה מצידה של העולה החדשה. לטענתו מדובר בבעיית תקשורת של שני אנשים בעלי שפת אם שונה (למרות שכל אחד יודע מעט את שפתו של השני). לדבריו, גם לשיחה בין השניים אודות הקאנטרי קלאב, נתנה העולה החדשה פרשנות מוזרה ושגויה לחלוטין.   

עו"ד גליק טען בתביעתו שהגוף הציבורי בו התנדב הגימלאי, התרשל בתפקידו. הממונה שנשלחה לבצע את הדו"ח לא שיקפה כלל את גרסת הפנסיונר המתנדב, לא הבינה את בעיית התקשורת הבסיסית שאפיינה את האירוע, והפיקה תחת ידה דו"ח רשלני. 

לטענת גליק, גם הדרג הניהולי באותו גוף ציבורי שקיבל לידיו את הדו"ח לא טרח לעצור ולבדוק את הדו"ח. גם לאחר שפנה הפנסיונר והתריע כי הדו"ח לקוי ורשלני, איש לא עצר לשאול ולבדוק את טענותיו. הדו"ח נשלח למנהלי מרכז הקליטה, שהחליטו בו במקום, לאמץ את המלצת הממונה ולהרחיק את הפנסיונר מהתנדבותו.

כבוד השופטת סיגלית מצא מבית משפט השלום בחיפה, שדנה בתביעה, קבעה כי קיימת רשלנות בהכנת הדו"ח של הממונה על ההטרדות המיניות. לקביעת השופטת, על הגוף הציבורי היה לברר מול הגבר את הנטען בדו"ח ולא לקבל אותו כלשונו. לפיכך, פסקה השופטת, כי על הגוף הציבורי לפצות את הפנסיונר ב-30 אלף שקלים בתוספת הוצאות משפט. 

עו"ד איתן גליק https://www.egluck-law.com/ מתמחה בדיני הנזיקין, דיבה ולשון הרע, דיני ביטוח, דיני העבודה והדין המסחרי.