סיפור עב כרס

צילום אילוסטרציה: Bruno/Germany, Pixabay
צילום אילוסטרציה: Bruno/Germany, Pixabay
תביעה: חברת הביטוח שילמה רק מחצית מסכום הביטוח למשפחת המנוח – כי הוא לא דיווח לה שהוא שמן * פרקליטת המשפחה: הסרטן שקטל אותו כלל לא קשור למשקלו

זה סיפורה של חברת ביטוח שמוכיחה מקוריות רבה בניסיונות ההתחמקות שלה מתשלום דמי ביטוח חיים להם זכאית אמו של מבוטח שנפטר מסרטן, ונוקטת לשם כך בתירוצים שונים ומשונים, כך לפחות נטען בתביעה שאותה הגישה לאחרונה עו"ד מורן אברהמי יום טוב ועו"ד לי ברוך, בשמה של האם.

בתביעה נטען, כי הגבר, תושב הצפון, חלה לפני כשלוש שנים בסרטן מסוג מלנומה, ששלח גרורות לעצמות השלד והריאות. מצבו התדרדר במהירות, ובחלוף שנה מאבחון המחלה, בגיל 66, הוא נפטר. למנוח, כך נטען, הייתה פוליסת ביטוח חיים בחברת ביטוח ולפיכך, הגישה אמו, שהיא היורשת החוקית שלו, בקשה לחברת הביטוח לקבלת תגמולי הביטוח המגיעים לו בגין מקרה מוות.

אלא שעל פי התביעה, דחתה חברת הביטוח את בקשתה של האם, בטענה, כי בטרם הצטרפותו לביטוח, סבל המנוח מבעיות רפואיות, שלא הובאו לידיעתה. כך, למשל, טענה החברה, כי בהצהרת הבריאות שעליה חתם המנוח, הוא ציין אמנם כי משקלו הוא 102 ק"ג, אך לא הצהיר על כך כעל עודף משקל.

וכך, כשבוע לאחר הדחייה, העבירה חברת הביטוח לאימו של המנוח כ-223 אלף שקלים, שהם מחצית מסכום הפיצויים המגיעים לה.

לדברי עו"ד אברהמי יום טוב, המנוח מעולם לא הסתיר מחברת הביטוח מידע על מצבו או עברו הרפואי. לדבריה, בטופס ההצטרפות לפוליסת הביטוח צוין משקלו (102 ק"ג) כ"עודף משקל", אולם חברת הביטוח בחרה להתעלם מנתון זה, מאחר ולא הייתה לו חשיבות לעניין קבלתו של המנוח למסגרת הביטוח.

יתרה מכך, נטען, המנוח חתם על טופס ויתור על סודיות רפואית, כך שלו רצתה, יכולה הייתה חברת הביטוח לדעת בנקל מה היה מצבו בטרם הצטרף לביטוח, ואין לה להלין אלא על עצמה. 

עוד נטען בתביעה, כי חברת הביטוח מתנהגת בניגוד לדין, וכי ממילא משקלו של המנוח לא קשור לסיבת המוות. 

לדברי עו"ד אברהמי יום טוב, המנוח היה איש פשוט מאוד, שלא  היה מודע כלל כי מדובר בנתון מהותי, כך שטענת חברת הביטוח לכוונת מרמה או לאי גילוי היא תמוהה. 

"לאורך כל השנים מאז רכישת הפוליסה גבתה חברת הביטוח את דמי הביטוח כסדרם, ועתה, כשהיא נדרשת לשלם פיצוי כמוסכם בפוליסה, היא מסרבת לשלם את מלוא תגמולי הביטוח. בכך יש משום חוסר תום לב מצד הנתבעת", דברי עו"ד אברהמי-יום טוב.

בתביעה מתבקש בית המשפט להורות לחברת הביטוח לשלם לאמו של המנוח את יתרת תגמולי הביטוח בסך כ-218 אלף שקלים בצירוף הפרשי ריבית והצמדה, וכן לחייב את החברה בתשלום ריבית עונשית בשיעור מקסימלי (ולפחות פי עשרה מהריבית הנהוגה במשק). התביעה נדונה בימים אלה בבית משפט השלום בבת ים.

עו"ד ונוטריון מורן אברהמי יום טוב https://www.moranadv.com   מתמחה בתחומי נזקי הגוף ותביעות ביטוחי בריאות .