סיפור של ניצול

מאבק בביהמ"ש למשפחה: החתן רכש על חשבונו של החותן החסוי רכב יוקרתי. לאחר שאחות החסוי, המשמשת לו כאפוטרופוסית, גילתה זאת, פנה החתן לביהמ"ש על מנת לפטרה ולמנותו כאפוטרופוס


אישה המשמשת כאפוטרופוסית על גופו ורכושו של אחיה, הסובל ממגבלה שכלית התפתחותית ומבעיות קוגניטיביות, הגישה לאחרונה, באמצעות עו"ד איריס צור, תביעה נגד חתנו של אחיה (בעלה של בתו), בטענה, כי הוציא מהחסוי כספים במרמה, ורכש בהם מכונית חדשה ויוקרתית.
בתביעה נטען, כי בחודש יולי האחרון, נדהמה האחות לגלות שבחניית ביתו של אחיה החסוי חונה רכב חדש ויוקרתי. כששאלה את אחיה לפשר הרכב, השיב לה, לתדהמתה, כי העביר כספים לחתנו הטרי, הנשוי לבתו רק חודשים ספורים, לצורך רכישת המכונית.
היות וכל חשבונות הבנק של האח החסוי מעוקלים, וחשבון הבנק היחיד המשרת אותו הוא חשבון האפוטרופסות, שבו אין הוא יכול לתת הוראות, נדהמה האחות, כיצד הצליח החתן להוציא כספים מאחיה החסוי, והחליטה לרדת לעומק העניין.
לדברי עו"ד איריס צור, גילתה האחות לחרדתה, שקופת הגמל על שמו של אחיה החסוי אישרה לו משיכה של 180 אלף שקלים, אותם הפקיד בחשבון שפתח בבנק אחר, זאת, כך נטען, למרות שבקופת הגמל ידעו היטב על היותו חסוי, ועל כך שאחותו משמשת לו כאפוטרופוסית, ואף קיבלו לידיהם, עוד לפני כשנתיים, צו בית משפט הממנה אותה לאפוטרופוסית שלו, לגוף ולרכוש. 
לדברי עו"ד צור, בירור שערכה האחות מול הבנק שבו הפקיד אחיה את הכספים, העלה, כי הוא העביר 180 אלף שקלים לחשבונו של חתנו.
"התובעת, שהזדעזעה מהקלות הבלתי נסבלת והרשלנות הפושעת, שבהן נלקחו הכספים מאחיה, הטיחה האשמות קשות בפקידי הקופה, והלינה על כך לממונה בכירה בחברה המנהלת את קופת הגמל", טוענת עו"ד צור. לדבריה, נאמר לה כי משיכת הכספים בוצעה בהיסח דעת של פקיד, ונמצאת כעת בבדיקה ובבירור בהנהלה הבכירה של קופת הגמל.
משכך היו פני הדברים, ועוד בטרם הגישה תביעה לביהמ"ש למשפחה נגד החתן, מיהרה עו"ד צור והגישה לבית המשפט בקשה לסעד זמני, במעמד צד אחד, לעיקול ברישום של רכב היוקרה הנמצא ברשות החתן. 
עוד באותו היום נעתר בית המשפט למשפחה לבקשתה, והוציא את הצו המבוקש. במקביל, הגישה האחות תלונה במשטרה נגד החתן בגין נטילת כספים במרמה.
עו"ד צור טוענת בתביעה, כי החתן ידע שהתובעת משמשת כאפוטרופוסית לאחיה. ראיה לכך, לדברי עו"ד צור, ניתן למצוא בעובדה, כי יממה אחת בלבד לאחר שהוצא צו עיקול זמני על רכבו, הגיש החתן תביעה לבית המשפט למשפחה בבקשה לבטל את האפוטרופסות של האחות, ולמנות תחתיה, אותו ואת אשתו (בתו של האח) כאפוטרופוסים שלו. "לא יאומן כי יסופר", דברי עו"ד צור, "הרצחת וגם ירשת? ממש לתת לחתול לשמור על השמנת".
"מדובר במקרה שערורייתי ביותר, שבו אדם הלוקה בשכלו נפל קורבן לקונספירציה של בתו וחתנו" טוענת עו"ד צור בהתנגדות אותה הגישה לבקשתו של החתן. "השניים, אשר מתגוררים עם החסוי בביתו, הצליחו במצגי שווא לרכוש את אמונו, תוך שהם מנצלים את חולשתו השכלית, כל זאת על מנת לחיות על חשבונו, ולנצל סכומי כסף אסטרונומיים למימון אורח חייהם הרהבתני".
בתביעה אותה הגישה עו"ד צור, היא מבקשת מביהמ"ש להורות לחתן להשיב לאלתר 180 אלף שקלים לחשבון האפוטרופסות המנוהל על ידה. בנוסף, מבקשת עו"ד צור, להותיר על כנו את העיקול הזמני שהוטל על רכב היוקרה שברשות החתן, וכן לחייבו בהוצאות משפט כבדות. התביעות נדונות בימים אלה בבית המשפט לענייני משפחה, והשופטת הדנה בהן דחתה לאחרונה את בקשתו של החתן להתמנות לאפוטרופוס בשל ניגוד עניינים.
עו"ד איריס צור עוסקת בדיני משפחה, גישור, צוואות וירושות והסכמי זוגיות וממון.