ספק חיים…

על תערוכת פוחלצים חדשה בגלריית 'קיר1' שבבית הקפה הירושלמי 'תמול שלשום'

בגלריית 'קיר1' בבית הקפה 'תמול שלשום' בירושלים נפתחה בימים אלה תערוכה חדשה: צילומי פוחלצים של הצלמת והחוקרת פרופ' דנה אריאלי לצד הגיגים של שלומית נעים-נאור. אוצרת: ליאורה וייז.

בתערוכה החדשה מציגה אריאלי סדרת צילומים של פוחלצים ירושלמיים שצולמו במהלך השנים 2022-2009 במקומות שגרתיים ולא שגרתיים ברחבי העיר: מוזיאון הטבע, אוספי האוניברסיטה בגבעת רם, גן החיות התנכ"י, בית פאולוס, התחנה לחקר הציפורים ועוד.

מוצג נוסף בתערוכה הוא היומן שאותו ניהלה דנה אריאלי במהלך השבועות שקדמו לפתיחת התערוכה ומתאר את תהליך החיפוש אחר הפוחלצים בעיר, מפגשים שערכה, אנשים שפגשה ומקומות שבהם ביקרה וצילמה.

ליאורה וייז: "השילוב של אומנות לצד טקסטים באה לידי ביטוי היטב בתערוכה החדשה שבה מוצגים 17 צילומי פוחלצים של דנה אריאלי לצד הגיגים שכתבה שלומית נעים נאור. התערוכה עוסקת בצד מסתורי במיוחד של העיר, ירושלים של פעם. הצילומים של דנה עוסקים בנושא קריפי במיוחד. הדרך שבה בחרה להנציח את הפוחלצים הופכת את החוויה לסוריאליסטית בהחלט".

פרופ' דנה אריאלי: "בשנים האחרונות אני מגלה על עצמי שיש לי הערצה גדולה למוסדות תרבות ירושלמיים. גם, ואולי בעיקר כאלה שאבד עליהם הכלח… הביקורים שלי במוזיאון הטבע החלו כאשר הייתי ילדה ונמשכו לאורך כל השנים. בעצם כל המוסדות שבהם ביקרתי לקראת התערוכה הזו ירושלמיים באופיים".

פרופ׳ דנה אריאלי עוסקת במחקר ובצילום ומתמקדת בקשרי הגומלין שבין אומנות לפוליטיקה במשטרים טוטליטאריים ודמוקרטיים. היא פרסמה עשרות ספרים ומאמרים בנושא זה. אריאלי מציגה צילום בעשור האחרון בארץ ובעולם. פרויקט 'הפנטום הציוני' שלה הוצג בביאנלה לאדריכלות בוונציה בשנה שעברה. אריאלי משמשת כמרצה בפקולטה לעיצוב במכון טכנולוגי חולון ובמכון מנדל בירושלים.

שלומית נעים-נאור היא משוררת ואשת חינוך ירושלמית. פרסמה שני ספרי שירה: 'אין לדבר סוף' ו'הדברים שאנחנו לא מדברות עליהם'. נעים-נאור היא בעלת תואר ראשון בספרות עברית ופילוסופיה מהאוניברסיטה העברית, בעלת תואר שני בכתיבה יוצרת מאוניברסיטת בן גוריון ובוגרת מכון מנדל למנהיגות חינוכית. במסגרת לימודיה פגשה את פרופ' דנה אריאלי ומאז היא חולמת ליצור איתה ביחד. מפחדת מפוחלצים.

התערוכה תינעל ב-14.9.

לפרטים נוספים 02-6232758 ובאתר www.tmol-shilshom.co.il.

'תמול שלשום', רחוב יואל משה סלומון 5, מדרחוב נחלת שבעה, ירושלים.