עבודה שהיא שליחות

זאב רייכמן, שמנהל ביד רמה את מרחב מבואות ירושלים במכבי ונותן שירות לתושבי מבשרת, לא רואה את עצמו חריג בנוף היישוב * ראיון אישי על השנה המורכבת שעבר בזמן משבר הקורונה, על ההתמודדות עם חיסונים, דגימות קורונה ומעל הכול על תחושת השליחות


מי שפוגש לראשונה את זאב רייכמן במסדרונות המרכז הרפואי של מכבי במבשרת חש נרגש מהמסירות, מהמקצועיות ומהטוב הלב המאפיין אותו. ואכן, רייכמן, בחור חרדי, אב ל- 5  וסבא  ל- 4, רואה בעבודתו שליחות והגבר ניכר בשטח.  בשנה האחרונה הוא מנהל במרץ וביד רמה את מרחב מבואות ירושלים במכבי ובין השאר אחראי לבריאותם ואיכות חייהם של חברי מכבי במבשרת והסביבה.
"למכבי הגעתי ממש במקרה", הוא מספר. "עבדתי בעמותת חסד ורווחה, אולם הרגשתי שאני רוצה לתרום יותר לחברה שסביבי. יום אחד נתקלתי במודעת דרושים, למשרת ניהול בתחום הבריאות ומשם הכל היסטוריה. בהתחלה עבדתי כמנהל המרכז הרפואי ברוממה במרכז ירושלים ולפני כשנה התחלתי לנהל את מרחב מבואות ירושלים, החולש על מבשרת, הר אדר, בית מאיר, אבו גוש, בית נקופה, טלזסטון ושאר יישובי הסביבה ובנוסף על גבעת זאב והשכונות רמות ורמת שלמה בירושלים. אין ספק שניהול של מרחב עם אוכלוסיות מגוונות הוא תהליך מאתגר. המפגש היום יומי, כשבחדר ההמתנה במרכז הרפואי במבשרת יושבים יחד- חילוני, חרדי, נוצרי ומוסלמי שמקבלים מהצוותים שלנו שירות רפואי שלעיתים יכול להציל את חייהם, הוא חיבור מיוחד שלא תמיד ניתן לחוות אותם במקומות אחרים. ואכן, השמירה על בריאות כלל החברים במכבי היא עבורי שליחות- לא פחות מכך והתפקיד שלי הוא לסייע לכל אדם באשר הוא אדם".
מתמודדים עם הקורונה
כבר למעלה משנתיים הצוותים של מכבי עומדים בחזית הלחימה במשבר הקורונה וזו ממש לא קלישאה", אומר זאב. "אני זוכר את הימים הראשונים בהם היה לחץ אדיר ותחושת חוסר ודאות. פעלנו במציאות שהשתנתה בתדירות גבוהה- טיפלנו בחולי קורונה במלוניות ובבית והענקנו שירות מיטבי לכולם בתנאים לא קלים. מנגד אני זוכר גם את הימים השמחים של תחילת מבצע החיסונים. עבורי זה היה רגע היסטורי של ממש. לא אשכח איך כולנו התרגשנו כשהחיסונים הראשונים הגיעו לארץ והתחלנו לחסן את הקשישים, את הסבים והסבתות שלנו. למרות השעות הארוכות, העומס והמתח- הרגשנו שאנחנו חלק מדבר ענק. מאז חלפו כבר למעלה משנתיים והקורונה למרבה הצער עוד פה. בזמן הזה הנגשנו מתחמי בדיקות וחיסונים גם לתושבי מבשרת, חיסנו אלפי חברים ותרמנו לבריאותם הפעלנו והרחבנו את מערך משלוחי התרופות למבוגרים ומבודדים. חברי מכבי פוגשים אותי ברגעים הקשים כשזקוקים לעזרה ולעיתים קרובות ההתמודדות עם הבירוקרטיה היא לא פחות קשה מהתמודדות עם המחלה עצמה, ואני כאן כדי לפשט תהליכים ולסייע לכולם. זוהי בעיני תמצית השליחות שלי".
נמצאים שם ברגעי האמת
"היעד שלי כמנהל מרחב הוא להנגיש את שירותי הבריאות לחברים ולהעניק להם שירותי רפואה ראשונית (ילדים, נשים ומשפחה) בזמינות ונגישות מרבית. לאחרונה צרפנו לשורותינו קלינאית תקשורת ומרפאה בעיסוק שנותנות שירות לילדים ביישוב, הרחבנו את שעות הפעילות כולל שירותי רפואה בימי שישי, הבאנו ניידות ממוגרפיה לרווחת הנשים, אנחנו מקיימים שיתופי פעולה לקידום בריאות עם המועצה ועוד ועוד.  מכבי מבחינתי היא הבית השני שלי. זהו ארגון בריאות שמהווה גשר בין אנשים. ארגון שמתאים את עצמו לעובדיו וכמובן לחברים שלו. במרכז הרפואי במבשרת עובדים יחד חילונים, דתיים, נוצרים ומוסלמים ובין כולם מתנהל שיח מכבד וזוהי בהחלט גאווה".
"ממשבר הקורונה למדתי שני דברים- הראשון הוא שאין אתגר שאי אפשר לעבור אותו והשני שבזכות עבודת הצוות, של כל האנשים המופלאים שעובדים לצידי- אפשר להזיז הרים" הוא מסכם ומבקש לאחל בריאות טובה לכולם.