עדות מקומית

צעדת מחאה מתל אביב לירושלים. יולי 2023 (צילום: גיתי פלטי)
צעדת מחאה מתל אביב לירושלים. יולי 2023 (צילום: גיתי פלטי)
על תערוכת צילומים במוזיאון ארץ ישראל בתל אביב שנפתחה לקהל הרחב * כ-130 תצלומים של 52 צלמים וצלמות מסיטואציות שונות בחיי היום יום של מדינת ישראל

כ-130 תצלומים של 52 צלמות וצלמים שנבחרו מבין 6,700 תצלומים שנשלחו לתחרות, מוצגים בתערוכת 'עדות מקומית 23' שנפתחה במוזיאון ארץ ישראל בתל אביב. הצילומים מוצגים במרכז חלל התערוכה, ביניהם גם כאלה שצולמו בימים הראשונים של מלחמת השבעה באוקטובר.

השנה, מציינת התערוכה 20 שנה להיווסדה בתערוכת מיצג וידאו ייחודית, המורכבת מדימויים מובילים משני העשורים האחרונים. התערוכה היא האירוע השנתי החשוב והגדול לצילום עיתונות ולצילום תיעודי בישראל.

התערוכה 'עדות מקומית' מביאה לחזית הבמה את חשיבותו החברתית וההיסטורית של הצילום העיתונאי והתיעודי המקומי, תוך הדגשת חיוניותו התרבותית והאומנותית. עבודתם המסורה והמקצועית של הצלמות ושל הצלמים, שבאה לידי ביטוי בתערוכה, מתפתחת ומשתכללת במהלך השנים ומציגה מסורת עיתונאית של תקשורת חוקרת.

הנושאים המרכזיים המוצגים בעדות מקומית 2023 הם מלחמת 'חרבת ברזל' והמאבק על הדמוקרטיה; לצד הצגת סיפורים מרכזיים בתחומי דת ואמונה, ספורט, אורבניזם ותרבות, טבע וסביבה.

את מאורעות המלחמה מספרים קרוב ל-300 דימויים שצולמו בשבועיים הראשונים למלחמה, דרך תוצאות המתקפה, הלחימה וההתגייסות האזרחית. הדימויים יוקרנו על גבי קיר מרכזי בחלל התערוכה. הדימויים נבחרו על ידי חברי מערכת 'עדות מקומית', במיוחד משום שהמלחמה פרצה לאחר מועד השיפוט הסופי, אך יחד עם זאת היה ברור שלא ניתן להציג את תערוכת השנה ללא התייחסות משמעותית למלחמה. בתערוכה יוצגו גם עבודותיו של צלם ynet רועי עידן, שנרצח בכפר עזה בשבעה באוקטובר. לצד 'עדות מקומית', יוצגו תמונות שצילם החייל לביא ליפשיץ שנפל ב-30.10 בקרב בצפון רצועת עזה.

מנכ"ל מוזיאון ארץ ישראל, עמי כץ: "המלחמה חייבה אותנו לחשב מסלול מחדש וכי 'עדות מקומית 2023' היא תערוכה יוצאת דופן משום שהיא מתארת מציאות יוצאת דופן וחסרת תקדים".

השבוע גם נבחר הזוכה בתמונת השנה בעדות מקומית 2023 – אריאל שליט (AP) – ובו נראה מפגין במחאה למען הדמוקרטיה בנתיבי איילון ביולי 2023.

במסגרת התערוכה, יתקיימו במוזיאון אירועים נוספים שיעניקו מבט בוחן ומעמיק על העבודות ועל עולם הצילום התיעודי בארץ ובעולם: שיחי גלריה, ימי עיון בהשתתפות צלמים זוכים ועוד.

לפרטים: אתר המוזיאון ובאתר 'עדות מקומית' וכן בדף הפייסבוק של המוזיאון ובאינסטגרם.

מחיר כרטיס: 52 שקלים. אזרח ותיק וחיילים – 26 שקלים.

נעילת התערוכה: 3.2.2024.