עדכון מהשריפה: כביש 395 עדיין חסום לשני הכיוונים

צילום: אלון בסקינד
צילום: אלון בסקינד
מאמצי הכיבוי עדיין נמשכים * עדכונים ממקורות, רשות התעופה האזרחית והמשרד להגנת הסביבה

ביש 395 מאשתאול לצובה חסום בשני הכיוונים. שוטרי משטרת ישראל נמצאים במקום ומכוונים את התנועה.

משרד התחבורה נערך להשתתפות במאמץ כיבוי שריפת הענק בהרי ירושלים

רשות התעופה האזרחית במשרד התחבורה (רת"א) נרתמה למאמץ הלאומי בכיבוי השריפה בהרי ירושלים ויזמה אישור מהיר לחברות הריסוס הישראליות להצטרף למאמצי הכיבוי מחר בבוקר. חברת כים ניר נמצאת מול רת"א בהליכי אישור אחרונים שצפויים להסתיים עוד הלילה וחברת תלם צפויה לקבל את האישורים הנדרשים כבר מחר.

כמו כן, רת"א מסייעת למשרד ראש הממשלה וחיל האוויר באישור פעילות מטוסי כיבוי זרים בעת חירום, בהתאם לנוהל מיוחד בנושא ולסיוע, ביחד עם רשות שדות התעופה (רש"ת) בתדלוק ובחניית מטוסים.

בנוסף, השירות המטאורולוגי במשרד התחבורה מעניק תחזיות מזג אוויר שוטפות לכל גורמי הביטחון הפועלים לכיבוי השריפה.

רשות ציוד מכני הנדסי (צמ"ה) במשרד התחבורה נערכת לסיוע בכלי צמ"ה במידה ויידרשו לכך.

כמו כן, חברת נתיבי ישראל, באמצעות הצוותים המקצועיים בשטח, פועלים לסייע לכוחות הביטחון, בחסימות הצירים והכוונת התנועה, על מנת להבטיח את ביטחונם של משתמשי הדרך. מיד עם השלמת המלאכה של לוחמי האש, חברת נתיבי ישראל תפעיל עשרות צוותים הנדסיים להכשרת הכבישים ופתיחתם מחדש לתנועה בטוחה.

הערכת מצב במקורות: כרגע אין חשש למשק המים באזור ירושלים, הימשכות השריפות עשויה לצמצם ממחר אספקה למספר יישובים  

הערכת מצב עדכנית שבוצעה לפני שעה קלה (ב) בחברת המים הלאומית מקורות, מעלה שנכון לשעות הערב לא קיימת בעיה באספקת המים לעיר ירושלים וליישובי הסביבה. 

נכון להיום אספקת המים לעיר ירושלים וליישובי פרוזדור ירושלים נשענת על שתי מערכות שאיבה והולכה עיקריות: האחת מספקת כ-6,000 קוב/שעה ("המערכת השלישית") והשנייה מספקת עד 11 אלף קוב/שעה ("המערכת הרביעית"). 
 
עם זאת, השריפות שמשתוללות באזור הובילו לצמצום אספקת החשמל למתקני התשתית של "מקורות". בהעדר מקורות כוח ברמה הנדרשת באזור טופוגרפי זה, בשעות הערב כלל אספקת המים האפשרית ליישובי האזור ועיר הבירה מגיעה עד לכ-10 אלף קוב/שעה בלבד, בעיקר בשל השבתת תחנות השאיבה של מקורות שממוקמות באזור רמת רזיאל. הערכת מצב חדשה תתקיים עוד הערב במטרה להבטיח פעולה תקינה של משק המים לתושבי האזור. 
 
יצוין כאמור שבשלב זה אין עדיין בעיה של אספקת מים לאזור ירושלים, אולם במידה וירשמו שיבושים בהולכת החשמל למתקני השאיבה, מחר בשעות הבוקר עלולים להירשם לחצי מים נמוכים ועד למצב של אספקת מים חלקית ליישובים הבאים: גבעת יערים; קיבוץ צובה; בית חולים איתנים; רמת רזיאל; מושב כיסלון; גבעת זאב; הר שמואל; עטרות ורמאללה. עוד מדגישים בחברת מקורות שבשל הירידה המתמשכת בבריכות האיגום יתכנו ממחר (ג') גם לחצי מים נמוכים בעיר ירושלים.
 
מקורות מנהלת קשר ישיר עם גורמי הביטחון, כוחות ההצלה ומשרדי הממשלה הרלוונטיים, לקוחות שונים ותאגיד המים "הגיחון", שאחראי על אספקת המים בשטחי העיר ירושלים. החברה תקיים הערב הערכות מצב נוספות, ותשוב ותדווח על כך התפתחות וככל שיידרש.