עושים היסטוריה

אירוע הפתיחה החגיגי של פסטיבל היין ה-24 במועצה האזורית מטה יהודה נערך בסימן ההכרה הרשמית באזור היין הראשון בישראל

בגן התנכ"י של מלון יד השמונה התכנסו נציגי היקבים במטה יהודה יחד עם ראש המועצה ניב ויזל, עובדי ועובדות המועצה, תושבים ואורחים מכובדים, לחתימה על הצהרה משותפת שבה מתחייבים יקבי אזור היין יהודה והמועצה האזורית מטה יהודה להמשיך ולקדם את תעשיית היין של האזור ולפעול בהתאם לכללי האפיליסיון החדש. לאחר מכן, נהנו המבקרים מחגיגת יינות איכותית באירוע הפתיחה של פסטיבל היין ה-24.

במעמד המיוחד של הטקס, בירכו שר התקשורת ונציג הממשלה יועז הנדל; ראש המועצה ניב ויזל; ברק כץ ממחלקת התיירות של מטה יהודה שסיפר על התהליך; אבי יהודה, נציג היקבים; ועו"ד עידן בר אולפן, שערך את ההצהרה המשותפת.

ראש המועצה ניב ויזל: "לאחר עבודה מאומצת של שנים רבות והשקעת משאבים ותקציבים רבים מצד היקבים והמועצה, אנו נכנסים היום לשלב המרגש של סימון בקבוקי היין בתו האזורי שייחודי לנו. עברנו דרך ארוכה עד לרגע המיוחד הזה. במשך שנים עבדנו קשה, נטענו כרמים, שמרנו על השטחים החקלאיים, זרענו את הרעיון והגשמנו את החזון שהתחילו ממש כאן אבותינו, עוד בתקופת המקרא, להפוך את מטה יהודה לאזור יין רשמי, מוכר ומכובד בארץ ובעולם. כולי תקווה שבכך נדע לקדם את תעשיית היין ואיכותו – האזורית והארצית. נשמור על היקבים, על השטחים החקלאיים, על המרחב הכפרי הייחודי לאזורנו ובעיקר על הלב הירוק של ישראל. אני מבטיח לכולכם שכראש מועצה, אמשיך לעודד ולסייע בכל התחומים ובכל המובנים כדי לקיים ולחזק את תעשיית היין המקומית והישראלית תוצרת כחול לבן ולתת רוח גבית לכל היקבים – ותיקים וחדשים – במטה יהודה".

על ההצהרה חתמו ראש המועצה ונציג של כל אחד מ-35 היקבים של האזור. אלי בן זקן, חלוץ יקבי הבוטיק האזוריים והיינן והבעלים של היקבים 'קסטל' ו'רזיאל', התכבד להיות הראשון שחתם על ההצהרה מבין היקבים.

כזכור, כינוי המקור יוכל לעטר את תוויות היין של יקבי האזור, אשר לפחות 85 אחוז מהענבים שבהם גדלו בגבולות האזור 'יהודה' או בשני תתי האזורים – 'מורדות יהודה' ו'הרי יהודה' – בהתאם להגדרתם במפה שאושרה על ידי משרד המשפטים. היקבים שמעוניינים בכך, יוכלו לפנות לוועדה ייעודית שתבחן את עמידתם בתנאים. לאחר אישורה, יוכלו לשלב את כינוי המקור על גבי הבקבוקים.

לאחר טקס החתימה, נפתח האירוע לקהל הרחב. המבקרים הרבים, תושבי המועצה ויתר האורחים נהנו מטעימות מהיינות המשובחים מכרמי האזור וממפגשים פנים מול פנים עם הייננים ובעלי היקבים של 'אזור היין יהודה', לצד מוזיקה נעימה והאוויר הצלול של המלון הפסטורלי שצופה להרי ירושלים.

במהלך פסטיבל היין, שיימשך לאורך ארבעה סופי השבוע של חודש יוני, יוכלו המבקרים ליהנות מטעימות יינות ביקבים, סיורי יין, הופעות חיות, מפגשים עם אנשי מפתח בתעשיית היין הישראלית, חיבורים מפתיעים בין יקבים וכמובן מהמון יין טוב.