על 'גג העולם'

היכן נמצא 'גג העולם' עבורכם? * האם יש נושא אחד שעבורנו הוא 'גג העולם' - קריירה, תפקיד, כסף, משפחה, אהבה? או ש'גג העולם' מחולק לפי תחומים?

חבר יקר אמר לי "אני מאושר". שאלתי אותו "איך אתה מסביר את זה?". חברי הביט בי בחיוך ואמר: "עברתי היום ליד בית מרקחת ולא הייתי צריך דבר". תשובתו מיד הציפה בראשי שאלה מהותית – מהו 'גג העולם' עבורנו? במקרה של חברי, הבריאות הייתה 'גג העולם' עבורו.

לגיל יש משמעות והשפעה אדירה על מהו 'גג העולם' עבורנו. לבטח, בגיל מבוגר יש לבריאות את המרכיב העיקרי ברצון להיות שם. עבור אנשים מבוגרים 'גג העולם' זה בריאות טובה. יחד עם זאת, ניסיתי להבין לעצמי מהו 'גג העולם' שלנו, בגילאים צעירים יותר? האם יש נושא אחד שעבורנו הוא 'גג העולם' – קריירה, תפקיד, כסף, משפחה, אהבה? או ש'גג העולם' מחולק לפי תחומים?

פגשתי בחיי אנשים שעבורם 'גג העולם' היה להגיע ליעד מסוים אחד, לדוגמה תפקיד או דרגה. הם הקריבו במהלך החיים שלהם כל דבר אפשרי עבור המטרה – משפחה,  אהבה, יחסים, חברים, ערכים ועוד – הכול לטובת המטרה – להגיע לגג העולם, לפקד על כל המערכת, להגיע לשפיץ ולקצה הפירמידה. תמיד התבוננתי באותם אנשים לאחר שהגיעו ל'גג העולם' מבחינתם. לא תמיד מצאתי שם אנשים מאושרים, לעיתים היו שם אנשים בודדים מאוד.

אחת השאלות המהותיות היא האם בני האדם נדרשים להציב לעצמם בחיים 'גג עולם' אחד יחיד ומיוחד? בעולם המערבי, מרבית האנשים עובדים קשה כדי להגיע ל'גג העולם' הפיננסי. לוקח להם כמעט חיים שלמים להבין ש'גג העולם' הפיננסי אינו קיים, כי במציאות תמיד יש עוד ועוד גובה שאליו ניתן להגיע. האדם לעולם אדם לא יגיע ל'גג העולם' הפיננסי כי הוא פשוט אין סופי. ראוי לאדם לדעת מהו עבורו 'גג העולם' הפיננסי, שם יידע לעצור וליהנות מן המקום אליו הגיע.

האם קיים 'גג העולם' באהבה ובמערכת יחסים? מתי נדע שהגענו לאותה נקודה? חברה סיפרה לי ש"את כל החיים שלי נתתי לו. תמכתי, פרגנתי, אהבתי, ילדתי ילדים, הקמתי בית, הכול – אבל הכול. חשבתי שאני על 'גג העולם'. יום אחד הוא קם והלך, אמר 'אני לא מוצא את עצמי'. 'גג העולם' הפך עבורי בין רגע לחורבה של חיים".

בכל תחום בחיים – אישי, מקצועי, כספי, מערכת יחסים – איני משוכנע שכדאי להגיע ל'גג העולם'. חשוב ורצוי שהכיוון יהיה 'גג העולם', אך לא בטוח להגיע למקום הגבוה הזה. לעיתים, ברגע ההגעה, ישנה אכזבה גדולה כאשר עולה השאלה – האם עבור המקום הזה השקעתי כל כך הרבה? זה ממש לא שווה את כל המאמץ שהשקעתי, לעיתים ב'גג העולם' בודד וקר מאוד.

אנשים שהגיעו ל'גג העולם' בגיל צעיר, כמו הצלחה אדירה בתחום הפיננסי, לא הצליחו להכיל את המקום הזה. ההתרסקות והנפילה שלהם מ'גג העולם' הייתה כואבת וקשה.

זוכרים את החבר מסיפור בית המרקחת בתחילת הכתבה? לפני שנפרדנו הוא עוד הספיק להעביר לי תובנה נוספת: "תזכור שכאשר אתה רואה אנשים ואתה משוכנע שהם ב'גג העולם', תדע לך כי הפחד שלהם גדול יותר. יש להם הרבה יותר מה להפסיד. הדאגות שלהם לא נותנות להם מנוח. אני ישן טוב מאוד בלילה", אמר, חייך והלך.

הבנתי שהמבחן האמתי זה איך אתם ישנים בלילה ואיך אתם קמים בבוקר. 'גג העולם' הוא האושר הפנימי של כל אישה וגבר, אינו תלוי בסמלי סטטוס ואינו תלוי במעמד או בתפקיד. 'גג העולם' נמצא בתוכנו, בנשמה שלנו.

פעם אמרה לי מדריכה ב'בית השנטי': "'גג העולם' עבורי זה נתינה לאחר. רק בנתינה אני מבינה את מתנת האל שקיבלתי. היכולת לתת לאחר מאפשרת לי להיות מאושרת".