על הבראה ובריאות

צילום אילוסטרציה: webkinzluva1598, Pixabay
צילום אילוסטרציה: webkinzluva1598, Pixabay
הבראה ובריאות מתחילים בהבראה רוחנית, נפשית וגופנית * אם מדע הרפואה פסע כברת דרך ענקית במאתיים השנים האחרונות, מדוע הסבל רק הולך וגובר?

בריאות רוחנית נעוצה בהכרה והבנת מהות החיים ומטרתה. המאמרים שאני חולק אתכם על התורה חושפים בבירור את מהות החיים ומטרתם. המטרה המיידית שאותה עלינו להבין היטב, היא השאיפה של הבריאה לשוב אל האחדות הראשונית ששררה לפני המפץ הגדול, אבל עם תודעת-על. לאברהם, יצחק, ישראל, יוסף, משה והנביאים הייתה תודעת על. כאשר קוראים את התורה, את השירות ואת דברי הנביאים, אנו חווים, אפילו במקצת, שמי שכתב זאת לא כתב מכוח השכל החושב אלא מכוח של השראה עילאית. כיום, המין האנושי מנופץ לרסיסים, כולם אויבים לכולם וכולם מתנהגים עם כולם כזרים וכעוינים. משפחות מתפרקות ונהרסות בגלי שנאה ומשטמה שהאוהבים לא העלו על דעתם מהיום שבו עיניהם נפגשו בערגה שחלילה יעלו את ספינת חייהם על השרטון הקטלני הזה. הילדים משלמים מחיר כבד כאשר החיים אינם נראים כהוגנים ובטוחים. כוחות הנפש מתרופפים, בני האדם נכנסים לדיכאונות, שוקעים במחשבות שווא הרסניות ואינם רואים טעם בחיים פרט ל'הצלחה' חומרית.

כולם יודעים בתת מודע שזה לא יותר מאשר אשליה חולפת. כל העשירים רבי ההשפעה, השליטים והנגידים, נפטרו ועזבו את העולם לעתים קרובות בחרפה ושקעו בגיהינום הנפשות המיוסרות. כל מה שבני האדם בונים הרי אלה מגדלי חול באוויר כמגדל בבל שלא נשאר מהם דבר. כל עוד נתעקש כי אנו יודעים איך לפתור את בעיותינו מכוחנו ועוצמתנו, כך נלך ונשקע עמוק יותר ויותר בתוהו ובוהו אותו חוללנו עלי אדמות.

רעה חולה אחרת שהתחוללה במהלך מאות השנים האחרונות היא הדעה שאנו "חיים רק פעם אחת" ושיש לנצל את מהלך החיים הקצר והחולף להשתקעות בהנאות וסיפוקי התאוות. דעה זו הורסת את המרקם האנושי, מעמיקה את האגואיזם ומחריבה את העולם. אנחנו נצחיים. המושג 'מוות' אינו קיים. אנו מקבלים באופן זמני גוף שבאמצעותו אנו צריכים לשרת את הבריאה. העובדה שאנו משילים את הגוף הזה ועוברים לספירה אחרת, היא אחת המתנות הגדולות של הבריאה ולא שום עונש. אם היינו מתפקדים על פי התכנית הקוסמית, תופעה זו לא הייתה מטרידה אותנו כלל. מדע הרפואה פסע כברת דרך ענקית במאתיים השנים האחרונות, אולם הסבל רק הולך וגובר.

השלב השני בדרך להבראה הוא הבריאות הנפשית. למרות העובדה שהעולם הולך ומתפורר, נסוג מהכיוון שאליו יועדה הבריאה, עדיין יש לנו את האפשרות לכונן מצב בו אנו עומדים איתן ובכך מותירים את האפשרות לשיקום הכללי של המין האנושי. פיתוח כוחות הנפש צריך לבוא כבר מגיל צעיר. אחד הכלים החשובים ביותר לכך הוא פיתוח כוח הזיכרון. לכך קיימים שיטות ותרגילים רבים. אם זה מעניין אתכם, תוכלו לקרוא בספריו של ערן כץ, המומחה הישראלי לזיכרון ושיאן 'גינס' בזכירת כחמש מאות מספרים. ספרו 'סוד המוח היהודי' מעניין ומרתק. התלמידים היהודיים פיתחו כוחות זיכרון מיוחדים כדי להשתלט על כמות החומר העצומה. בתקופות העתיקות היו אנשים שכל תפקידם היה לזכור בעל פה את ספרי הקודש, כיוון שלא התאפשר דפוס ושכפול ספרים. המורים היו עוברים בין היישובים ומספרים את סיפורי האבות והתורה לעם. כאשר כוחות הזיכרון התרופפו, החלו להעלות על הכתב את המילים.

דרך מעניינת שגיליתי כבר בתחילת דרכי היא שינוי כתב היד. את זה מצאתי אצל ד"ר רודולף שטיינר, אותו אנחנו מכירים מבתי ספר 'וולדורף' והמוסדות לילדים פגועים שבהם עושים עבודה יוצאת דופן בשיקום הנפשות הפגועות האלו. הוא ואחרים אינם רואים באנשים האלו כ'מפגרים' חס ושלום, מונח שגוי שהיה נהוג בעבר, אלא כמלאכים בשבי גוף שבור. התחלתי לתרגל את שינוי כתב היד כבר משנות השבעים ואין ספק שהדבר מביא להתעצמות כוחות הנפש ומסייע להתגבר על העצבנות, שהיא מחלה רעה ההורסת את המרקם הנפשי והחברתי. בלימוד דברים חדשים מידי פעם ובהתנגדות לשקיעה במחשבות שווא כמו "היה יכול להיות כך וכך, הייתי צריך לעשות כך וכך" הדברים היו נראים אחרת וכן הלאה. יש לפתח את היכולת לחשוב מחשבות חיוביות כנגד גלי המחשבות השליליות התוקפים אותנו ללא הרף.