על הגבול הימי והגז הטבעי

חילוקי דעות קשים בין ישראל לבין לבנון * בכל מצב חשוב לזכור, כי הגז הטבעי חיוני לעתידה של מדינת ישראל

הידיעות המדאיגות, המגיעות מהמשא ומתן על התוואי המדויק של הגבול הימי בין ישראל ללבנון, העלו מחדש אל סף המודעות שלנו את חשיבותו הרבה של דלק פוסילי זה.

גם המצב הקשה באירופה שמחמיר מיום ליום, ולעומתו ההצלחה הגדולה של מתווה הגז בישראל (בזכות פועלם של בנימין נתניהו ד"ר יובל שטייניץ בעת כהונתם (בהתאמה) כראש ממשלה וכשר האנרגיה), מעוררים שוב את ההכרח של בדיקת חלופות לדלקים הפוסיליים: פחם, נפט, דיזל וגז טבעי. שוב ושוב עולה הדרישה ל'חלופות ירוקות' גם בישראל.

אלא שראוי לציין ולהדגיש: אין חלופות ירוקות. זו אשליה. תמחור האנרגיה הנצרכת בעבור עצם הייצור של המוצרים הנמצאים באותו סל מדומה של חסכון אנרגטי (מדומה אף הוא), עולה עשרות מונים על כמות האנרגיה שנחסכת כביכול. אנחנו מקשקשים את עצמנו לדעת. רק גז, בשלב ראשון, יפחית את כמות הזיהום הקשה שפוקדת אותנו. רק גז יאפשר לנו לחדול משימוש בפחם המזהם.

במאזן האנרגיה שחייבים לעשותו – בין זו שנחסכת על ידי השימוש באנרגיה סולארית לבין זו המושקעת בתהליכי הייצור של הטורבינות למשל (והיא מבוססת על חשבונאות פשוטה ולא על תיאוריות הזויות על 'ברוני הגז') – נקודת האיזון היא לרעת הטיעון של הירוקים ואף לרעת השיקולים של זיהום אוויר וכו'. אין חלופות ירוקות, אבל יש כאן טונאז' ענקי של הונאה עצמית ושל פוליטיקלי קורקט ותו לא – רק שימוש בגז טבעי.

המוצא היחידי שקיים היום כתשובה אפשרית לשיבושים האקלימיים הנובעים כפי הנראה משבירת האיזון העדין במשטר הטמפרטורות על כדור הארץ, הוא שימוש בגז טבעי. מהלך זה בלבד, מוריד את הזיהום בסביבתנו המידית (ליד תחנות הכוח) משימוש בפחם ב-70 אחוז לפחות. העובדה ששלי יחימוביץ' ומיקי חיימוביץ' קשקשו אחרת, לא משנה ולא תשנה את העובדות.

הצרפתים הבינו גם הם עובדות יסוד אלה. הם החלו כבר לפני שנות דור במאמץ לאומי מרוכז להמיר את תחנות הכוח הפחמיות בתחנות כוח גרעיניות. ואכן, הם כמעט ולא נפגעו במשבר הנוכחי ואף נבדקה האפשרות שהם ימכרו חשמל למדינות סמוכות.

ועוד נתון חיוני במיוחד שנשמט משום מה מהוויכוח דלעיל: עתודות הקרקע הענקיות של המדינה (או רשות מקרקעי ישראל או כל גוף מדינתי כזה או אחר), שאותם ייאלצו לשחרר (או כבר שחררו) לטובת חוות הטורבינות הענקיות שפרוסות דווקא באתרי נוף ייחודיים (כמו גם אותם שטחי ענק שיש 'להפריש' לצורך בנייתם של קולטי שמש בממדי ענק), הם בלתי נסבלים במדינתנו הקטנה מבחינת עלויות וזמינות של קרקע ושל משאבים אחרים. כידוע, הם מייצרים חשמל אך ורק בשעות היום וגם לא בעתות של עננות מוגברת.

אני ממליץ בפני כל הירוקים למיניהם לשאול את עצמם ואת מצפונם: והבריאות מה יהא עליה? אם יש צמצום של 70 אחוז בזיהום אוויר בשל שימוש בגז, מה זה אומר? תשאלו את האימהות במפרץ חיפה, הן תאמרנה לכם מה זה אומר…

ממשיכים לבנות מבצרים להריסה?

באחרונה התעורר שוב הוויכוח לגבי הבנייה בביתו של בנט ברעננה. מה שהחמיר מאוד את הבעיה הן הידיעות כי הגורמים שבנו את המבצר הזה, מחפשים עכשיו דרך להריסתו. הסיבה: נפתלי בנט כידוע כבר לא ראש הממשלה… מסתבר, כי הפרויקט הזה פתח את התיאבון לעוד נוספים שכמותו…

ועכשיו נשאלת רק השאלה, האם אכן גוברת החוצפה ואותו סיפור דפוק מרעננה חוזר על עצמו גם במעונו של לפיד בתל אביב?