עם הקמנצ'ה ל'זאפה'

מארק אליהו (צילום: גבריאל בהרליה)
מארק אליהו (צילום: גבריאל בהרליה)
מארק אליהו והקמנצ'ה מגיעים לירושלים למופע שיתקיים בקרוב במועדון ה'זאפה' לפני חג הסוכות

מארק אליהו נחשב ובצדק לאחד המוסיקאים המקוריים, המרגשים והמיוחדים במוזיקה הישראלית. הצלילים המיוחדים שהוא מפיק מהקמנצ'ה, הבגלמה והטאר מלווים אותי כבר שנים ברכב, בהליכה ובמסעותיי בארץ בעולם. עבורי הצלילים האלה, שמגיעים ממעמקי הבטן, מנקזים לאוזן את מהות הצליל הים תיכוני. צליל שמחבר בין המזרח למערב. צליל שתמיד משדר לי שלווה, אושר, עונג וגם געגועים, כמיהה ואהבה. אין מתאים לנפש מהמוזיקה הייחודית של מארק אליהו ולהקתו בימים אלה שלאחר יום הכיפור ולפני חג הסוכות ואין מקום מתאים יותר לשמוע אותם ממועדון ה'זאפה' האיכותי בירושלים. מי שטרם מכיר את מארק זוהי הזדמנות נפלאה לערב מהנה במיוחד.

מארק אליהו, 39, בנו של פרץ אליהו – מוסיקאי מחונן וזוכה פרס ראש הממשלה – הוא אחד היוצרים המרתקים והמרגשים בתחומו שפועלים היום בעולם. מארק, שנולד בקווקז ועלה עם משפחתו לעיר ערד, הוא נגן, מלחין ומפיק בינלאומי, שמפליא לנגן על כלי קשת ייחודי במקור מפרס בשם קמנצ'ה – בעל אקוסטיקה יוצאת דופן. הוא מופיע בהצלחה רבה ברחבי העולם, קליפים שלו זוכים למיליוני צפיות ועשרות אלפי עוקבים ממדינות שונות.

מארק גדל על ברכי מאסטרים גדולים מתורת המזרח. לצד מתודות והשפעות מערביות, הופעותיו המתפרסות על פני חמש יבשות, הביאו איתם השפעות נוספות כמו מוזיקה שבטית, מוסיקה אלקטרונית ועוד, ויצרו את הסאונד האותנטי והייחודי שלו על הבמה.

במופע הוא משלב כלי נגינה עתיקים בהם הקמנצ'ה, הבגלמה והטאר לצד סינטיסייזר ומקלדות, בעיבודים אלקטרוניים שסוחפים את הקהל. זהו מופע מיוחד ומרתק הנע בין המסורתי לאישי, בין האקוסטי לאלקטרונ,. מופע שמביא אל הבמה מסע בין עומקים של רגש ושמחה טהורה. בהופעה מציג מארק מנעד רחב של מוסיקה ממרכז אסיה, מהקווקז, מפרס, מטורקיה ומהמזרח התיכון, מוסיקה סופית, מיסטית, עם נגיעות יהודיות ערביות ומערביות. מוסיקה שחוצה תרבויות ונוגעת בכל אדם ובמיוחד באוהבי מוסיקה.

'זאפה' ירושלים, יום ראשון, 19.9, 21:00.