עצמאות עם התיאטרון הירושלמי

על במת התיאטרון ב'בית מזיא' יעלו בחמישי הקרוב שני מופעים ייחודיים: ההצגה 'מלח הארץ' ומופע המורכב משירי סשה ארגוב ★ ההשתתפות ללא תשלום

את יום עצמאותה ה-74 של מדינת ישראל תחגגו השנה עם קבוצת התיאטרון הירושלמי ובחינם. שני מופעי תרבות ייחודיים יעלו על במת התיאטרון שב'בית מזיא' והדבר היחיד שעליכם לעשות הוא לשריין כרטיסים מראש.

ביום העצמאות (חמישי, 5.5), תעלה בשעה 17:00 ההצגה 'מלח הארץ'. מדובר במונודרמה עוצמתית כבת שעה, שמביאה סיפור אישי מפתיע ונוגע ללב. אברם, מאבטח במוזיאון לאומנות מודרנית, חושף אט אט את סיפור חייו כניצול שואה וכסמל לתקומת ישראל. בין מיצגי המוזיאון והקבוצות שמבקרות בו, מספר אברם את סיפורם של האנשים השקופים שהולכים בינינו. את ההצגה כתב דני קדם, ביימה גבריאלה לב והשחקן הראשי הוא ערן בוהם.

מיד לאחר מכן, בשעה 19:00, יעלה על הבמה ב'בית מזיא' המופע התיאטרלי מוזיקלי 'רגע רגע', מופע שמורכב כולו משיריו היפים של אחד מהמלחינים הגדולים בזמר העברי – סשה ארגוב. דרך השירים "פנס בודד", "וידוי", "עוד מחכה לאחד" ואחרים, נבנית דרמה שמגוללת את סיפורה של חבורה צעירה ארצישראלית טיפוסית שגדלה ומתבגרת יחדיו. החבורה גדלה יחד, מתגייסת ומתבגרת, חווה אהבות ופרידות במדינה שמתפתחת ומתהווה. את המופע יצר וביים שחף ברגר ומשתתפים בו השחקנים ענבל מילוא-בכר\יהב מרום, צח כהן, סער שני\לירן מזרחי, עדי דרורי, רימון כרמי/ירדן רז ומתן תלמי.

קבוצת התיאטרון הירושלמי ב'בית מזיא' המיתולוגי, היא למעשה הקבוצה הראשונה בארץ שהחלה ליצור תיאטרון פרינג'. למעלה מ-35 שנים שהקבוצה מייצרת תרבות על כל גווניה, החל כמובן מהצגות תיאטרון, דרך פסטיבלים ייחודיים וכלה בסדנאות תוכן. ביצירות כולן משולבות אומנויות רבות כדוגמת מוזיקה חיה, שירה, תנועה, משחק וידאו ארט ושימוש בחלל באופן יוצא דופן. הקסם בקבוצת התיאטרון הירושלמי הוא בהתחשבות, בהקשבה ובמתן תשומת הלב למתרחש בחברה בירושלים, בארץ ובעולם היהודי. מידי שנה מעלה הקבוצה שתי הפקות חדשות, שמועלות מתוך קשב ומעורבות בשיח המקומי ותוך מתן דגש על שיתוף בין אומנים צעירים לוותיקים.

לצד העבודה היצירתית, מקיימת הקבוצה מידי שנה פרויקטים קהילתיים–חברתיים במטרה ליצור שיח ולגשר בין מגדרים ומגזרים. הפרויקטים מועברים בטכניקות ייחודיות שפותחו בתיאטרון במהלך השנים של שפה וביטוי לחיים שאותם מובילים מיטב שחקני הקבוצה, המשמשים גם כמורים לתיאטרון בימים של שגרה. מיזמים  אלה זכו להכרה ולהערכה גבוהה, ביניהם 'תבלין לחיים' – לגיל השלישי, 'חלום של תיאטרון' – לבני נוער ומבוגרים אוטיסטים ו'העצמה נשית' – נשים חילוניות ודתיות ועוד. הקבוצה הוקמה בשנת 1985 על ידי גבריאלה לב, רות וידר מגן, עליזה עליון ישראלי ז"ל וג'ויס מילר ז"ל.