ערבים זה לזה

על הפתרון לאלימות במגזר הערבי

יותר ממאה אזרחים ערבים נרצחו בתחומי ישראל מתחילת השנה – ממוצע של כמעט נרצח אחד בכל שלושה ימים. נראה שמשטרת ישראל ומנגנוני הביטחון איבדו את ההרתעה נגד הכנופיות וארגוני הפשע שמחזיקים בהרבה כלי נשק בלתי חוקיים. הם למעשה הבסיס למרבית מקרי הרצח.

מערכת היחסים בין השלטון היהודי למגזר הערבי עדינה, לכן העסק מורכב מכדי לענות עליו בפתרון קסם. עם כל הכבוד להתערבות השב"כ, שיכול בעזרת טכנולוגיות מתקדמות לאסוף נשק בלתי חוקי, זה עדיין לא פתרון מושלם. השקענו ואנחנו משקיעים המון כספים וכוחות, משאבים ותוכניות ולא נראה שיש עוד מדינה בעולם כמו ישראל שיש לה מנגנונים שיכולים לבצע עבודה מורכבת כזאת. ועם זאת, המצב מחריף מיום ליום והופך לבלתי נסבל.

גם אם היינו פועלים ביד חזקה, עדיין זורמת מתחת לפני השטח מגמה מדאיגה לא פחות שמטרתה היא להחליש את מדינת ישראל. לכן, חובה על מדינת ישראל להתערב בכל הנוגע להתפרסות על שטחיה ועל אדמותיה. אולם לגבי המתחולל פנימה בתוך המגזר הערבי, צריכה המדינה לאכוף את החוקים, למנוע מעשים פליליים ולתת ביטחון לאוכלוסייה מבלי לגלוש ולהתערב בענייניה הפנימיים. הכאב הגדול בסיפור הוא על האזרחים הערבים – והם רבים יותר מכמה שאנחנו משערים – שמייחלים שישראל תהיה חזקה. די להם לפזול אל מדינות ערב שמקיפות אותנו כדי להעדיף לחיות תחת שלטון יהודי.

אבל גם הבעיות של ערביי ישראל מתחילות בנו, היהודים. הערבים תלויים בנו בקשר הדוק, לטוב ולרע. כתוצאה מהתרופפות חברתית ורוחנית שלנו, אנחנו עדים להתחזקותם של גורמים עוינים בתוכנו. הסיבה לכך היא שחסרה לנו האחיזה ההדדית בזה שיש לנו עם אחד, מדינה אחת ואדמה אחת. אנחנו לא ממלאים את הארץ בחיים, אז נכנסות בה רוחות רעות. אנחנו לא קשורים זה לזה ולכן גם לא מרגישים קשר לאדמה, לא מרגישים שהקרקע תחתינו היא הבית שלנו. יהודים רבים היום מוכנים לארוז מזוודות ולנטוש בקלות לטובת מדינות אחרות.

אם היינו מקושרים ומעורבים יותר זה בזה, מעלים את הרגישות לערבות ההדדית הדרושה בינינו, פועלים לפיתוח רגש לאומי – הרגשה שאנחנו עם אחד, לב אחד ולא קיבוץ גלויות השרוי בסכנה וחי במגננה נגד העולם – אז הרוח החיובית הזו הייתה נושבת בכל המזרח התיכון.

אנחנו מוכרחים להתעלות על כל ההבדלים שבינינו, על כל השנאה שפורחת בין ימנים לשמאלנים, בין חרדים לחילוניים, ובין אלף ואחד חתכים ופלגים. קשר הדוק בינינו שיתנקז למטרה אחת, להבנה שבאיחוד בינינו תלוי העתיד הטוב שלנו, הוא הצעד ההכרחי הבא שלנו. איחוד בינינו יזכה אותנו באופן מיידי בהשראה של כוח עליון יותר, כוח חיובי ומיטיב, שיוריד ברכה והצלחה בכל השטחים והמובנים. לא רק לנו, אלא לכל המגזרים והמיעוטים.