ערב קאלט רוסי – בעברית

מיטב המערכונים של הסאטיריקן הדגול מיכאיל ז'בנייצקי בהופעת בכורה שתיערך במוזיאון נחום גוטמן

מוזיאון נחום גוטמן לאמנות יערוך ביום חמישי (30.12, 20:00, פתיחת דלתות ב-19:00) ערב מערכונים שהפכו לקאלט בתרבות הרוסית – בביצוע מודרני אך נאמן למקור. את המערכונים יציגו השחקנים דניאל בלוגלובסקי וגיא אפריאט. מדובר בערב מחווה ראשון מסוגו בעברית לצמד הקומיקאים האגדי 'קרצב ואילצ'נקו' ולמחבר מיכאיל ז'בנייצקי, גדול הסאטיריקנים הסובייטים.

המערכונים הקצרים של ז'בנייצקי יוצרים שילוב נדיר בין קלילות ותמצות ובין מורכבות ועומק מעוררי מחשבה. בכל מערכון קצר שכתב, הצליח ז'בנייצקי לברוא דמויות אנושיות מלאות הומור, אופטימיות ורצון טוב, ואז הוא הפגיש אותן עם המציאות הכואבת.

כל מערכון קצר של ז'בנייצקי הופך למצחיק ומרתק, כאשר הדמויות של ז'בנייצקי לא מוותרות על תום ליבן ובחן רב ממשיכות לתמרן מול המציאות האכזרית והשרירותית שבה הן נתקלות במטרה למצוא בה, למרות הכול, ערך ומשמעות. על בסיס הסיטואציות הפשוטות והקצרות שהמציא עבורם ז'בנייצקי, הצליחו הקומיקאים קרצב ואילצ'נקו להעלות על הבמה סוגיות אנושיות נצחיות והכול במסגרת קטעי משחק קצרים ומצחיקים.

המערכונים הופיעו לראשונה בברית המועצות של שנות ה-60 תחת השלטון הקומוניסטי, בתקופה בה לא הייתה עיתונות חופשית, לא היה חופש ביטוי ופעמים רבות גם לא היה מה לאכול. בדיוק בשנים האלה הקים ז'בנייצקי יחד עם הקומיקאים ויקטור אילצ'נקו ורומן קרצב את 'תיאטרון המיניאטורות' באודסה, שהיה מוקדש כולו למערכונים של ז'בנייצקי.

אותם מערכונים, במסווה של קטעים קצרים פשוטים ומצחיקים, מעלים את התהיות העמוקות ביותר סביב שאלות משמעות הקיום האנושי. מהר מאוד נשבה העם הסובייטי בקסמי הדמויות של ז'בנייצקי. במערכונים האלה מצאו האנשים בברית המועצות מפלט מהמציאות האיומה, יכולת להסתכל על החיים הקשים בהומור ואפילו פתח לאופטימיות. עד היום, המערכונים של ז'בנייצקי, כפי שבוצעו על ידי צמד הקומיקאים קרצב ואילצ'נקו, הם מהחשובים המשפיעים והמצוטטים בתרבות הרוסית. 

ב'ערב המיניאטורות', יבצעו דניאל בלוגלובסקי וגיא אפריאט את מיטב הלהיטים של השלישייה (בין היתר 'סידורוף קופאי', 'מה קרה במשמרת שלך', 'קריסיוק' ועוד.) הם יוצגו לראשונה בעברית לעיני הקהל הישראלי, זאת במטרה מצד אחד להנגיש לקהל הישראלי את הסגנון הייחודי של הקומיקאים הגדולים; ומצד שני גם להציף את קשיי המציאות העכשווית, שכן השאלות הקיומיות שהעלה ז'בנייצקי אז, החל משנות ה-60 בברית המועצות, רלוונטיות היום יותר מתמיד.

מחיר כניסה למופע: 80 שקלים.  

מוזיאון נחום גוטמן לאמנות, שמעון רוקח 21, נווה צדק, תל אביב, טלפון 03-5161970.