פועלים למען הניקיון

צילום אילוסטרציה: Filmbetrachter, Pixabay
צילום אילוסטרציה: Filmbetrachter, Pixabay
המשרד להגנת הסביבה יצא ב'קול קורא' בנושא ניקיון המרחב הציבורי * הרשויות המשתתפות יזכו לתקצוב כספי * בין המשתתפות: המועצות המקומיות אבו גוש וקריית יערים

המשרד להגנת הסביבה פיתח מדד לרמת הניקיון במרחב הציבורי העירוני. לצורך איסוף הנתונים מהמדידות, פיתח המשרד יישומון ייעודי בו מדווחות הרשויות על תוצאות ביצוע המדידה. בנוסף, על מנת לוודא כי הסוקרים שמבצעים את המדידות מקבלים הכשרה מקצועית לביצוע המדידות, פותחה לומדה אותה נדרשו כל הסוקרים לעבור לפני תחילת ביצוע המדידה.

המדד מתבצע כחלק מתמיכה של המשרד ב-120 רשויות במסגרת קול קורא לניקיון המרחב הציבורי, בסכום של 5 מיליון שקלים, תמיכה המתמקדת בשינוי התפיסה, הערכים וההתנהגות אצל התושבים והרשויות המקומיות.

קול קורא זה הוא חלקו הראשון של מהלך לסיוע לרשויות מקומיות המדורגות בדירוג 1-5 במדד החברתי-כלכלי של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה לשיפור ניקיון המרחב הציבורי שבתחומן. 120 הרשויות קיבלו תמיכה בעבור מדידת רמת הניקיון ברשות המקומית והכנת תוכנית לטיפול באותם מפגעים על סמך תוצאות המדידה.

שתי רשויות מאזורנו מקבלות תמיכה במסגרת 'קול קורא' זה: אבו גוש וקריית יערים. נכון לשלב זה, סיימו 35 רשויות מקומיות את שלב איסוף הנתונים, ביניהן המועצה המקומית קריית יערים. תוצאות המדד הראשוני מתמקדות בפריטי הפלסטיק בכלל והפלסטיק החד פעמי בפרט. בסקר נמצא, כי 79 אחוז מפריטי הלכלוך הם מוצרי פלסטיק, בעיקרם בשימוש חד פעמי כדוגמת מכלי משקה, פקקים, אריזות ל-Take Away ושקיות. 35 אחוז ממוצרי הפלסטיק הם כלי שולחן חד פעמיים (צלחות, כוסות וסכו"ם).

מהמשרד להגנת הסביבה נמסר, כי  בהתאם לתוצאות המדידות ועל בסיס הנתונים שהתקבלו, יכינו הרשויות תוכנית שמטרתה שינוי תרבות השלכת הפסולת והשמירה על הניקיון באזורים הנמדדים. רשות לא תקבל תמיכה על עצם ביצוע תפקידה כמפעילה שירותי ניקיון, אלא על התערבויות אקטיביות מבוססות נתונים המקדמות שמירה על מרחב נקי.

את הממצאים שהוצגו לקמן, הציגה השרה להגנת הסביבה תמר זנדברג היום (שני) בוועדת הכספים בכנסת, זאת כחלק מעמדת המשרד ביחס למיסוי הכלים החד-פעמיים. יחד עם מנכ"לית המשרד גלית כהן, הציגה השרה זנדברג ממצאים ראשוניים מתוך מדד שיפור ניקיון המרחב הציבורי בדיון על מיסוי הכלים החד-פעמיים.

השרה להגנת הסביבה תמר זנדברג: "הממצאים הראשוניים העולים ממדד שיפור ניקיון המרחב הציבור של המשרד מראים, כי כלים חד פעמיים מהווים את הנתח הגדול ביותר בלכלוך המרחב הציבורי ולכן יש לטפל בהם בצורה ייעודית כפי שאנחנו אכן עושים במשרד. מדד שיפור ניקיון המרחב הציבורי של המשרד להגנת הסביבה, שיושלם במהלך השנה, הוא פרויקט פורץ דרך בתפיסתו: לא רק מבצעי ניקיון שמשדרים למלכלכים שיהיה מי שינקה אחריהם, אלא שיח חדש שמתמקד בשינוי התנהגות ונותן מענה עמוק יותר לתופעת השלכת הפסולת במרחב הציבורי. מחקרים מהעולם והניסיון המצטבר בארץ מלמדים, כי פעילות חינוך והסברה, המלווה בפעילות אכיפה, מביאות לשינוי התנהגותי ולהפיכת לכלוך המרחב הציבורי למנהג בלתי מקובל. המשרד להגנת הסביבה ימשיך לפעול בנחישות לצמצום השלכת הפסולת במרחב הציבורי וצריכת הפלסטיק החד פעמי".