פורים: אומרים "לא" למשחקים המסוכנים

לפי נתוני ארגון 'בטרם', יש בעשור האחרון עלייה של פי 4.3 בפציעות ילדים מנפצים במהלך חג פורים ביחס לשאר השנה * לקראת החג, יצאן ארגון 'בטרם' ורופאי בית החולים לילדים 'ספרא' בקמפיין חדש תחת הסיסמה "השנה כולנו אומרים לא! לכל המשחקים המסוכנים"

איך יודעים שחג פורים מתקרב? זה לא רק חנויות המשחקים שמתמלאות בתחפושות או חנויות הממתקים שמציעות משלוחי מנות. יותר מכל אלה, מה שמעיד על החג המתקרב אלה קולות הפיצוץ ברחובות.

בימים אלה, מפרסמים בארגון 'בטרם' נתונים עדכניים, לפיהם בעשור האחרון (2012-2021) פונו לחדרי המיון בבתי החולים 230 ילדים ובני נוער כתוצאה מפציעה שנגרמה מנפצים, זיקוקים, חזיזים או קפצונים. העלייה הגדולה ביותר בפניות למיון הייתה בתקופת חג פורים, שבו נפגעו פי 4.3 ילדים יותר מאשר בשאר השנה. ב-49 אחוז מהמקרים הפגיעה הייתה בעין, ב-20 אחוז מהמקרים נפגעה היד, ב-11 אחוז מהמקרים הפגיעה הייתה בפנים ובשאר המקרים  בבטן, בחזה וברגל.

בשל הנתונים הקשים, יצאו ארגון 'בטרם' לבטיחות ילדים ובית החולים 'ספרא' לילדים בקמפיין חדש עם המסר: "השנה כולנו אומרים לא! לכל המשחקים המסוכנים".

אורלי סילבינגר, מנכ"לית ארגון 'בטרם' לבטיחות ילדים: "נפצים, קפצונים וחזיזים הם חומרי נפץ לכל דבר ולכן הם מסוכנים לשימוש. בכל שנה לקראת פורים, אנחנו רואים עלייה בפציעות ילדים כתוצאה מנפצים וחלקם נשארים עם פגיעות לכל החיים. חייבים למגר את התופעה, כי חומרי נפץ אינם משחק ילדים".

ד״ר איתי פסח, מנהל בית החולים 'ספרא' לילדים במרכז הרפואי 'שיבא': ״פורים הוא חג של חיוכים ושמחה וחשוב שיישאר כך, ללא תאונות כאובות ומיותרות. מידי שנה אנו רואים בבית החולים 'ספרא' לילדים יותר ויותר ילדים שנפצעים באורח קשה כתוצאה משימוש באותם אמצעים מסוכנים. השנה שומרים על הילדים וחוגגים בבטחה״.

הנחיות ארגון 'בטרם' לפורים בטוח

בחירת תחפושות

 • קונים תחפושות רק מיצרן או משווק מוכר ומוודאים שהתחפושת עומדת בתקן.  
 • החלטתם להכין תחפושת ביתית? נמנעים משימוש בחומרים דליקים כמו צמר גפן ונוצות. נמנעים משרוכים וחוטים ארוכים העלולים להיכרך סביב הצוואר.
 • אביזרים משלימים – לא קונים אביזרים ללא תקן. בודקים שהמוצר מכיל הוראות שימוש בצורה ברורה, כולל שם היבואן, שם היצרן, כתובת ברורה, אופן השימוש והגבלות גיל. נמנעים מאביזרים הנראים ככלי נשק אמתיים.
 • איפור – משתמשים רק באיפור המאושר על ידי משרד הבריאות.
 • מסכות – מומלץ להימנע משימוש במסכה מתחת לגיל 8. מוודאים שפחתי העיניים במסכה מאפשרים שדה ראייה שאינו מוגבל. מוודאים שהמסכה מאפשרת מעבר אוויר בחופשיות. לא לובשים מסכה על הפנים בחציית כביש ובסביבת כלי רכב.
 • למניעת נפילות – מוודאים שהתחפושת נוחה לילדים ומאפשרת תנועה חופשית. מקפידים לנעול נעליים נוחות.
 • עדשות צבעונית – לפני כל שימוש בעדשות, יש לעבור הדרכה לשימוש נכון ובטוח. במצבים של אלרגיה או יובש בעין נמנעים משימוש בעדשות.
 • נפצים וקפצונים – מסוכנים לשימוש. חלק מהחומרים אסורים למכירה ולרכישה. גם החומרים שאינם אסורים למכירה עלולים לגרום לפגיעות קשות של קטיעת אצבעות, פגיעה בעיניים ועוד. 

משלוח מנות

 • אוזני המן – לילדים עד גיל 5 שנים לא נותנים אוזני המן במילוי אגוזים, בוטנים או שקדים, אלא אם כן מדובר בממרח חלק או באבקה ללא חתיכות.
 • סוכריות קשות, סוכריות על מקל, מסטיק ופופקורן – אינם מתאימים למשלוח מנות לילדים מתחת לגיל 5.
 • נמנעים מהפתעות קטנות מידי לילדים מתחת לגיל 5 – מהו חפץ קטן? כל דבר שניתן להכניס לקופסה צהובה של ביצת הפתעה הוא מסוכן ועלול לגרום לחנק.