פורים במוזיאון

צילום: באדיבות רשות העתיקות
צילום: באדיבות רשות העתיקות
אירועים לכל המשפחה במוזיאון מורשת החשמונאים במודיעין

'החשמונאים באים', אתגר בריחה במוזיאון (רביעי, 16.3, 10:00-16:00): פעילות בריחה מרגשת לכל המשפחה בשילוב חידות, משימות ותעלומות שמסתתרות בין המוצגים והפעילויות במוזיאון. נכיר את סיפור החשמונאים, נלמד על עבודת הארכיאולוגים שחשפו את הממצאים המדהימים, נתנסה בחידות מאתגרות, נתחבר לעיר מודיעין של ימינו, נכיר אותה ונתגאה בה וכל זאת תוך משחק מהנה לכל המשפחה (המשחק מתנהל באופן עצמאי בחלל המוזיאון בקבוצות קטנות. נדרשת קריאה וכתיבה. כלול במחיר הכניסה).

יום הפעילות המיוחד במוזיאון (חמישי, 17.3, 11:00-15:30): 'לחיות את הימים ההם' – המשתתפים בפעילות יתלבשו בתלבושות של חשמונאים משל היו דמויות מהתקופה. הם יצולמו על רקע בית שני ייעודי ויקבלו מגנטים כמזכרת מהאירוע. הפעילות מתקיימת בשיתוף 'לחיות עם התנ"ך'. סדנאות – סדנת איפור פנים; סדנת רפאות כלי חרס – המשתתפים יחברו כלי חרס ויצבעו אותם; סדנת שקיות ריח – הכנת שקיות ריח מצמחים שונים. 'הקרקס של החנונים' (15:30, 'תיאטרון הקרון') – צמד 'החנונים' מגיע לכבוש את לבבות הקהל במופע המשלב אקרובטיקה וליצנות. בואו והצטרפו לעולמם המשעשע ומלא ההפתעות של 'החנונים'. מופע קרקס קומי ומרגש לכל המשפחה, ללא מילים ובשיתוף הקהל. בואו לצחוק יחד איתם ובעיקר עליהם, להחסיר פעימה מפעלולי אקרובטיקה מדהימים ואולי אף לזכות לעוף עם הזוג המופלא על הבמה. משך המופע כ-40 דקות.

סדנאות נוספות (שבת, 19.3, 10:30-13:30): סדנת ג'גלינג בהשתתפות הקהל וסדנת רפאות כלי חרס.

מוזיאון מורשת החשמונאים מעביר את סיפור החשמונאים בחוויה רב חושית ואינטראקטיבית. בסביבת מודיעין נמצאו ממצאים ארכיאולוגיים רבים המעידים על עברה ההיסטורי העשיר והמפואר, מהם ניתן ללמוד על קיום חיי תרבות יהודית ענפים באזור שהיה פעיל מאוד לאורך אלפי שנים.

במוזיאון, שנוצר בשיתוף פעולה של עיריית מודיעין-מכבים-רעות, רשות העתיקות ומשרד ירושלים ומורשת, מוצגים יותר מ-150 פריטים עתיקים המספרים את סיפורו של המקום. כמו כן, מוצגת גלוסקמה נושאת כתובת בארמית, כתובה בדיו שחורה, המציינת את השם שמעון בן אלעזר, שם נפוץ בחברה היהודית בימי הבית השני; עיטורי קיר (פרסקו) מבית הכנסת החשמונאי העתיק ושתי חותמות אבן – הראשונה נושאת כתובת בארמית והשנייה מעוטרת בדגם צמחי.

ביום שישי, 18.3, יפעל המוזיאון כרגיל בין השעות 10:30-13:30.