פותחים לבבות לשנה החדשה

צילום: א. קהאן
צילום: א. קהאן
ברוח ראש השנה המתקרב: 'אנסמבל הפיוט' מארח את נטע אלקיים ועמית חי כהן לחגיגה סוערת של קדושה ושל בקשה לחיבור ופתיחת לבבות לשנה החדשה

'בית הקונפדרציה' חונך סדרה של מופעים חדשים היוצאים מהאולם האינטימי שלו אל החלל הגדול של מועדון 'זאפה' ובכך, לדברי המנכ"ל והמנהל האמנותי של 'בית הקונפדרציה' אפי בניה: "יוכלו קהלים חדשים וגדולים יותר להיחשף להפקות המקור של הבית".

במופע הראשון בסדרה, שיתקיים ימים ספורים לפני ראש השנה (חמישי, 2.9, 22:00. פתיחת דלתות: 20:00), יופיע 'אנסמבל הפיוט', שיארח את נטע אלקיים ועמית חי כהן לחגיגה סוערת של קדושה ושל בקשה לחיבור ופתיחת לבבות לשנה החדשה .מופע מיוחד זה התגבש במהלך חזרות החוץ בהרי ירושלים ובחצרות עין כרם, אליהם יצאו חברי האנסמבל במהלך שנת הקורונה. שירי המופע נעים במרחב שבין פראות לקדושה, בין התנועה האקסטטית לנעלה ולנשגב.

'אנסמבל הפיוט' הוא קולקטיב של מוזיקאים ופייטנים המונה 17 חברים בני שלושה דורות ומתמחה בביצוע מקורי ופוליפוני של שירת קודש יהודית בעברית ובערבית ממרחבים שונים בצפון אפריקה, בדגש על שירי משפחת אבוחצירא ויהודי חבל תפילאלת שבפתח הסהרה.

האנסמבל, בניהולם האמנותי של יאיר הראל ואברהם כהן, הופיע עשרות פעמים בארץ ובעולם, מאוסטרליה, דרך קרקוב ועד מרוקו ובין היתר שיתף פעולה, עם הרב חיים לוק, ברי סחרוף, ויקטוריה חנה, יוסי פיין, נטע אלקיים, רביד כחלני, שלמה בר, עומר אביטל ואבישי כהן. אלבום הבכורה של האנסמבל 'ארבע אותיות' (נענע דיסק, 2017),  נבחר על ידי אופיר טובול מ'כאן תרבות' כאחד מאלבומי העשור בתחום המוזיקה הישראלית השורשית.

השפה האמנותית של 'אנסמבל הפיוט' מבקשת להיות בו בעת גם שורשית, גם מאתגרת את גבולות המסורת וגם נועזת ומקורית והיא תוצאה של לימוד ומחקר מעמיקים במקורות המסורתיים, בשילוב חיפוש מוזיקלי ואמנותי עכשווי וחסר פשרות.

במופע זה, יארח האנסמבל את נטע אלקיים ועמית חי כהן – זוג בעבודה ובחיים, מוזיקאים שיוצרים גם אמנות חזותית וקולנוע, ילידי נתיבות שמתגוררים בירושלים ומופיעים על במות במרקש, קרקוב ומרסיי. המוזיקה שלהם שואבת השראה ממקורות מגוונים כמו שירת נשים מכפרי מרוקו, מוזיקה אנדלוסית וצלילים אלקטרוניים ועיבודים עכשוויים.

המופע מתקיים בתמיכת משרד התרבות והספורט, מינהל התרבות ועיריית ירושלים, האגף לתרבות.

לרכישת כרטיסים: בימות, www.tickets.co.il.

למידע נוסף: 'בית הקונפדרציה',02-5399360 (שלוחה 5), בפייסבוק ובאתר www.confederationhouse.org.

אתר אנסמבל הפיוט: he.piyutensemble.com/music.