פחד בכבישים

שלוש בנות מהיישוב נפגעו בשבוע האחרון מרכב חולף בעת שחצו במעבר חצייה * יו"ר ועד ההורים היישובי במכתב חריף למפקד המשטרה על תרבות של נהיגה פרועה בכבישי מבשרת * במשטרה בודקים את הטענות וממשיכים במבצעי האכיפה

הנושא של תאונות הדרכים תמיד בכותרות. אין יום בלי תאונה קטלנית במקום כל שהוא בישראל. באזורנו, אם לא כל יום, אז לפחות אחת לכמה ימים מתרחשת תאונה. כל אחת כזו היא אחת יותר מידי ויכולה הייתה להימנע. פציעה ולו הקלה ביותר משבשת שגרה של אנשים ומשפחות, שלא לדבר על הטרגדיה במקרה של אובדן.

מסתבר כי המצב בכבישי מבשרת לא מרנין במיוחד. כך כתב בסוף השבוע האחרון יו"ר ועד ההורים היישובי אסף שמיר במכתב למפקד משטרת 'הראל' סגן ניצב דקר אשל:

"בשבועות האחרונים אנו עדים לתופעה הולכת ומתרחבת, שבה נהגים ונהגות ברחבי היישוב אינם מצייתים לחוקי התנועה ומסכנים את חייהם של ילדי היישוב הפוסעים בשבילים בדרכם אל בתי הספר ומהם, ובשעות אחר הצהריים והערב בדרכם מפעילויות שונות. לשיאם הגיעו הדברים בשבוע החולף שבו נפגעו שלוש תלמידות מהיישוב על ידי רכבים בשעה שחצו כדין במעברי חצייה".

בשיחה עם 'זמן מבשרת' ציין שמיר כי התאונות אירעו בחוב הפלמ"ח, בדרך שבע האחיות ועל הגשר של מחלף הראל. בהמשך מכתבו למפקד המשטרה כתב: "אין זה חדש לצערנו, כי חלק מנהגי ונהגות היישוב מצפצפים על תקנות התעבורה ומסכנים את הולכי הרגל. הדברים באים לידי ביטוי בנסיעה במהירות מופרזת, אי מתן זכות קדימה במעברי חצייה, חסימת מפרצי הורדת תלמידים בבתי הספר ועוד. אנו, כהורים לילדים, לא נעמוד מנגד ולא נוכל לסבול את חוסר הביטחון שבו חשים ילדי היישוב הפוסעים בשבילים. מבשרת ציון הפכה לשטח הפקר בנושא התעבורה ויש לעצור תופעה זו לאלתר".

בסיכום פנייתו כתב שמיר: "אני פונה אליך, כמי שממונה על ביטחון התושבים ואכיפת החוק, להחזיר מיידית את ביטחון הולכי הרגל ביישוב, בדגש על ילדי היישוב ובסביבת מוסדות החינוך, התרבות והספורט. בטוחני כי לתחנת 'הראל' יש את כוח האדם ואת האמצעים הטכנולוגיים הדרושים לשם כך. תחושת חוסר האונים של נערות תמימות שיצאו ליום לימודים וסיימו אותו בחדר המיון לאחר שהועפו על ידי רכבים, אינה נותנת לנו מנוח ואנו חוששים מאוד לשלומם של ילדינו, שבמערכה בינם לבין עברייני התנועה ידם תמיד על התחתונה".

העתקים מן המכתב נשלחו לראש המועצה יורם שמעון ולקב"ט המועצה אליק מגורי כהן. עוד הוסיף שמיר בשיחה עם 'זמן מבשרת': "אני מאמין שבמשטרה לקחו ברצינות את הדברים שנכתבו. שוחחתי עם מפקד התחנה ועם מפקדת השיטור הקהילתי. טענותיי הן בעיקר כלפי הנהגים הפרועים. התפקיד של המשטרה הוא לאכוף את החוק בכבישים ואני מקווה שיהיה שיפור בעניין. המצב לא פשוט וזה משהו שרבים חווים אותו אצלנו. הבת שלי באה כל יום הביתה ומספרת כמה רכבים עברו ולא עצרו בזמן שהיא המתינה במעבר החצייה. אני למשל נתקלתי בתופעה חמורה של נהגים שמתעצלים לעשות את הסיבובים של מעגלי התנועה ובמקום זה מבצעים פניית פרסה נגד כיוון התנועה. הם כמעט חתכו אותי… מקרים כאלה אמורים להיות מטופלים ביד קשה".

כפי שעולה מן המכתב, אירעו שלוש תאונות בשלושה מוקדים שונים. שי, שבתו נפצעה בתאונה בדרך שבע האחיות, סיפר: "זה כביש קשה. הוא מפותל, שדה ראייה די מוגבל ואין מעברי חצייה סמוך לתחנת האיסוף וההורדה של התלמידים. ביקשתי מ'נתיבי ישראל' שיעשו במקום מעברי חצייה ובאמפרים ובכך לגרום לנהגים האט, אך זה לא נעשה". טלי, שבתה נפגעה ברחוב הפלמ"ח טוענת כי "מעבר החצייה דהוי, בקושי רואים אותו. בנוסף, לגבי תמרור שמורה על כך שיש מעבר חצייה בקרבת מקום, יש רק בצד אחד ולא בשני הצדדים. אני קוראת לנהגים להיות זהירים יותר. רוב רחובות היישוב הם צרים וזה מחייב אותנו לנהוג לאט יותר. נהיגה מהירה בכבישים אלה היא מאוד מסוכנת. בתי נפגעה מרכב חולף, ספגה מכות יבשות וזעזוע מוח. זה היה יכול להיגמר באסון כבד יותר".

מהמועצה המקומית מבשרת ציון נמסר בתגובה: "המועצה רואה בבטיחות הולכי הרגל בכלל ושלום הילדים בפרט חשיבות גדולה מאוד. בשנים האחרונות, פועלת המועצה יחד עם המשטרה המקומית והרשות הלאומית לבטיחות בדרכים (רלב"ד) להגברת הבטיחות של נוסעי הדרך והולכי הרגל כאחד. בין היתר, השקיעה המועצה במפרצי חנייה 'נשק וסע' בסמוך לבתי הספר, בשינויים גיאומטריים להגברת הבטיחות ועוד. יודגש, כי אחת לחציון מבצעת המועצה צביעת כלל סימוני מעברי החצייה וסימוני הכביש בכל כבישי היישוב ואת מעברי החצייה ביישוב אחת לרבעון (כאשר בשנים קודמות בוצעה צביעה אחת לשנה, כך במקור) בשבועות הקרובים, בהתאם למזג האוויר, תתבצע צביעה נוספת של סימוני כביש בכל היישוב. זה המקום לציין, כי התקיימה השבוע ישיבת עבודה מקצועית בין ראש המועצה יורם שמעון ומפקד תחנת 'הראל' סגן ניצב דקר אשל. בין יתר הנושאים, התקיים דיון מעמיק ופורה גם בנושא שבנדון. המחלקה לחינוך נמצאת בקשר רציף עם הילדה שנפצעה ושולחת לה רפואה שלמה ומהירה. המועצה תמשיך ותפעל להבטחת סביבה בטוחה לכלל משתמשי הדרך, בהם גם הולכי הרגל".

מחברת 'נתיבי ישראל' נמסר בתגובה: "מתכנן מטעם חברת 'נתיבי ישראל' קיים סיור משותף עם ועד היישוב בשטח לצורך בחינת היתכנות ביצוע עבודות בטיחות במקום".

אבי שמר, מנהל מחוז ירושלים ברשות הלאומית לבטיחות בדרכים (רלב"ד), מסר: "אין לי אלא להזדהות ולהבין את דאגת התושבים למצב. אין ספק שהתאונות שהתרחשו צריכות לשמש תמרור אזהרה עבור כלל הנהגים לקחת אחריות ולתת זכות קדימה להולכי הרגל בכלל ולתלמידי היישוב בפרט. שתי הסיבות המרכזיות לבעיה זו הן נהיגה במהירות גבוהה והיסח דעת. נהגים ונהגות, קחו אחריות, סעו בזהירות וכבדו את זכותם של הולכי הרגל לחצות את הכביש בביטחה".

מעמותת 'אור ירוק' נמסר: "מטריד לראות כיצד נהגים לוקחים את החוק לידיים ומסכנים באופן חמור את יתר משתמשי הדרך ובוודאי ילדים. בכביש לא מהמרים על החיים. אם הייתה מספיק נראות משטרתית בדרכים והנהגים היו חוששים להיתפס ולהיענש, הם לא היה מבצעים את העבירות החמורות. חייבים להגביר את הנראות המשטרתית בתחום העירוני על מנת לייצר הרתעה שתמנע מנהגים לסכן את עצמם ואחרים בכביש ותוכל למנוע את התאונה הבאה. הרשות המקומית צריכה לדרוש את הגברת האכיפה ובנוסף לדאוג לשיפור התשתיות במקומות המועדים לסכנות על מנת להגביר את בטיחות הולכי הרגל, רוכבי האופניים וכלל משתמשי הדרך. רק הצבת הבטיחות בדרכים בראש סדר העדיפויות תוביל לצמצום התאונות ותמנע את הנפגע הבא". סרטון המתעד את אחת התאונות זמין לצפייה בדף הפייסבוק של 'אור ירוק'.

לידיעה על מבצע האכיפה: לחצו כאן