פנים וחוץ

צילום: באדיבות 'סדן הפקות אמנות'
צילום: באדיבות 'סדן הפקות אמנות'
תערוכת יחיד לאמנית איקה בר בגלריית Gallery Art & About

אנטואן דה סנט אכזיפרי כתב בזמנו בספרו 'הנסיך הקטן': "היא לא רצתה לצאת לאווירו של עולם פרועה ומקומטת כפרחי הכלנית הפשוטים, כי עז היה רצונה להופיע בכל הדרת יופייה. אין פלא, אפוא, כי התקשטותה הנסתרת נמשכה ימים רבים".

כך היא אמנותה של האמנית איקה בר: מושקעת, חוקרת באומץ ועם הרבה יושרה פנימית – נגלית על הבד קומפוזיציית צבעים לא שגרתית בעלת סימביוטיקה נדירה. העבודות מבטאות עוצמות פנימיות אדירות, עולם מופלא של כתם, צבע וצורה. פריצתה המשמעותית של בר לעולם הציור קרתה ב-2011, לאחר שבנה איתי נהרג במהלך שירותו הצבאי. היא התמסרה והתעמקה כולה בציור. איקה בר, ילידת ירושלים, השתתפה בתערוכות בארץ ובעולם.

איקה בר: "מאז שהתחלתי לצייר, גיבשתי שפה אמנותית חזותית משלי, אשר מבטאת את שחיפשתי במשך השנים. הציור עבורי הוא מעבר ומסע בין רגשות שונים. הצבעים ואופן הנחתם על הבד מהווים עבורי דרך ביטוי לבטא את מסע חיי כמו סופר שכותב או מוזיקאי שמנגן או מלחין".

בר עובדת מהבטן, מאינטואיציה, ועובדת בשכבות תוך חיפוש מתמיד, פירוק ובנייה מחדש. ההרמוניה בעבודותיה היא אופטימלית. איקה מציירת מופשט. כל מה שסביבה נותן לה השראה: אדריכלות, טבע, דומם, צילום, טקסטיל, עיצוב או אופנה.

כתמי הצבע ביצירותיה משנים צורה. לפעמים הם כתמים טופוגרפיים, לעיתים קווים, במשיכות מכחול רכות או קשות או בשפכטל. לעיתים, בטכניקת חריטה, משיכות המכחול שורטות בבד וחושפות משטח אחר שכוסה בשכבת צבע.

"ביני ובין הצורות מתקיים דיאלוג ונוצרת קומפוזיציה יש מאין", היא אומרת. "אני מציירת בסגנון עכשווי מופשט בצבע אקרילי עם מכחולים ושפכטל. לעיתים אני יוצרת קולאז'ים אבסטרקטיים בצבעוניות משתנה לפי הלך רוחי".

התערוכה תוצג עד ה-26.11.

גלריית Gallery Art & About, רחוב צבי הנחל 7, אזור תעשייה עמק חפר.

אתר הגלריה: www.art-and-about-gallery.com.