"פסגות הבארוק האיטלקי"

מקהלת ברתיני, בניצוחו של רונן בורשבסקי, מגיעים השבוע לירושלים וחוברים יחד בקונצרט שנותן טעימה מושלמת מהיצירות הטובות ביותר מסוגן שנכתבו באיטליה בתחילת המאה ה-18

מקהלת ברתיני עם התזמורת הקאמרית הישראלית, יקיימו  ב30.3 את הקונצרט "פסגות הבארוק האיטלקי"  בימקא ירושלים.

הקונצרט, בניצוחו של רונן בורשבסקי, המנהל האמנותי של המקהלה יתקיים בשיתוף הסולנים יאיר פולישוק, נטע פולמן ורומי רוכל,תמרה נשרי והלל שרמן, שחברו יחדיו לביצוע התוכנית המרתקת שחוברה על ידי שלושה מלחיני בארוק איטלקיים חשובים בשנים הראשונות של המאה ה-18.

התוכנית המוזיקלית של הקונצרט תיפתח בקונצ'רטו גרוסו לכלי קשת ותזמורת בדו מג'ור הידוע כקונצ'רטו לחג המולד, פרי עטו של ה"קשיש" מבין שלושת המלחינים  – ארכנג'לו קורלי, מגדולי הכנרים של אותה תקופה, ללא ספק המורה החשוב והמפורסם בזמנו, שהרבה להלחין יצירות לכלי קשת בהרכבים שונים.

הקונצרט ימשיך  עם "מיסת החכמה" של אנטוניו לוטי, האמצעי שבחבורה, שהיה אחד ממלחיני האופרה החשובים בזמנו באיטליה, והתפרסם מאד גם מצפון לאלפים, בגרמניה של היום. לוטי כתב גם יצירות דתיות רבות. "מיסת החכמה", שהורכבה מכמה קטעים של לוטי על ידי המלחין זלנקה, מבוצעת בישראל בקונצרט זה לראשונה.

הבארוק האיטלקי מייצג אולי יותר מכל את השפעת הדרמה על המוסיקה והולדת האופרה. השפעה זו מגיעה גם ליצירות הדתיות בכנסיות. היצירות הללו כמו המיסה של לוטי והגלוריה של ויוואלדי מאופיינות בכתיבה לירית וזוהרת גם למקהלה וגם לתזמורת.

בשונה מהבארוק הגרמני שנשען על שכלתנות, כתיבה רב-קולית צפופה וסבוכה וכתיבה אינסטרומנטלית – הכתיבה באיטליה נשענת על הכלי כקול אנושי. ניתן לראות זאת גם ביצירותיו של קורלי . הקונצ'רטי גרוסו שלו הם תרומתו החשובה ביותר ולמעשה המבשר העיקרי לצורת הקונצ'רטו שתופיע מאוחר יותר בקלאסיקה וברומנטיקה.

"פסגות הבארוק האיטלקי, הוא טעימה מושלמת מהיצירות הטובות ביותר מסוגן שנכתבו באיטליה בתקופה זו", אומר רונן בורשבסקי, מנהלה האמנותי של המקהלה, אנחנו מזמינים את הקהל להנות מהמוסיקה הקסומה שהייתה לתקופת הזהב של הבארוק להציע"

תוכנית:

ארכאנג'לו קורלי  (1653-1713)

קונצרטו גרוסו אופ.6 מס' 8, "קונצרטו לחג המולד"

אנטוניו לוטי  (1667-1740)

מיסה בסול מינור ("מיסת החכמה" Missa Sapientiae)

אנטוניו ויוואלדי  (1678-1741)

גלוריה RV.589

המקהלה הישראלית ע"ש גארי בארתיני,  מיסודו של חגי גורן ובניצוחו של רונן בורשבסקי, הוקמה על מנת להיות השותפה המקצועית של התזמורות המובילות בארץ, בביצוע יצירות אורטוריות ואופראיות. במקביל, מפעילה המקהלה הרכב קאמרי של כ- 25 זמרים מקצועיים, בביצוע רפרטואר א-קפלה ויצירות עם הרכבים קאמריים, בארץ ובחו"ל. כל הזמרים בהרכב הקאמרי הינם מוסיקאים מנוסים, ובהם זמרים, מנצחים, מורים למוסיקה ונגנים.

התזמורת הקאמרית הישראלית נוסדה בשנת 1965 על ידי גארי ברתיני, אשר שימש כמנהלה המוסיקלי ומנצחה במשך 10 שנים, ובשנים שלאחר מכן שמשו בתפקיד טובי המנצחים. החל מפברואר 2015 מכהן אריאל צוקרמן כמנהל המוזיקלי של התזמורת.

 במשך שנות קיומה הופיעו עם התזמורת מנצחים ואמנים ידועי שם כמו: אייזיק שטרן, מסטיסלב רוסטרופוביץ', ולדימיר אשכנזי, יצחק פרלמן, פנחס צוקרמן, יפים ברונפמן, יוסף קליכשטיין, קז'ישטוף פנדרצקי, ז'אן-פייר רמפאל, וכן מקהלות מפורסמות רבות מהארץ ומחו"ל במגוון תוכניות תזמורתיות ווקאליות.

התזמורת מבצעת רפרטואר רחב הנע ממוזיקה קלאסית מתקופת הבארוק ועד מוזיקה עכשווית. התזמורת מקיימת  כ- כ- 100 קונצרטים בשנה למנוים במרכז הארץ, לתושבי ערי הפריפריה, לילדים וסטודנטים, ולשוחרי תרבות בפסטיבלים. זאת ועוד, התזמורת מייצגת את ישראל בקונצרטים בחו"ל ברחבי אירופה, ארה"ב, קנדה, דרום אמריקה והמזרח הרחוק ומשתתפת בפסטיבלים יוקרתיים, בהם: זלצבורג, לינץ, הלסינקי, איסטנבול, אתונה, מרכז אירופה והונג קונג. התזמורת הקליטה עבור החברות צ'אנדוס, נקסוס, מוזיק מאסטרכט, קוץ', הוצאת המוזיקה הישראלית וטלדק.

התזמורת הקאמרית הישראלית חרטה על דגלה ערכים מרכזים בחזונה אשר כוללים  איכות מוזיקאלית, קידום יצירה ישראלית, ויצירת קשר הדוק בין קהל וקהילה באמצעות אירועים ופעולות יוצאות דופן. התזמורת מקדישה בתוכניותיה מחשבה ודמיון במטרה לקיים קונצרטים שיתאימו הן את לחובבי המוזיקה הקלאסית המושבעים והן את אלה המוכנים להתנסות בחוויה מוסיקלית שונה, ופונה לקהלים רחבים באמצעות מיזוג תרבויות וסגנונות  ומייצרת שיתופי פעולה עם תחומי מוזיקה שונים . התזמורת הקאמרית הישראלית נתמכת על-ידי משרד התרבות והספורט/מינהל התרבות והאמנות ועל-ידי עיריית תל אביב יפו.

רונן בורשבסקי, הוא המנצח והמנהל האמנותי של המקהלה הישראלית ע"ש גארי ברתיני ומקהלת האיחוד. הוא מכהן כראש המחלקה לניצוח מקהלה ומרצה בכיר בבית הספר למוזיקה ע"ש בוכמן-מהטה באוניברסיטת תל אביב, ומשמש כמנצח משנה לזובין מהטה בתזמורת הפילהרמונית הישראלית. בעבר ניצח על מקהלת פילהרמוניה ומקהלת אורטריו. רונן בורשבסקי הוא בעל תואר אמן מטעם האקדמיה למוסיקה ומחול בירושלים, היה תלמידם של נעם שריף ומנדי רודן, והשתלם אצל ברנרד הייטנק, סיייג'י אוזאווה ווהנס גראף.

​יום ד' 30.3.22 בשעה 20:00  אולם ימק"א ירושלים

רכישת כרטיסים: https://www.bertini.co.il/tickets

מחירי הכרטיס: 70 – 120

רכישת הכרטיסים באתר מקהלת ברתיני Bertini.co.il, או בטל' 077-2019573, 053-5554072