פסח בלב מדבר

צילום: נוף צוקים
צילום: נוף צוקים
על פעילויות בטבע לכל המשפחה בערבה התיכונה בימי חול המועד פסח

'מדבר בריחה': משחק ניווט ייחודי לכל המשפחה. מסע מרתק בין תחנות בלב המדבר שמשלב שאלות טריוויה ופעילות ניווט אתגרית וספורטיבית ומעניק חוויה יוצאת דופן, מגבשת וייחודית. המשתתפים מתוודעים לסביבה המדברית גם על ידי החידות העוסקות בתחומי החיים השונים: חי, צומח, תצפיות נוף, התיישבות, סלעים, שיטפונות, היסטוריה ומורשת מקומית. קיימים שני מסלולים לפי דרגות קושי. המשתתפים מקבלים הדרכה על אופן הניווט ורק אז יוצאים לשטח שבו פרושות עשר תחנות שבכל אחת מהן יש חידה שעל המשתתפים לפתור וכך לקבל רמז להמשך המסלול עד לפענוח הצופן. בסיום המסלול והחידות, מתכבדים בתה ובתמרים מהמדבר אל מול נוף מדברי עוצר נשימה. הזנקת בוקר בשעה 08:00 בבוקר והזנקת צהריים בשעה 16:00. המשחק בשפות עברית ואנגלית ומתאים לזוג, למשפחה וגם לקבוצות (אין מינימום משתתפים). זמן המשחק כשעתיים וכולל הליכה של 3-4 ק"מ. מחיר למשתתף: 50 שקלים (מעל גיל 5). הזנקה מ'בקתת השביליסטים' בנוף צוקים. שעות הפעילות: בהתאם לעונות השנה. להזמנות: 08-6584748.

פעימות מדבר – סיורי שטח ברכבי גולף עם משפחת עמית (עין יהב): סיורי תוכן מודרכים ומגוונים ברכבי גולף חשמליים למשפחות, זוגות, מבוגרים וילדים: סיורי ספארי לילה, זריחה, שקיעה, תצפיות על כוכבים ועוד. יש אפשרות לארוחות בוקר ארוזות. ניתן לערוך הפקות מיוחדות לבר מצווה, ימי הולדת וכו'. להזמנות: 058-4991336. דף פייסבוק: פעימות מדבר Desert Pulse.

סיורים וסדנאות מדבר עם טל ואלעד סקר (עין יהב): טל סקר, חקלאית ממושב עין יהב בערבה מציעה סיורים חקלאיים, סיורי זריחה ושקיעה, מסעות נשים במדבר וסיפורים סביב המדורה. השקט, העוצמה והמרחבים של המדבר ממונפים בטיולים ובסדנאות כאמצעי להגיע לתובנות תוך כדי הפעילות. ניתן ללון בשטח ולשלב ארוחת פויקה ופיתות על הסאז'. הפעילות אורכת כשעתיים. מחיר: בין 800-1,400 שקלים. לפרטים ולהזמנות: 052-3666570.

תצפיות כוכבים בשמי המדבר עם אלון גולדשטיין (עין יהב): אלון גולדשטיין הפך תחביב לעיסוק שבאמצעותו הוא מקיים הדרכות על גרמי השמיים בשמי המדבר הזרועים כוכבים וחושף מטיילים ומבקרים בערבה לעולם האסטרונומיה והמדבר הוא האזור הטוב ביותר לעשות זאת. מחיר: 80 שקלים למשתתף (מגיל 6). מחיר מינימום לקבוצה קטנה עד שמונה משתתפים – 600 שקלים. להזמנות: 051-2470365.

סיורים בחוות גידול דגי נוי (עידן): סיגל ורן שגב, שהקימו את חוות 'סי גל', מזמינים לסיור מודרך וחווייתי בחווה שמתאים לכל הגילאים ומאפשר חשיפה לחקלאות מים מתקדמת במדבר. הסיור מתחיל בסיפור על המקום וממשיך אל תוך החווה בחממה סגורה שבה צופים בדגי המולים ומכירים את אורח חייהם על פני כל שלבי הגידול ובנוסף לומדים על אופן החיזור, הרבייה וההשרצה. הסיור משלב למידה והנאה. כל מבקר מקבל דגי נוי במתנה אם יש אקווריום בבית והסכמה של ההורים. מחיר: 30 שקלים לאדם (מגיל שנתיים). להזמנות: 052-3665912.

סיורים חקלאיים תיאטרליים, התנסות חקלאית, שוק מקומי וקפה בחוות 'בין השיטין': חוות 'בין השיטין' מאפשרת למבקרים להכיר את עבודת החקלאות בערבה מקרוב, לטעום מהתוצרת החקלאית המשובחת ולהתנסות בעמל הכפיים ובעבודה החקלאית. החווה מתפרשת על פני 7 דונם שבהם מגוון גידולים המטופחים באמצעות הידע והטכנולוגיות הייחודיות לערבה. בימי חג הפסח, בין התאריכים 17-21.4, יתקיימו שני סיורים ביום, בהזמנה מראש, תוך התנסות בעבודת השדה המאפשרת לחוות את עבודת האדמה ולהיות חקלאים ליום אחד. 9:30 – סיור חקלאי ותיאטרלי. 12:00 – סיור חקלאי חווייתי. מחיר לסיור: 35 שקלים לאדם (מגיל שנתיים). בחוות בין השיטין בית קפה 'קפה חווה' שממוקם בלב החממה ופתוח בין השעות 09:00-13:00. לפרטים ולהזמנות: 052-2181665. 

פארק ספיר: נווה מדבר קסום בליבה של הערבה ביישוב ספיר. הפארק משתרע על פני כ-150 דונם ובו אגם (אסור לרחצה) ומפל קטן שזורם לתוכו. בפארק אגם ברווזים, מתקני שעשועים לילדים, מרחבי דשא נרחבים, עצים להצללה ולהשלמת האווירה. כמו כן, יש במקום פינות ישיבה ואזורי פיקניק ליד האגם וברחבי הפארק.בכניסה לפארק גן פסלים של אומניות תושבות הערבה שמתאר את החיים במדבר. ניתן להביא אוהלים וללון בפארק. מחיר: חינם. איך מגיעים? על כביש 90, כ-6 ק"מ דרומית למושב עין יהב, סמוך ליישוב ספיר. ב-WAZE: פארק ספיר. לפרטים: 052-6170271.

לעדכונים על הפעילויות בערבה התיכונה והזמנת מקומות באתרי התיירות, הלינה והקולינריה: אתר תיירות ערבה תיכונה, www.goarava.co.il.