פסח מתוק

מכוורת 'פורת' בעין יהב (צילום: תאיר מלכא)
מכוורת 'פורת' בעין יהב (צילום: תאיר מלכא)
מועצת הדבש מזמינה לחגוג את חג הפסח והאביב במכוורות ברחבי הארץ ובין מרבדי הפריחות

עם בוא חג הפסח ועונת האביב, מזמינה מועצת הדבש את הקהל הרחב לביקור במכוורות ברחבי הארץ, בייחוד בתקופה זו שבה יש עדיין שפע של מרבדי פריחה שופעת ואיכותית, לפגוש דבוראים, לטעום דבש עם מצות, לחוות וללמוד על עולמן הקסום של הדבורים ועל חשיבותה של הדבורה בהאבקת פרחי ירקות ופירות ההופכים למזון מן הצומח.

כיום, פועלים בישראל כ-500 דבוראים העובדים ומטפלים ב-120 אלף כוורות שפזורות ברחבי הארץ, אשר רובן משמשות להאבקת גידולים חקלאיים.

ביניים: המלצות לביקור:

מכוורת 'הכל דבש' ביסוד המעלה: בחג הפסח מזמין הדבוראי עמית יוסף לפעילות במכוורת, טעימות דבש מפרחי הגליל, סרט על עולם הדבורה, סיור בין מחלקות מפעל הדבש וסדנאות לילדים בסימן חג האביב. להזמנות: 050-9518181.

משק 'אופיר' באלון הגליל: ממוקם בלב חורשה נעימה שבו מכוורת, יקב בוטיק וכרם. במקום יתקיימו טעימות ממגוון הדבש הזני, יין וגבינות. להזמנות: 04-9861466.

'דבורת התבור' בשדמות דבורה: הציבור מוזמן לסיור החושף את אחד הסודות הגדולים של תהליך חניטת המומיות במצרים. במהלך הסיור, לומדים על חומרי הכוורת המיוחדים כמו פרופוליס, שבעזרתם אפשר היה לשמר מומיות וצופים כיצד מכינות אותו הדבורים במצפה דבורים מיוחד. עוד ייהנו הילדים מהכנת נר דונג, שכמיית דבורה וציור קלף מצרי, כולל ביקור באולם גידול המשי היחיד בישראל. להזמנות: 04-6769598, 050-5637645.

מכוורת 'דבש מכמנים': הדבוראים רוני ורוקי רק מזמינים לסיור מודרך במכון הרדייה, סדנאות וטעימות דבש. להזמנות: 052-2476768.

מכוורת 'יערת הדבש' באלוני אבא: בפסח יתקיים סיור במכוורת בהדרכת דבוראי שיספר על עולמה המרתק של דבורת הדבש, כולל טעימות דבש זני בטעמים שונים, פתיחת כוורת ועוד. להזמנות: 054-4437402.

מכוורת 'הבוסתן' בפקיעין: הדבוראי ג'מאל חיר מזמין לאירוח ולפעילויות להכרת עולם הדבורים בשילוב אירוח דרוזי. להזמנות: 052-2477897.

מכוורת 'משק לין' בכפר ביל"ו: משפחות וילדים מוזמנים להתלבש בבגדי הדבוראי, לטעום דבש ולהשתתף בפעילויות יצירה, צפייה בסרטון על חיי הדבורה, פתיחת כוורת ועוד. להזמנות: 054-2207965.

'הכוורת בית חורון': 'פסטיבל אביב בכוורת' עם סיור במכוורת, מפגש עם דבוראי, הצגת ילדים על תפקידי הדבורה בכוורת, סדנאות יצירה, הסבר על תהליך הרדייה וחשיבות פעילות האבקה של דבורת הדבש. להזמנות: 02-5458856.

אוטובוס הדבש BEEBAR במכוורת מרדכי גולן במושב גילת בנגב: סיור מודרך במכוורת וקנייה ישירה של מגוון סוגי דבש מפרחי הנגב הצפוני והמערבי. להזמנות: 052-7772291.

מכוורת 'פורת' במושב עין יהב בערבה התיכונה: סיור במוזיאון הדבורה שבו מוצגים מעולם המדבר והמכוורת, דבורי מתכת מעופפות בחלל, כוורת שקופה, ועוד. כמו כן, יוקרן סרט על חיי הדבורה ותתקיים הצגת ילדים על עולמה של דבורת הדבש והדבוראי. לסיום: ארוחה מתוקה בבר המכוורת שבו מגישים פיצה והמבורגר עם רטבי דבש הישר מהכוורת. להזמנות: 058-5666032.

בית הדבש והדבורה בקיבוץ יד מרדכי: יקיים את 'פסטיבל יציאת מצרים' עם שחזור חווייתי של יציאת מצרים לכל המשפחה. הילדים יתלבשו כבני ישראל וייצאו אחר משה רבנו למסע במדבר. בהמשך, ייהנו מפעילות מתוקה במכוורת – צפייה בעבודת הדבוראי, הצצה לכוורת, טעימות דבש, הכנת נרות מדונג ועוד. בנוסף, יתקיים סיור מיוחד בקיבוץ על עגלה רתומה לטרקטור. להזמנות: 052-3923104.

מנכ"ל מועצת הדבש אופי רייך: "לאורך חג הפסח ובחג המימונה שהפך לחג לאומי, קיים שימוש נכבד בדבש, הנאכל עם המצות, עם המופלטות וכן להמתקת ממתקים ועוגיות מסורתיות. כולם מוזמנים לבקר במכוורות לאורך ימי החג, ללמוד על חיי הדבורה והדבש הבריא וליהנות מפעילות חינוכית ומעשירה לכל המשפחה. מועצת הדבש והדבוראים מברכים על המשקעים הרבים והיקפי הפריחה הגדולים שבעקבותיה אנו מצפים לתפוקת דבש איכותית. אנו מאחלים לעם ישראל חג שמח וכשר".

פרטים נוספים על פעילויות במכוורות באתר מועצת הדבש, www.honey.org.il.