פסטיבל 'אאוטליין' ה-5 – איור ומילים בירושלים

שבוע של מפגשים עם מאיירים, אנימטורים, מעצבים ואמנים רב תחומיים שיציגו במרחבים פתוחים, ברחובות העיר ובחללי תצוגה שונים

פסטיבל 'אאוטליין 'יוצא לדרך בפעם החמישית ויארח, כמיטב המסורת, מאיירים, אנימטורים, מעצבים ואמנים רב תחומיים שיציגו במרחבים פתוחים, ברחובות העיר ובחללי תצוגה שונים, בהם גם בית רשות השידור המיתולוגי. 14 תערוכות אישיות וקבוצתיות יציגו פרשנויות מקוריות לנושא העל הנבחר "שכבות". הפסטיבל יתקיים בין הימים 5-12 באוגוסט.

הפסטיבל מציע חוויית שוטטות יוצאת דופן ברחבי ירושלים, השנה על ציר רחוב יפו, וכן שיתופי פעולה חוצי ז׳אנרים בין יוצרים מדיסציפלינות שונות, סיורי אמנות ומפגשי שיח שמבטאים את הקשר ההדוק שבין הטקסט לאיור, לצד מופעים, סדנאות לילדים ומבוגרים, הרצאות ואירועים נוספים.

פסטיבל 'אאוטליין – איור ומילים בירושלים' הוא פרויקט משותף של עיריית ירושלים, 'ביתא', המחלקה לאמנות חזותית ורשות הצעירים העירונית, בניהול אופירה לבנון (מנהלת 'ביתא') ובניהול אמנותי של נועה קלנר.

במשך שבוע הפסטיבל, יבחנו התרחשויות שונות ומרתקות את היחסים בין הדימוי לבין המילה בחגיגה של איורים ואירועים. מאות מאיירים, אנימטורים, כותבים, אנשי רוח ואנשי מעשה ימלאו את חללי העיר. 14 תערוכות לצד אירועים רב תחומיים יתקיימו במגוון חללים ייחודיים בנוף הירושלמי, בהם גלריית 'ביתא', מעבר תת קרקעי תחנת הרכבת יצחק נבון, קמפוס המכללה האקדמית 'הדסה' (בעברו מבנה גן החיות העירוני), תחנות הרכבת הקלה ורחובות העיר ירושלים לאורך ציר רחוב יפו.

שיתוף פעולה מיוחד יתקיים השנה עם בית 'שערי צדק' הישן, שנוסד בשנת 1902 ופעל כבית חולים עד לשנת 1980. בהמשך הוסב שימושו למשכן הנהלת רשות השידור. בשנת 2021 החלה לפעול בבניין עמותת 'רוח חדשה' שהפכה אותו למרחב אמנותי ותרבותי תוסס. פסטיבל 'אאוטליין' יהיה האירוע הראשון שיתארח במקום עם מגוון של תערוכות ואירועים. בבניין זה יושק הפסטיבל עם פתיחתו ויתקיימו בו שלל אירועי אמנות רב תחומיים, עשרות אמנים ומופע חגיגי של רונה קינן.

פסטיבל 'אאוטליין' ייערך השנה תחת נושא הגג 'שכבות'. התערוכות יציגו שימוש בשכבות כסגנון אמנותי, דרך פרשנות מילולית שונה ועד שכבות של פרשנויות יצירתיות אחת על גבי השנייה. נפגוש שכבה בבית ספר לצד שכבות בחברה, שכבות שייקחו אותנו לעומק האדמה וכאלה שייחתכו לרוחב בניינים וערים. התערוכות יציגו ביטויים אמנותיים שונים בהקשרים היסטוריים, אדריכליים, ספרותיים, מוסיקליים או מן המקורות, בהם שעטנז של צילום ואיור, אנימציה ואיורי קיר.

ראש העיר ירושלים, משה ליאון: ״עיריית ירושלים פותחת קיץ של הפתעות, תרבות ופעילויות מיוחדות בכל רחבי העיר. פסטיבל 'אאוטליין' לאיור ומילים הוא אחד מאייקוני התרבות הייחודיים לעיר, המושכים מבקרים מכל רחבי הארץ. אני מזמין את הציבור הרחב לקחת בו חלק".

נועה קלנר, המנהלת האמנותית: ״אחרי שנה עם מעט אירועי תרבות, אנחנו שמחים להיות שוב חלק מקיץ תוסס ומלא באירועים ירושלמים. 'אאוטליין' החמישי יוצא תחת הנושא 'שכבות' ומביא כמידי שנה תערוכות עם מיטב המאיירים והיוצרים לירושלים – עיר שכולה שכבות. שכבות היסטוריות ואנושיות ואין סוף רבדים נגלים ונסתרים נפגשים על צירה המרכזי של העיר – רחוב יפו. איור הוא גם שכבה של דימוי על טקסט, של צבע על מילים, של פרשנות חדשה. אני מתרגשת לראות שפסטיבל 'אאוטליין' משתלב בשכבות העיר ומעניק לה גוון נוסף".

אתר הפסטיבל: www.outlinejerusalem.com.

פייסבוק: אאוטליין – איור ומילים בירושלים.