פסטיבל העוד יוצא לדרך

הפסטיבל הבינלאומי, שיתקיים בנובמבר בירושלים, מציין 22 שנה עם 16 הפקות מקור מיוחדות לפסטיבל

פסטיבל העוד הבינלאומי ה-22 בירושלים מבית היוצר של 'בית הקונפדרציה – מרכז חיים גורי לתרבות', יתקיים השנה בין ה-18 ל-27 בנובמבר בהשתתפות מיטב היוצרים והיוצרות ועם 16 הפקות מיוחדות לפסטיבל, מופעי בכורה ומופעים חד-פעמיים.

מנכ"ל בית הקונפדרציה והמנהל האמנותי של פסטיבל העוד, אפי בניה: "בשנים האחרונות, הקדיש הפסטיבל במה מרכזית לשירה העברית העתיקה ולהשפעתה על היצירה המוזיקלית העכשווית. גם השנה המשכנו במסורת זו ופניתי אל יוני רכטר על מנת שילחין טקסטים מפרקי אבות עבור מופע הפתיחה של הפסטיבל, בו יארח את אביתר בנאי ואסתר רדא. כמו כן, ניתן דגש מיוחד השנה לנשים יוצרות ופורצות דרך ונארח שורה ארוכה של מיטב היוצרות בישראל במופעים מקוריים עבור הפסטיבל".

הפסטיבל ייפתח במופע בכורה  ליצירתו החדשה של יוני רכטר – 'תמונות מוזיקליות מפרקי אבות" – בה הלחין רכטר טקסטים מפרקי אבות ויצר מעין ליברית המחברת פרקים שונים מהטקסט העתיק. במופע ישתתפו אביתר בנאי, אסתר רדא והאנסמבל הקולי הישראלי. יחד הם יציגו מסע מוזיקלי שבו נעה היצירה מתמונה לתמונה, כאשר הצבעים ומצבי הרוח מתחלפים בה תדיר.

את הפסטיבל תחתום אחת ההופעות הבלתי נשכחות שהועלו בו ב-2007: 'אדומי השפתות' של ברי סחרוף ורע מוכיח, שיבצעו את שירי רבי שלמה אבן גבירול, שחי ופעל באנדלוסיה. מוכיח וסחרוף כתבו מוזיקה מקורית, הקשובה למפגש הנדיר והמיוחד שהתקיים בספרד בין התרבות היהודית הגבוהה לבין התרבות הערבית הגבוהה והנצרות המתחדשת. עתה הם חוזרים ומעדכנים את מסעם בזמן, שמחבר בין עולמו של גדול משוררי ספרד לבין עולמנו.

השנה, מקדיש הפסטיבל מקום נרחב ליוצרות ישראליות פורצות דרך ויעלה מופעים שנוצרו עבור הפסטיבל:

'הגולם' – יצירה מוזיקלית לפואמה עכשווית של חביבה פדיה, רוחמה כרמל ופיקה מגריק ובהשתתפות ויקטוריה חנה ואמיר שהאסאר. זו יצירה כואבת, מעין אופרת טכנו, רוק, פופ ופיוטי סול, שנוצרה בעקבות משבר הקורונה ואסונות האקלים, וטוענת שאנו, בני האדם, מפרים את הברית של האדם הראשון והורסים את גן העדן – עולמנו.

הזמרת-יוצרת הבינלאומית מור קרבסי שבה לפסטיבל במופע המוקדש לדמותה של אל-כאהינה, המלכה הלוחמת, הנפוצה בתרבות הברברית של הרי האטלס במרוקו ובמסורת השירה הנשית שנמסרה בעל פה – ה'איזראן'. 

הזמרת מורין נהדר תעלה מופע בכורה המוקדש לתור הזהב של מוזיקת הפופ והרוק האיראנית, שהחלה בשנות ה-50 והסתיימה בשלהי שנות ה-70 עם עליית השלטון האיסלאמי הרדיקלי. 

הזמרת-יוצרת נטע אלקיים תציג הפקה מיוחדת לפסטיבל החוגגת את המורשת המוזיקלית של הזמרות היהודיות מאלג'יר – לין מונטי, אליס פיטוסי, רנט לאורנייז וסימון תמר. 

יסמין לוי ודיקלה ייפגשו למופע פסגה חד פעמי ויבצעו את שיריהן יחד ולחוד, בערב שכולו דרמה, רומנטיקה, תשוקה ושירים ישנים וחדשים שזכו לעיבודים מיוחדים עבור הפסטיבל.

נטלי אוריון תשיר שירי רמבטיקו וסמירנייקה ותחזיר אותנו ליוון שלפני מאה שנים.

הזמרות-יוצרות סופי צדקה והדר מעוז יעלו את מופע 'העברייה', המבקש לחוות את העולם הנשי של המוזיקה, כפי שנשתמרה במסורות היהודיות והעבריות הקדומות.

מופעים נוספים בפסטיבל:

נגן העוד ויסאם ג'ובראן והמשורר רוני סומק יחלצו פקק מבקבוק מטאפורי של עראק וימרחו אותו על גגות המילים ועל מיתרי העוד במופע "חלב אריות" (כינויו של העראק בערבית).

'לילות נצרת' עם וירטואוז העוד וסים עודה (מי שניגן עם עומר פארוק טקבילק ולהקת רדיוהד) לקראת צאת אלבומו החדש והשלישי.

אלעד גבאי, חכם דוד מנחם, אלי לוזון ואמיר שהאסאר ישובו למופעם המצליח המציג את פיוטי ארם נהריים שלוקטו מהמרחב המשתרע במרחבי כורדיסטן שבין נהר הפרת לנהר החידקל.

הזמרת והיוצרת לונא אבו נסאר תגיע לפסטיבל עם מופע הטריו שלה ותארח את נגן העוד ג'ורג' קנדלפת מנצרת. לאה אברהם, עופר כלף, שי צברי, תום פוגל ומוזיקאים נוספים יתאספו יחד לספר את סיפורו המרתק של יוסף הצדיק, כפי שהוא משתקף בתרבות היהודית-תימנית.

וירטואוז העוד פרופ' תייסיר אליאס יעלה ערב מחווה לשלושה מגדולי המוזיקאים והזמרים בעולם הערבי במאה העשרים – עבד אל-והאב, פריד אל-אטרש, ועבד אל-חלים חאפז.

אליהו דגמי ורוני עברין ובניהם דוד דגמי ודניאל עברין יציגו את תורת המקאם על כל גווניה ואת הקשר המורכב שבין אבות ובניהם.

פסטיבל העוד הבינלאומי בירושלים מתקיים בתמיכת משרד התרבות והספורט – מנהל התרבות; עיריית ירושלים ובחסות קבוצת ראובן אלה.

לרכישת כרטיסים: 'בימות' 6226*, www.tickets.bimot.co.il.

לרכישת כרטיסים למופעים המתקיימים ב'זאפה' ירושלים: *9080, www.zappa-club.co.il.

למידע נוסף: 'בית הקונפדרציה' בפייסבוק, 02-5399360 (שלוחה 5) ובאתר www.confederationhouse.org.

הכניסה בהתאם להוראות 'התו הירוק'.