פסטיבל הפסנתרים בירושלים

ארבעה ימים של מוסיקה נפלאה בסימן 230 שנים לפטירתו של המלחין וולפגנג אמדאוס מוצרט * הפסטיבל חוגג את שנתו התשיעית

פסטיבל הפסנתרים של תיאטרון ירושלים מציין 230 שנים לפטירתו של המלחין הגאון וולפגנג אמדאוס מוצרט. מיטב יצירותיו הגלויות והנסתרות ינוגנו על במות התיאטרון בארבעה ימים של מוסיקה נפלאה. אחרי ההצלחה המקוונת בשנה שעברה, יוכלו הצופים ליהנות הפעם מקרוב משורה של תזמורות, פסנתרנים ופסנתרניות, אמנים ומנצחים מהמובילים בארץ שינגנו את יצירותיו.

גרסאות נדירות ליצירותיו של המלחין הגאון וולפגנג אמדאוס מוצרט שהתגלו רק לאחרונה, יהיו אחת האטרקציות המרכזיות בפסטיבל פסנתרים שייערך זו השנה התשיעית בתיאטרון ירושלים. הפסטיבל עומד הפעם בסימן 230 שנה למותו של המלחין הגאון, שיצירותיו מהוות עד ימינו אלה נכס צאן ברזל בהיסטוריית המוזיקה העולמית ושנפטר בגיל 35.

בין השאר תנוגן יצירתו לפסנתר סולו 'אלגרו ברה מז'ור'. מדובר ביצירה שהתגלתה באוסף של משפחה הולנדית, אשר רכשה את כתב היד בשנות העשרים של המאה הקודמת ורק לאחרונה החליטה להעביר אותו למכון מחקר בזלצבורג. כמו כן, תנוגן היצירה 'לרגטו ואלגרו' לשני פסנתרים ולתזמורת מ-1781, שנותרה בתוך מסמך קטוע, הושלמה ונערכה על ידי הפסנתרן תומר לב. עוד בונוס בפסטיבל תהיה השמעת 'הסונטה לפסנתר בארבע ידיים' שחיברה אחותו של וולפגנג, מריה אנה. את הפסטיבל, כמו בשנים הקודמות, ילוו הרצאות מרתקות מפי המנהל האמנותי שלו, פרופ' מיכאל וולפה, וגם הסרט התיעודי 'התכוונות', העוקב אחרי עוברים ושבים המנגנים בפסנתר שהוצב בתחנת רכבת ומפגש עם יוצרו, הבמאי אילן יגודה.

בשנה שעברה, בשל סגר הקורונה, נערך הפסטיבל באופן מקוון וזכה לכמעט 100 אלף צפיות מהארץ ומהעולם. השנה, יוכלו הצופים לשוב וליהנות מארבעה ימים של מוסיקה נפלאה באולמות תיאטרון ירושלים בתאריכים ה-10-13 בנובמבר.

הפסטיבל מוקדש רובו ככולו לפסנתר על מגוון סגנונותיו ודרכי ביטויו. מוצרט הוא אחד מגדולי המלחינים הקלאסיים של כל הזמנים, שחיבר יצירות כבר בהיותו בן חמש. יצירותיו זכו לביצועים אין סופיים ותופסים מקום חשוב בתרבות העולמית בכלל והאירופאית בפרט.

על בימת התיאטרון יעלו התזמורות המובילות בארץ, התזמורת הסימפונית ירושלים, תזמורת ירושלים מזרח ומערב, התזמורת הקאמרית הישראלית, הקאמרטה הישראלית ירושלים, הרכבים, סולנים וזמרים/ות, וכמובן נבחרת מרשימה של פסנתרנים ופסנתרניות ישראלים/יות בני כל הגילאים.

יפעת צחי-קיראל, מנכל"ית תיאטרון ירושלים: "אנחנו נרגשים לחזור ולפגוש את קהל חובבי המוסיקה במרחבי תיאטרון ירושלים ומזמינים את כולם ליהנות ממוסיקה נפלאה, מביצועים מקוריים שהוכנו במיוחד לפסטיבל ומההרצאות המרתקות של פרופ' וולפה, שנותנות כל פעם זווית חדשה ומרתקת על התפתחות המוסיקה העולמית".

פרופ' מיכאל וולפה, המנהל האמנותי של הפסטיבל: "השנה מוקדש הפסטיבל לגאון הגדול של המוסיקה בכל הזמנים, שיצירתו היא בבחינת נס של ממש, מוצרט כמובן. מוצרט לא היה רק ילד פלא, הוא כולו ויצירתו הם פלא של ממש". 

לתוכנית המלאה של הפסטיבל: אתר תאטרון ירושלים, www.jerusalem-theatre.co.il.