'פסטיבל ימי זמר' בחולון

חול המועד פסח מוזיקלי עם מופעים מרכזיים שיוקדשו ל'דיוות הגדולות' של הזמר העברי (ולא רק...)

שנתיים מאז פרצה הקורונה ושנתיים מאז התקיים 'פסטיבל ימי זמר' במתכונתו המלאה בתיאטרון חולון, מתקיים השנה הפסטיבל "על מלא" עם הפקות מקור מיוחדות לפסטיבל, עשרות משתתפים ובעיקר עם השירים, היוצרים והמבצעים האהובים של הזמר הישראלי לדורותיו.

המופעים הגדולים יוקדשו ל'דיוות הגדולות' – אסתר עופרים הוותיקה, מירי מסיקה הנוכחית ו'דיוות שירת הרבים' – תלמה אליגון. התוכנית האומנותית של הפסטיבל בשנה זו, מייחדת מקום של כבוד ליוצרים ששיריהם הפכו לחלק מפנתיאון הזמר העברי: דוד זהבי, יוני רכטר, מוני אמריליו, נתן אלתרמן, תרצה אתר, יורם טהר לב ויעקב שבתאי. חלקם הלכו לעולמם אך לעולם יישארו אתנו בלחנים ובמילים שהשאירו לנו. שורה ארוכה של מיטב המבצעים הישראליים ישתתפו בפסטיבל ימי זמר ויציגו את פרשנותם לשירים הבלתי נשכחים.

הפסטיבל ייפתח במופע 'שלוש אהבותי  – מחווה לשירי תלמה אליגון' – שבו יבוצעו שיריה של אליגון, יוצרת רב תחומית שכותבת שירים, ספרים ומחזות וגם מלחינה, מתרגמת, עורכת ומפיקה. במופע חד פעמי זה יבוצעו מבחר משיריה המבטאים אופטימיות, אהבת הארץ והאדם: "שלוש אהבותי", "ילדונת", "דרך רחוקה", "איפה את אהובה", "יונה עם עלה של זית", "תחתונים וגופיות" ועוד. משתתפים: יהורם גאון, אסתר רדא, נועם בנאי, אביגיל רוז, קרן הדר ועוזי פוקס. עם תזמורת סימפונט רעננה בניצוחו של דוד זבה. מנחה: נתן דטנר. שני, 18.4, 21:30, אולם 1.

המופע 'בארץ אהבתי' הוא מחווה לשיריו המופלאים של מוני אמריליו החוגג 90 אביבים. אמריליו הלחין עד היום למעלה מ–600 שירים שרובם עוסקים בטבע האנושי ובטבע שסביבנו. אמריליו, מלודיסט בחסד, הוא חתן פרס אקו"ם ופרס משרד החינוך והתרבות על 'מפעל חיים בזמר העברי'. ה'מפעל' של מוני אמריליו עוד רחוק מלהיסגר ולמרות שבינואר האחרון מלאו לו 90, הוא לא מפסיק ליצור ולהלחין שירים חדשים שמבטאים כמו תמיד את רגישותו הרבה ויחסו לטקסט שאותו הוא בוחר להלחין. במופע, בניהולה המוזיקלי של ורד פיקר, יבוצעו מיטב שיריו האהובים ובהם ”עץ האלון”, “ומתוק האור בעיניים”, “שלוש אהבותי”, “רקפת”, ”יש פרחים”, “היום היום”, “בארץ אהבתי" ועוד. משתתפים: רוחמה רז, דורית ראובני, לאה שבת וששי קשת. שני, 18.4, 19:00, אולם 2.

במופע 'ארבעתנו', מבצעות ארבע מוזיקאיות משיריהם של ארבעה מהיוצרים הבולטים במוזיקה הישראלית: שלום חנוך, שלמה ארצי, שמוליק קראוס ומאיר אריאל. המופע נוצר במיוחד עבור הפסטיבל ובו עיבודים רעננים ומקוריים לשירים כמו “אדם בתוך עצמו”, ”אינך יכולה”, “שלל שרב“ ועוד. משתתפות: רעות יהודאי (עיבודים, שירה וקלידים), עדי לביא (ניהול אומנותי, שירה וקלידים), ענבל אבנעים (גיטרה ושירה) ונעה וקס (שירה וכלי הקשה). שני, 18.4, 19:40, במה 3.

אחד המופעים המרגשים בפסטיבל הוא המופע המשותף של אסתר עופרים ויוני רכטר. בשנת 1977 הצטלבו דרכיהם של רכטר ועופרים ומאז ועד היום הוא משמש כמנהלה המוזיקלי ומרבה לשתף עמה פעולה בהופעותיה באירופה. במופע המיוחד לפסטיבל, תבצע אסתר אוסף ממגוון משיריה. יוני רכטר ילווה אותה עם להקת מוזיקאים ויבצע גם הוא מספר שירים מהרפרטואר העשיר שלו. בין השירים הבלתי נשכחים שיבוצעו: "היו לילות", "מה אומרות עינייך", "לילה לילה", "שיר הנודד", "התרגעות", "ואולי", "דמעות של מלאכים", "מעמק וגבעה" ועוד. שלישי, 19.4, 21:30, אולם 1.

קשה להיפרד מיורם טהר לב שהלך מאיתנו השנה. במופע 'עוד לא תמו כל פלאייך', יבצעו שלוש זמרות האופרה – דניאלה סקורקה, הדר עטרי וטל גנור – את שיריו של יורם טהר לב בליווי ובעיבודים מיוחדים של דוד זבה. השירים שיבוצעו מייצגים נאמנה את הפסיפס המוסיקלי המגוון שיצר יורם לגדולי הזמרים שלנו – שלמה ארצי, שלום חנוך, הלהקות הצבאיות, שלישיית 'שוקולד מנטה מסטיק', רוחמה רז ועוד. שירים שכולם שירי אהבה ליופייה של הארץ. שלישי, 19.4, 19:00, אולם 2.

הזמר והנגן הגיטרה אורי הרפז ('הפרברים') ובתו הזמרת והיוצרת שני הרפז, יקדישו מופע בין דורי מרגש של קולות וצלילים לשיריו של המשורר יעקב שבתאי. במופע שוזרים השניים בין השירים גם את סיפור חייו. ביו השירים שיבוצעו: "אהובתי שלי לבנת צוואר", ”מתוק התפוח”, “לפנות ערב”, “מארש הדייגים”, “הגבירה בחום” ועוד. שלישי, 19.4, 19:30, במה 3.

הפסטיבל שמח להעניק במה להגשמת חלום של מירי מסיקה במופע חדש המוקדש לשירי נתן אלתרמן ותרצה אתר. שירתו של אלתרמן מלווה את חייה של מירי מסיקה ומעשירה אותם במילים ודימויים שהם תמציתה של הארץ במובן הלאומי ובמובן האישי. בפסטיבל מעלה מירי ביחד עם 'האורקסטרה' – תזמורת הג'אז הישראלית בניהולם האומנותי של רון אלמוג ויאיר סלוצקי – מופע משיריו של אלתרמן ומשירי בתו תרצה אתר ובהם “שיר ערש”, ”תוצרת הארץ”, “צריך לצלצל פעמיים”, “זמר שלושת התשובות”, "אליפלט" ועוד. רביעי, 20.4, 21:30, אולם 1.

“שלא ייגמר לעולם” – מופע המוקדש לדוד זהבי, המלחין הצבר הראשון, שהלחין בגיל 17 את שירו הראשון "אורחה במדבר" ("ימין ושמאל, רק חול וחול…") ובעקבותיו עוד מאות שירים שרבים מהם הפכו לחלק בלתי נפרד מהקלאסיקה הישראלית. במופע, בניהולה המוזיקלי של ורד פיקר, ישירו כלתו דפנה זהבי, מיטל טרבלסי, ורדינה כהן ודודו זכאי משיריו ובהם ”אלי אלי”, ”ניגונים”, ”ירדה השבת”, ”הן אפשר”, ”אני נושא עמי”, "יצאנו אט”, “שקיעה נוגה” ועוד. רביעי, 20.4, 19:00, אולם 2.

'אגדה ישראלית' הוא מופע מחווה לשיריו של ליאור ייני ז”ל שהלך לעולמו השנה והשאיר אחריו נכסי צאן ברזל שליוו את המדינה שנים רבות. פעילותו האומנותית הענפה כללה את 'התרנגולים', 'החמציצים', 'הלוך הלכה החבריא', 'שירי ולדימיר ויסוצקי' בתרגומו, סרטים, מחזות ועוד. במופע, בניהולה המוסיקלי של גילה חסיד שגם תנגן בפסנתר ותשיר, ישתתפו גם עוזי רוזנבלט (אקורדיון), מאיר ברבי (חליל ושירה) ומרגלית טובי (תחקיר והנחיה). במופע יבוצעו שיריו של ייני ויסופר סיפורו. רביעי, 20.4, 19:30, אולם 3.

הפקה וניהול: תיאטרון חולון בראשותו של גיא תלם. ניהול אומנותי: נעמי אטיאס.

תיאטרון חולון, שדרות קוגל 11 (חנייה ללא תשלום בחניון צפרירים).

מחירי כרטיסים: 50-250 שקלים.

אתר הפסטיבל: www.zemer-festival.co.il.

למידע נוסף: 03-5023001.