פסטיבל ירושלים לאמנויות הבמה

שירים של יהודה עמיחי שמעולם לא הולחנו, הצגה שהקהל בוחר את הסוף שלה, מפגש מרתק בין קולנוע למחול ואירועים נוספים

במעמד נשיא המדינה, ראש העיר ירושלים וטובי האמנים: פסטיבל ירושלים לאמנויות הבמה יתקיים בסוף חודש יוני 2021 וייפתח באירוע השקה חד פעמי בסימן 21 שנה לפטירתו של יהודה עמיחי, המשורר האהוב וזוכה פרס ישראל לשירה.

הפסטיבל יתקיים בין התאריכים: 21-25.06.2021. במהלך מופע ההשקה יושמעו שירים של יהודה עמיחי וכן יוצגו עיבודים מרגשים לשירים, שעד כה לא הולחנו מעולם על ידי מיטב האמנים וביניהם אסתר ראדה, שי צברי, שלומי שבן, שאנן סטריט, סיון טלמור ואלעד לוי.

פסטיבל ירושלים: מבט להצגות ולמופעים

'תתאווררי': מה עושות אימהות חילוניות כאשר הן מגלות שבנותיהן האהובות חוזרות בתשובה?  הסוגיה נחפרת לעומק ב'תתאווררי'. לכל אדם יש את הדרך שהוא בוחר לעצמו. לא תמיד זה תואם במדויק את התוכניות של ההורים. איך מגשרים על הפער? קומדיה מרגשת מלאה באחדות בין אימא לבת, בין חילונים לדתיים ובין אדם לעצמו. 

'סטיגמטה': אסירים פליליים המשתתפים בכלא בחוג תיאטרון משתפים בחוויות על ילדותם, משפחתם והיומיום בכלא. האסירים מספרים על ה'סטיגמטה' שלהם, אותם סימנים שחקוקים בגופם ומעידים על חוויות ההיפגעות והפגיעה שלהם. הסיפורים מעוררים תהיות: האם העבריינות מוּלדת? גורל שחתום בבשר? ואולי הסכנה והאלימות קיימות לא רק מעבר לחומות אלא טבועות גם בגופנו שלנו?

'בינת אל פאנק' – פאנק תימני: הרכב האינדי הוותיק ועטור השבחים שהתפתח בירושלים, חוזר לאחר אלבום שני ייחודי ומרענן להופעה ביתית לכבוד פסטיבל ירושלים לאמנויות. הסגנון של 'בינת אל פאנק' מבוסס בעיקרו על שילוב פאנק עם מוסיקה תימנית מסורתית, אך מושפע גם מסגנונות רבים כמו אפרו ביט, מוסיקה ים תיכונית, ג'אז ורוק פסיכדלי תורכי.

'אנא עארף' – אלקטרו חאפלה ערבית: חגיגה אתנית אלקטרונית, המשלבת כלי נגינה מסורתיים – קמנצ'ה פרסי וסאז תורכי עם סאונד אלקטרוני בועט ומקפיץ.

'ג'רוזלמושיין': מחול וקולנוע נפגשים על המסך. ערב הקרנה חגיגי שמוקדש כולו לגוף, לתנועה ולמחול. במהלך הערב יוקרן מקבץ של עבודות וידאו דאנס וכן יצירות וידאו ארט נבחרות מהשנים האחרונות. הערב ייערך בשיתוף איגוד יוצרי הקולנוע והטלוויזיה בירושלים.

סיפורי ירושלים בהנחיית יוסי אלפי: סיפורים על אנשים, רחובות, חנויות, ריחות, רבנים, בתי כנסת, שפה, טעמים והרבה הרבה אוויר הרים וריח אורנים. ערב של סיפורים עם נוף ירושלמי של אנשים שלא יודעים לשחות.

'אמנויות הבמה על המסך': ישי אדר, עדו דולב, רונה דורון ואיילת סטולר ביום מרתק של סדנאות וכיתות אמן המיועדות ליוצרים ולקהל הרחב. יום העוסק כולו בממשק שבין אמנויות הבמה והמסך.

אירוע נעילת הפסטיבל – 'מחדש': אמנויות קמות לתחייה באירוע נעילת הפסטיבל. נחגוג יחד את שובו של המפגש החי של היוצרים והקהל, בחוץ, ברחוב, במוסדות התרבות והאמנות באחד המקומות היפים בעיר. בהזדמנות ייחודית זו של הפשרת הקרח מעל פני התרבות, נבקש לחוות ולהתנסות באמנויות הקמות לתחייה לאחר שנת הקורונה ולהיזכר מחדש כמה התרבות והאמנות חיוניות ומענגות עבורנו. 

ראש העיר ירושלים, משה ליאון: "פסטיבל ירושלים לאמנויות הבמה הוא הזדמנות יוצאת דופן להמשיך לציין ולחגוג את חזרתם של קהילת היוצרים והיוצרות ומוסדות התרבות לפעילות שוקקת חיים בעיר. נמשיך לקדם את התרבות והפנאי בעיר".

אתר האינטרנט של הפסטיבל: www.jerusalemarts.co.il.