פסטיבל על חלל

צילום: דור פזואלו
צילום: דור פזואלו
אירועים חווייתיים לציון ימי השנה ליציאה המאוישת הראשונה לחלל והגעת החללית הישראלית הראשונה לירח

סוכנות החלל הישראלית במשרד החדשנות, המדע והטכנולוגיה ועמותת SpaceIL מזמינות את הציבור הרחב להשתתף באירועי 'פסטיבל על-חלל' שמתקיימים בשיתוף רשות הטבע והגנים.

במהלך ימי הפסטיבל, יתקיימו עשרות אירועים בחינם לכל המשפחה בעשרות מוקדים ברחבי הארץ, בהם מוזיאוני מדע, מרכזי מדעים וחלל, מצפי כוכבים, גנים לאומיים וחניוני לילה נבחרים של רשות הטבע והגנים. שלל הפעלות וחוויות סביב הכוכבים, המדע ובחיק הטבע.

בין האירועים: הפעלות במוזיאוני מדע וחלל, תצפיות כוכבים והפעלות חלל חווייתיות בחיק הטבע שבהן נוכל להכיר מקרוב את פריצות הדרך המדהימות שנעשו ונעשות גם היום בתחום החלל – מהאדם הראשון שיצא מגבולות כדור הארץ, דרך החללית הישראלית הראשונה שהגיעה לירח ועד האישה הראשונה שתצעד יום אחד על מאדים. הפעילויות יכללו שלל תצפיות שמיים בעזרת טלסקופים, יצירת מודלים חווייתיים של כוכבי השמיים, הרצאות על חללית 'בראשית1', בניית דגמי חללית 'בראשית2' ועוד. כל זאת באופן חווייתי ומיוחד בחשכת הליל תחת שמיים זרועי כוכבים.

האירועים יתקיימו בסימן 'מיורי לבראשית', לציון הסמיכות שבין ימי השנה של שני אירועים פורצי דרך בתחום החלל: טיסתו של יורי גגארין, שהייתה הטיסה המאוישת הראשונה לחלל; והחללית הישראלית הראשונה שהגיעה לירח – 'בראשית'. מדובר בגרסה מקומית למסורת עולמית לקיים בתקופה זו בשנה את 'ליל יורי' ולחגוג את הרוח האנושית של תעוזה, סקרנות ופריצת גבולות והיא מתקיימת בארץ זו השנה השישית.

אירועים אלה מהווים צעד נוסף לקירוב הקהל הרחב לתחומי מדע וחלל, לעורר מודעות למחקר ולתעשיית החלל בישראל ובעולם ולעודד חינוך למדעים. האירועים מנגישים את תחום החלל לקהלים רחבים וחדשים בדרך חווייתית ובלתי אמצעית ובכך מעוררים עניין ולמידה של תחומים שנתפסים לעיתים קשים להבנה ומרתיעים.

מבט לאירועים

בגן לאומי ירקון, מתחם תל אפק: במרכז הארץ, בליבו של מבצר היסטורי קסום ומסתורי, נצא למסע וירטואלי במערכת השמש, נבנה דגמים של החללית 'בראשית2' ונשמע את סיפורה המרתק. נלמד על מסעות פורצי דרך מאז יורי גגארין ועד ימינו, נערוך תצפיות כוכבים בעזרת טלסקופים וצייני לייזר ונציץ ביקום הנסתר מהעין. הקטנטנים שבחבורה מוזמנים לעשות 'צעדים ראשונים בחלל' ולקבל השראה מהחללית 'בראשית1'.

בגן לאומי אשקלון: רוצים להגיע אל הירח ומכתשיו, לגלוש בשביל החלב ואולי גם למצוא את 'המזל' שלכם בכוכבים? לאחר שנמקם את האוהלים שלנו, נמשיך לסדרת הפעלות מיוחדות לכל המשפחה, נבנה דגמים של חלליות, נלמד על מסעות פורצי דרך מאז יורי גגארין ועד ימינו, נערוך תצפיות כוכבים בעזרת טלסקופים וצייני לייזר ובאמצעותם נציץ ביקום הנסתר מהעין. הקטנטנים שבחבורה מוזמנים לשמוע וגם להציג את סיפורה המרתק של החללית 'בראשית1'. כל זאת ועוד בחוויה מלהיבה ומיוחדת בחשכת הליל תחת שמיים זרועי כוכבים.

האירועים בשני האתרים יתקיימו ביום חמישי, 19.5, 19:00-22:00. משך הפעילות בכל תחנה: כ-20 דקות. הפעילות בהרשמה מראש באתר רשות הטבע והגנים ויש להגיע בשעה שבה נרשמתם. עלות: ללא תשלום נוסף מעבר לדמי הכניסה לאתר. חינם למנויי 'מטמון'. ניתן להזמין לינה בחניון הלילה בתשלום נוסף דרך מערכת ההזמנות.

למידע נוסף:

אתר רשות הטבע והגנים, www.parks.org.il.

אתר משרד המדע, www.space.gov.il/yuri-night.