פסטיבל 'קיפוד הזהב'

מיטב היצירה התיאטרלית העצמאית, האיכותית והנועזת * הצגות, אירועים מיוחדים וטקס פרסי 'קיפוד הזהב'

פסטיבל 'קיפוד הזהב', חגיגה שנתית של התיאטרון העצמאי והפרינג', ייערך בתל אביב בתאריכים 17-26 בנובמבר. 13 הצגות עלו לגמר ויתמודדו על פרסי 'קיפוד הזהב', מתוכם יוצגו בפסטיבל 11 הצגות. כך יתאפשר לקהל להיחשף למיטב היצירה העצמאית, האיכותית, החדשנית והנועזת שהועלתה השנה בישראל. לצד ההצגות, יתקיימו אירועים מיוחדים, סדנאות ומפגשים עם יוצרים. אירועי הפסטיבל יתקיימו השנה בתיאטרון 'הסימטה', תיאטרון 'קרוב', תיאטרון 'תמונע', תיאטרון 'הבית', תיאטרון יפו ומרכז ענב.

ב-26.11 (12:00, תיאטרון 'הסימטה') יתקיים טקס פרסי 'קיפוד הזהב' השנתי בתיאטרון 'הסימטה' בתל  אביב, שבו יחולקו פרסים בקטגוריות השונות למיטב יוצרי התיאטרון העצמאי והפרינג'. הפרס הוא יוזמה של עמותת 'קיפוד הזהב' – פרס תיאטרון הפרינג', בתמיכת המדור לתיאטרון פרינג', מינהל התרבות, עיריית תל אביב-יפו – המחלקה לאמנויות,  וקרן יהושע רבינוביץ' לאמנויות. כל פרס בקטגוריה הזוכה יעמוד על סך 3,000 שקלים. פרס מחזאי השנה הוא תרומתה של הקרן על שם המחזאית אלישבע גרינבאום ז"ל שהקימה משפחתה. כמו בכל שנה, יוענק במסגרת טקס פרסי 'קיפוד הזהב' פרס מפעל חיים לאיש פרינג' בולט בעשייתו.

מרט פרחומובסקי, המנהל האמנותי של העמותה: "אנו ממשיכים זו השנה השלישית את הרפורמה, שבמסגרתה אנחנו הופכים את עמותת 'קיפוד הזהב' לגוף המאחד את כלל אנשי התיאטרון העצמאי והפרינג' וחיזוק מעמדו כתיאטרון הכי חדשני, נועז וטוב בישראל. במסגרת הפסטיבל השנה, נשוב להציג את מיטב ההצגות העצמאיות של השנה, כפי שנבחרו על ידי צוות השופטים של הפרס, שיהיו חלון הראווה של התחום לאורך השנה הקרובה".

ההצגות שעלו לגמר פרס 'קיפוד הזהב' וייקחו חלק בפסטיבל: 'דף חלק' – מיכל סבירוני (הפקה עצמאית, תיאטרון 'תמונע'), 'ביום בהיר' אחד' – אריה אלדר (הפקה עצמאית, תיאטרון 'הסמטה'), 'ואני לא יכולה לשנות את זה' – הילה תומר (הפקה עצמאית), 'מחבואים' – יפתח רוה (הפקה עצמאית, תיאטרון 'קרוב'), 'שמיים הפוכים' – עופר ירושלמי (מרכז ענב), 'האם יש מקקים בישראל?' – מרט פרחומובסקי (הפקה עצמאית, תיאטרון 'הבימה'), 'מקושקשת' – רותם נחמני (הפקה עצמאית, תיאטרון יפו) והדה-יואב מיכאלי (פרינג' באר שבע), 'מרוב אהבה' -אלירן כספי (הפקה עצמאית, אי"ב), 'בית קטן, מי יודע?' – יעל פינקלשטיין (הפקה עצמאית, תיאטרון 'הסמטה'), 'הדיבוק, גרסת הבמאי' – אבי גיבסון בראל (קבוצת 'סמרטוט', תיאטרון 'הבית').
הצגות שעלו לגמר 'קיפוד הזהב', אך לא יוצגו במהלך הפסטיבל: 'המדריך לחיפוש אתונות' של אורן עילם ('תמונע') ו'הסוף – המחזמר' של מעין אבן וגיא וינטרוב ('צוותא').

הנהלת עמותת 'קיפוד הזהב': דורון צפריר – יו"ר, עירית פרנק, דורית ניתאי-נאמן, בהט קלאצ'י, מיקי יונס, משה פרלשטיין, נועה שכטר, אפרת ליפשיץ ועודד אור. מרכזת פעילות העמותה ומפיקה: גלית ברסקי.

אירועים מיוחדים

'קיפודים מדברים': איש הרדיו יובל מסקין משוחח עם היוצרים והשחקנים של הצגות הפסטיבל על עבודתם ויקרין קטעים מתוך היצירות. רביעי, 17.11, 16:30, תיאטרון 'הסימטה'.

'סצנה X3': שלושה יוצרים מובילים של התיאטרון העצמאי והפרינג' – לילך דקל אבנרי, מעין אבן ושירי ג'ורנו – יקבלו קבוצה של שחקנים וסצנה קלאסית אחת ויביימו אותה בסגנונם הייחודי תוך שעה אחת. הקהל יוזמן לשוטט בין חללי העבודה, לצפות בתהליך ולבסוף ייחשף לתוצאות. חמישי, 18.11, 17:00, תיאטרון 'הסימטה'.

'יוונים עכשיו!': משה פרלשטיין, מהמומחים הבולטים בישראל בתיאטרון העכשווי, שב להרצאה השנתית שלו בפסטיבל, שכבר הפכה למסורת. הפעם ידבר פרלשטיין על הגרסאות העכשוויות והנועזות למחזאות היוונית הקלאסית בתיאטרון האירופאי. חמישי, 25.11, 19:00, תיאטרון 'קרוב'.

לפרטים נוספים, ללוח האירועים המלא ולרכישת כרטיסים להצגות הפסטיבל:

  www.kipodhazahav.co.il