פרגון נשיאותי

ליאורה איילון עם הנשיא ועם בעלה, ד"ר חיים איילון (צילום: פרטי)
הסופרת ותושבת היישוב ליאורה איילון, הגישה את הספר החדש שכתבה, 'ליל הינומה', לנשיא יצחק הרצוג

לפני כחודש, פורסם דבר ספרה החדש של ליאורה איילון, סופרת תושבת היישוב – 'ליל הינומה'.

השבוע זכתה ליאורה איילון להתקבל עם בעלה ד"ר חיים איילון אצל נשיא המדינה יצחק הרצוג ולהגיש לו את ספרה.

בדף הפייסבוק כתבה ליאורה איילון לאחר המפגש: "לכבוד היה לי להגיש את ספרי 'ליל הינומה' לנשיא המדינה יצחק הרצוג ולרעייתו מיכל. במשך דורות סברו כי 'כבודה בת מלך פנימה' משמעו צמצום תפקידיה של האישה. הרבנית שרה הרצוג ז"ל, סבתו של הנשיא, יצאה נגד גישה זו כנשיאה הראשונה של תנועת 'אמונה' – תנועת האישה הדתית לאומית. גם הרבניות שעליהן אני כותבת בספרי 'ליל הינומה' רצו לפרוץ את הגבולות שהציבו בפניהן. התרגשתי לספר עליהן ולשמוע על הרבנית הרצוג. מודה לנשיא ולרעייתו על פועלם לקידום שוויון מגדרי ושבירת תקרות הזכוכית".

הספר 'ליל הינומה' שמגולל את סיפורן המופלא, לפעמים הכואב והקשה, של ארבע נשים שגורלן נקשר בחייהם של שני אדמו"רים רבי תהילה: האדמו"ר הראשון רבי יעקב יצחק רבינוביץ', שנודע בכינויו 'היהודי הקדוש' מפשיסחא; ורבי יעקב יצחק הלוי הורוביץ, שנודע כ'חוזה מלובלין'. שתיים מהגיבורות הן האחיות פייגלי ושיינדל, שנישאו בזו אחר זו ל'יהודי הקדוש'. השלישית היא מרים שננטשה על ידי 'החוזה מלובלין' בערב החתונה מכיוון שראה במצחה צורת שתי וערב כצורת צלב. הרביעית היא ביילה, רעייתו של 'החוזה' לעת זקנה. סיפוריהן נכרכים זה בזה וחושפים בפנינו את החיים החסידיים בראשית המאה ה-19 מנקודת מבט חדשה – נקודת מבטן של הנשים, שדמותן נותרה עד כה בצללים.

הערת המערכת: המפגש בין הרצוג ואיילון התקיים לפני פטירתה של אורה הרצוג ז"ל, אם הנשיא. משפחת איילון שולחת את תנחומיה לנשיא ולמשפחתו.