פרשן לא אמור להיות יחצ"ן

על הדחתו של יעקב ברדוגו מגלי צה"ל * גם הוא יודע שבחיים הפוליטיים יש לקחת לא מעט סיכונים מחושבים

רשמו בפניכם את שמותיהם של שני חברי כנסת חדשים ברשימת הליכוד לכנסת הבאה: הפרשן המודח של גלי צה"ל יעקב ברדוגו והשופטת בדימוס אתי כרייף.

איך אני יודע? אין בעולם כמו אלפי חברי מרכז הליכוד, אשר ברובם (אסור לעשות הכללות…) אוהבים מאוד מועמדים העושים רעש וצלצולים; נבחרים המושכים את תשומת לב התקשורת בהתנהגותם ובהצהרותיהם יוצאות הדופן. אישים סולידיים – כמו דן מרידור, בני בגין ודן תיכון – לא ראויים בעיניהם.

למה? "כי הם לא מייצגים יותר את הליכוד החדש, זה הזועק יום ולילה כנגד אנשי השמאל ובכלל לא חשוב על מה. הם לא מספיק אמיצים כדי לתקוף את היריבים בצורה בוטה", הסביר לי חבר ילדות, איש ליכוד ותיק, הסולד אף הוא מהטונים המתלהמים "מכל המחנות", הוסיף למען האיזון…

ואם בכל זאת לא יבחרו חברי מרכז הליכוד, מהסיבות שלהם, בשניים כמועמדים מטעם המפלגה לכנסת, חוקת הליכוד מעניקה ליו"ר התנועה או למועמד מטעמה לראשות הממשלה את הזכות לבחור כאוות נפשו מועמדים כראות עיניו והבנתו.

רבים נסערו ונזעקו כנגד ההחלטה להדיח את יעקב ברדוגו מתפקידו בגלי צה"ל (לא לפטרו אלא להעביר אותו לתפקיד אחר בתחנה). אני לא עד כדי כך תמים כדי לחשוב ולהמר למה התכוונו נותני ההוראה. היה ברור שברדוגו לא יעשה חיים קלים ל'מבקשי רעתו'. כלי התקשורת יצאו בגדרם בסיקור הנרחב כאילו מדובר היה מדובר בהפלת הממשלה. הרחיק לכת ערוץ 12, שהקדיש לפרשת הפיטורין זמן רב ויקר לפרשה, במיוחד ביומן המרכזי של ליל שבת.

רק כדאי להזכיר לקוראים, כי אותו יעקב ברדוגו, שנמנה בעבר על מחנה דוד לוי, תקף בזמנו את נתניהו ואף אמר עליו כי "יש בו אכזריות פוליטית". השנים עברו וכולם כבר שכחו את דברי הפרשן, כולל נתניהו, שבתגובה על הדחת ברדוגו אמר כי "היא שערורייה ועדות נוספת לרמיסת הדמוקרטיה וחופש הביטוי על ידי השמאל. מנסים לסתום את הפה לימני האחרון בגלי צה"ל ששידר את התוכנית המאוזנת ביותר ברדיו. לא ישתיקו את הימין ולא ישתיקו את ברדוגו".

רמיסת חופש הביטוי? נתניהו הרי כבר יודע שלא מדובר בשום רמיסת חופש הביטוי. ישנם עיתונאים רבים בתקשורת הכתובה והאלקטרונית הנמנים בצורה מוצהרת על הימין.

כמה אירוני הדבר, ללמדך שהפוליטיקה היא אכן מוצר גמיש ביותר. יעקב ברדוגו, כך ככל הנראה קרה, ממש נכפה על גלי צה"ל על ידי נתניהו בהיותו ראש הממשלה. פרשן ביומן חדשות, כידוע, תפקידו לפרשן את חדשות היום ולהרחיב את המידע באוזני המאזינים אשר אינם בקיאים דיים באירועים שהתרחשו באותו יום. על ברדוגו, כפרשן, מוטלת הייתה החובה לפרוע את השטר. ממנו נדרש לשפוך רפש על מערכת המשפט ועל חוקרי משטרה ששמו להם למטרה, כביכול, לפגוע בבוס הגדול.

לא אחזור על הדברים שנהג יעקב ברדוגו להשמיע מעל גלי האתר. הם פורסמו בהרחבה בתקשורת של סוף השבוע. כאדם הבקיא ברזי ההימורים, בהיותו מנכ"ל מפעל הפיס, תפקיד נחשק על ידי עסקנים רבים ממפלגות שונות, ידע ברדוגו שבחיים הפוליטיים כדאי מידי פעם גם לקחת סיכונים מחושבים, בין היתר גם על ידי החלפת סוסים…