פרשת הדקירה הראשונה: מחכים לתסקיר

זירת האירוע (צילום: דוברות 'איחוד הצלה', ארכיון)
זירת האירוע (צילום: דוברות 'איחוד הצלה', ארכיון)
בדיון שנערך השבוע בעניין הארכת המעצר של החשוד בדקירה, ביקש עורך דינו כי יבוצע לו תסקיר מבחן שבעקבותיו תיבחן חלופת מעצר * הפרקליטות הביעה את התנגדותה לרעיון, אך בית המשפט דווקא נעתר לבקשה וביקש כי התסקיר יהיה מוכן ב-1.9

כפי שפורסם, בלילה שבין חמישי לשישי ה-8.7 וה-9.7. כ', צעיר תושב היישוב כבן 18, נדקר על ידי צעיר אחר ונגרמה לו פציעה חמורה מאוד. ב' (22), שהוגדר אז כחשוד בדקירה, נמלט מן הזירה ורק כעבור מספר ימים הסגיר את עצמו למשטרה. מעצרו הוארך מעת לעת, ביום חמישי לפני שבועיים (22.7) הוגש נגדו כתב אישום ומעצרו הוארך שוב עד לקבלת החלטה אחרת. ארבעת סעיפי האישום הם: איומים, החזקת סכין ושני סעיפים של חבלה בכוונה מחמירה.

אתמול (ראשון, 1.8) התקיים בבית המשפט המחוזי בירושלים דיון נוסף בעניין הארכת מעצרו של ב'. הדיון התקיים בפני השופט אביגדור דורות.

בפתיחת הדיון ביקש בא כוחו של ב', עו"ד חן הולנדר לבחון חלופת מעצר על ידי הזמנת תסקיר שירות מבחן. "אנחנו לא חולקים על קיומן של ראיות לכאורה", אמר עו"ד הולנדר, "מדובר באדם צעיר מאוד, נעדר עבר פלילי לחלוטין. אבקש לבחון חלופת מעצר על ידי הזמנת תסקיר שירות מבחן. החלופה אמנם נוכחת, אך אני מבקש לבחון אותה באמצעי של הגשת תסקיר לבית המשפט מוקדם ככל האפשר. מעצר של אדם ללא עבר פלילי לפני הגשת תסקיר הוא צעד חריג שבחריגים. יש החלטות רבות בתיקים חמורים מהתיק שלנו ובו מזומנים חדשות לבקרים תסקירי שירות מבחן וכך גם יש לעשות בתיק זה".

התובע, עו"ד עמיחי מרקס מהפרקליטות, אמר בתגובה לדברים אלה: "אנחנו סבורים שיש להותיר מקום לעריכת תסקירים למקרים גבוליים. מדובר בעבירה חמורה מאוד, מסכנת חיים. הנסיבות שנמצאות בכתב האישום כוללות בריחה של הנאשם מיד לאחר מכן. מעבר לכך, באופן שלא מאפיין נאשמים שהם נעדרי עבר פלילי, הוא סכר את פיו לאורך כל החקירה. זה גם גורם שהפסיקה הכירה בו כגורם מגביר מסוכנות. בחומר הראיות קיימות אינדיקציות למעורבות כזו או אחרת של אחדים מבני המשפחה ביחס לפעולות השיבוש. זה לא בלתי אפשרי למצוא חלופה. אנחנו ערים לכך שהוא נעדר עבר פלילי, אך חלופה כזו לא נמצאת על הפרק. כאשר אין חלופה קונקרטית שהיא צריכה להיות בעינינו משהו יוצא דופן, אין טעם בהזמנת תסקיר ויש לשמור את זה למצב שתוצע חלופה קונקרטית, כזו שיש בה כדי לאיין את המסוכנות. בית המשפט יודע את העומס שיש על שירות המבחן בימים אלה. מעבר לאינטרס הבסיסי שקיים לאיון המסוכנות, קיים גם אינטרס לשלומם של בני משפחת הנפגע, שהם מצויים עדיין בטראומה משמעותית. אין להם יום ואין להם לילה. בית המשפט צריך לשקול את משמעויות האפשרות של שחרור ביחס למה זה עושה למשפחת הנפגע, שכבר היום נמצאת בפחדים ובמצוקה נפשית משמעותית. אנחנו לא סבורים שיש טעם בשלב זה לתסקיר".

השופט דורות קבע בסופו של דבר כי "אף שמדובר בכתב אישום המייחס למשיב עברות חמורות, מן הראוי להזמין תסקיר של שירות המבחן ואין לשלול מראש את האפשרות לבחון חלופת מעצר. אשר על כן, שירות המבחן יגיש עד ליוםה-1.9 תסקיר מעצר בעניינו של המשיב".