"פתח לנו שער"

תערוכה קבוצתית חדשה המוצגת בגלריית האמנים של קניון עופר רמת אביב ופתוחה לקהל הרחב

קניון עופר רמת אביב פותח בגלריית האומנים בקניון תערוכה קבוצתית תחת השם "פתח לנו שער", הכוללת שלוש תערוכות ציורים של שלוש אמניות ישראליות: רחל אשכנזי, מישל עברי וענבל ברוך.

רחל אשכנזי: חיה ויוצרת בתל אביב במסגרת קבוצת 'צבע הדברים' בהדרכתה של האמנית ברוריה הסנר. השתתפה בתערוכות קבוצתיות בארץ ובחו"ל והציגה בתערוכת יחיד. עבודותיה מציבות בפני הצופה עולם קסום הפותח בפנינו מרחב וגעגוע. היא פורמת את התבנית הנתונה ועוסקת בתהליך הרכבה מחדש תוך כדי הרמוניה פנימית. סדרת העבודות המוצגת בתערוכה צוירה באקריליק, בטכניקות מעורבות במשיכות מכחול חופשיות, בכתמי צבע עזים ובתנועתיות רבה. העבודות מביאות לידי ביטוי זיכרונות ממקומות בהם טיילה בעבר, את השפעת המעבר ממגורים באזור כפרי, צורן, לעיר תל אביב ומעל לכל את תחושת הניתוק והשבירה של מציאות ימי הקורונה בשנתיים האחרונות. המציאות הסביבתית – כמו גם המסע הפנימי שהיא מקיימת עם חוויות וזיכרונות – הם נקודת המוצא ובאמצעות קו, כתם וצבע, היא יוצרת עולם חדש חסר תבניות המאפשר לצופה להשליך עליו את דימויי העולם הפנימי שלו וכך נמשך הדיאלוג.
מישל עברי: נולדה ב-1960 ביוהנסבורג, דרום אפריקה. שם גם החלה את דרכה האמנותית. כיום מתגוררת ברעננה, נשואה ואם לשניים. מישל מציירת בסגנון נטורליסטי בעיקרו ומפסלת במקביל, הכול בהדרכתה של איסנה מאירוביץ'. בתערוכה היא מציגה פורטרטים צבעוניים, מלאי עוצמה ופגיעות. בדרך כלל של נשים יפות, שהפורמט קטן מלהכיל אותן. הקווים מלאי עוצמה והבעה, נעים בין קיטצ' לגרוטסקי ובין הומור למלנכוליה. רוב הפורטרטים המוצגים בתערוכה צוירו בתקופה האחרונה, במהלך מגפת הקורונה, בפרץ יצירתי אדיר, בצבע שמן על בד. בציוריה מסרים מורכבים: הבעות פנים של חוסר אונים, הבעות מעוררות חמלה, מבט בוהה אל ה"אין". הציור עבור מישל הוא צורך נפשי. בתהליך היצירה היא מתמודדת עם הקושי למצוא את הסביבה הנכונה לדמות בציור. הפרחים העליזים שעל ראשי הדמויות נראים בתחילה כזרים דקורטיביים. מקישוט עליז הופכים הפרחים למעטפת ההולכת וסוגרת סביב הדמות, תוך מעבר מייצוג של חומר רך לחומר ההולך ומתקשה עד לרמת אבן/סרקופג ממש.

ענבל ברוך: ילידת 1981, גדלה בתל אביב ומתגוררת ברמת השרון. יוצרת במסגרת קבוצת "צבע הדברים" בהדרכתה של האמנית ברוריה הסנר. מנהלת פרויקטים בתחום מדעי החיים ביום ואמנית בלילה. במהלך השנים האחרונות לומדת ענבל ומציירת בכיתת אמנות. הסדרה שמוצגת בתערוכה מצוירת בצבעי אקריליק על בד ומשלבת פיסות קולאז' מחומרים שונים. הציורים נעים מצבעוניות עזה ואקספרסיבית ועד עבודות כמעט מונוכרומטיות, שהלך הרוח העולה מהם הוא של רוגע וחזרתיות מדיטטיבית. החופש לנוע בין הסגנונות והטכניקות מאפיין אישיות רב גונית מלאת סקרנות ותשוקה כזו המתנסה בחקירה של עולם פנימי וחיצוני חסר גבולות בחפשה אחר האמת והביטוי האישי. לאורך השנים הציגה תערוכת יחיד והשתתפה בתערוכות קבוצתיות בארץ ובחו"ל.

אודות גלריית האמנים של קניון רמת אביב: על הקיר החיצוני של קניון רמת אביב, הפונה לרחבה גדולה בין שני בתי קפה, מול גינה מטופחת ובריכות מים עם פרחי הנופר, ממוקמים 15 חלונות ראווה גדולים בהם מוצגות כל חודש תערוכות אמנות לטובת הקהילה. חלל ייחודי זה נגיש לקהל במשך כל ימות השבוע ובכל שעות היממה. מציגים בו צלמים, ציירים, פסלים ומעצבים מכל המגזרים, ממרכז הארץ ומהפריפריה. חלונות ראווה ענקיים אלה מהווים מעין מסגרות גדולות של התמונות והצופה יכול לראות את העבודות מקרוב או מרחוק, ובערב בזמן שהתאורה דולקת, גם מהכביש. המקום כולו מזכיר בעיצוב שלו את המנזרים באירופה, שכן בקדמת הקיר יש אכסדרת עמודים המחלקת את המתחם ונותנת מקצב אחיד שביניהם ניתן לראות את הוויטרינות ולצפות באמנות. בכל חודש מתקיים במקום שיח גלריה ובחודשי האביב והקיץ גם אירועי תרבות נוספים.

אוצרת: איילת אמוראי–בירן.

התערוכה תוצג על הקיר החיצוני של הקניון הפונה לרחוב איינשטיין, בין 'ארקפה' ל'גרנד קפה' בכל שעות היממה ופתוחה לקהל הרחב.

אירוע השקה חגיגי ייערך ביום שני, 4.10, בשעה 19:30 בקניון (בהתאם להנחיות משרד הבריאות) בגלריית החלונות המוזיאליים של הקניון.

נעילת התערוכה: 13.10.