צאו להפגין אהבה

איור: macrovector, freepik
איור: macrovector, freepik
העולם הגדול והמורכב שלנו יכול להיות מקום טוב יותר לחיות בו * כל מה שנדרש מאתנו זה מעשה טוב אחד ביום * מעשה ללא תמורה נותן לנשמה אושר עילאי

הרצאה רוחנית בבית מלון מדברי. הקשבתי לאיילה, המרצה לחיים טובים, אישה מרשימה כבת ארבעים בערך. ״בכל יום תנסו לעשות מעשה אחד, אפילו קטן, מבלי לחשוב או לקבל תמורה, משהו טוב לנשמה שלכם. תנו מהשפע שלכם, בכל יום משהו קטן וטוב. מבטיחה לכם שזה ישנה עבורכם את החיים. זה ישנה את העולם של כולנו״.

לא שוכח כמה הייתי סקפטי וביקורתי כלפי הדברים שלה. לא יכולתי להתאפק ובסוף ההרצאה ניגשתי אליה. ״תראי איילה, את באמת רהוטה. יחד עם זאת נשמע לי לא רציני. מעשה טוב אחד ביום ישנה את חיי?״, אמרתי בטון כועס.

״אני שמחה שניגשת אליי. על מנת לדעת אם צדקתי, עליך לנסות את הרעיון. תחזור אליי בעוד שלושה חודשים ונדבר. הנה כרטיס הביקור שלי״.

השיחה הסתיימה. החזקתי בידי כרטיס ביקור מרשים. הכותרת שלו הייתה "תפגינו אהבה". אני זוכר  היטב את עצמי אומר בשקט "עוד 'רוחניקית' בעולם עם סיסמאות". כרטיס הביקור נשאר אצלי באחד התאים בארנק. שכחתי לגמרי מכרטיס הביקור, מהשיחה עם איילה וחזרתי לחיי השגרה שלי.

כעבור מספר חודשים, בטיול בחו"ל עם בת זוגתי ובנותיי, היכה בי כברק הרעיון של לצאת ולהפגין אהבה כלפי אדם אחר ללא תמורה. ישבנו במסעדה בשעות אחר הצהריים, כולנו עייפים מיום ארוך של טיול, רעבים ומצפים לארוחה טובה. השולחן במסעדה צפה אל הרחוב. מעבר למדרכה הייתה שרועה על חתיכת קרטון אישה מוזנחת עם בגדים מלוכלכים, עייפה עם מבט ללא הבעה. לפתע, עלתה במחשבתי המרצה מהמלון המדברי. ״עשה מעשה טוב, אפילו קטן, אחד ביום, ישנה את חייך, ישנה את העולם, תן מהשפע שלך״. הקול של איילה הדהד בראשי.

המלצרית הגיעה לשולחן שלנו. בת זוגתי ובנותיי בחרו מהתפריט מנות מיוחדות לאכול. ביקשתי מהמלצרית ארוחה אחת ארוזה לקחת. בת זוגתי הסתכלה עלי ומיד הבינה. היא ראתה את מבטי לעבר האישה שישנה על קרטון במדרכה ממול. האישה הייתה קיימת גם עבורה. חיוך של טוב לב התפשט על פנייה של בת זוגתי.

האוכל הגיע לשולחן וגם המנה הארוזה הגיעה.

ביקשתי מאחת מבנותיי להצטרף אליי לצאת מחוץ למסעדה. מסרתי בידה את הארוחה הארוזה. ״תניחי בבקשה את האוכל ליד הגברת, פשוט תניחי לידה, אל תתני לה. תניחי כך שהיא תרגיש בנוח לקחת את האוכל. תודה״.

חזרנו למסעדה, משפחתי התבוננה לעבר האישה שיושבת על חתיכת קרטון, אוכלת בתיאבון רב את הארוחה שלה. להבנתי, יותר משהגברת עם הקרטון נהנתה לאכול, אנחנו כמשפחה – מבלי לדבר – הרגשנו איך הלב שלנו מתמלא באושר. זכינו לעשות מעשה אחד טוב, לתת מהשפע שלנו לאחר ללא תמורה.

חזרתי לישראל והרגשתי צורך להתקשר לאיילה המרצה. ״צדקת, מעשה טוב אחד ביום נותן לנשמה אושר עילאי״, כך פתחתי את שיחת הטלפון, שיחה שהפכה במהרה לפגישה על כוס קפה.

הרעיון של לצאת ולהפגין אהבה לאחר ללא תמורה, לעשות מעשה טוב, אפילו קטן, אפילו אחד ביום – בהחלט משנה את תפיסת עולמך.

האנרגיה הטובה הזו משפיעה מיד על הסביבה הקרובה שלך. הדוגמה האישית הופכת להיות לדרך חיים אצל האנשים שקרובים אליך.

אנחנו כחברה חייבים לתת לאחר, אפילו חיוך ויחס טוב נחשבים לנתינה עצומה. נזכרתי במדבקה על החלק האחורי של הרכב של איילה – ״צאו להפגין אהבה״. מת להשיג מדבקה כזו לרכב שלי.

העולם הגדול והמורכב שלנו יכול להיות מקום טוב יותר לחיות בו. כל מה שנדרש מאתנו זה מעשה טוב אחד ביום.