צאן ברזל: גיבורי תרבות מאיירים שירים

על תערוכה שמחברת בין הישן לחדש, בין העבר לעתיד ומכבדת את האמנים והיוצרים שעיצבו את פס הקול של חיינו בתערוכת איורים מופלאה לטקסטים היפים ביותר והחשובים ביותר שנכתבו והשפיעו על מעל שלושה דורות של ישראלים

בתערוכה 'צאן ברזל: גיבורי תרבות' מבית 'צאן ברזל' באוצרותן של הילית שפר וביני שריד, נוצרים חיבורים לא שגרתיים בין טקסטים מיתולוגיים למאיירים ותיקים וצעירים כאחד, המציגים את פרשנותם האישית לטקסט שבחרו. השילוב הייחודי בין מאיירים ותיקים הפעילים מעל לשני עשורים ובין בוגרים טריים, מחדד את היחס השונה לטקסט העובר בין הדורות השונים. כמו כן, בחירת השירים שנעשתה על ידי המאיירים פותחת לנו צוהר אל עולמות התוכן המשתנים מדור לדור ומעת לעת.

בין השירים שאוירו לתערוכה: 'עוד חוזר הניגון' שיצרו נתן אלתרמן ונפתלי אלטר (איירה גבריאלה ברוך), 'הרקדן האוטומטי' שיצרו צביקה פיק ומירית שם אור (איירה בתיה קולטון), 'את מוכרת לי מפעם' שיצרו חמוטל בן זאב עפרון ועידן רייכל (איירה נעה פלד), 'תותים' שיצרו זאב נחמה ותמיר קליסקי (אייר אסף חנוכה) ועוד.

בנוסף, יקבל האיור 'תותים' של אסף חנוכה, המוצג בתערוכה, ממד נוסף על ידי שימוש בטכנולוגיה של מציאות רבודה, כך שמבקרי התערוכה יוכלו להנות מהיצירות המולחנות ומאנימציות שיקימו את האיור לחיים. השילוב בין הדיסציפלינות מחדד גם הוא את החיבור בין ישן וחדש ובין עבר ועתיד.

הלית שפר וביני שריד, אוצרות התערוכה: "לאחר שנה וחצי שבה העולם התרבותי עמד מלכת וחטף מכה קשה וכואבת, החלטנו במסגרת המיזם 'צאן ברזל' ובשיתוף מלון 'אחוזת רנה' להרים את הכפפה ולהרים בכלל, לאמנים וליוצרים שעיצבו את פס הקול של חיינו. אנו מזמינות את מבקרי התערוכה לקחת חלק במסע הזה בזמן ולתת יחד אתנו תוקף מחודש מזווית אחרת לטקסטים היפים ביותר והחשובים ביותר שנכתבו והשפיעו על מעל שלושה דורות של ישראלים".

המאיירים המשתתפים בתערוכה: גבריאלה ברוך, דניאל גולדשטיין, גיא חרל"פ, עומר הופמן, הילית שפר, צחי פרבר, עובדיה בנישו, נעה אלון, אביאל בסיל, אסף חנוכה, מאור אהרון, אורית ברגמן, עמנואל זילברשניר, יעל ולובלסקי, בתיה קולטון ונעה פלד.

'צאן ברזל' הוא מיזם ששם לעצמו למטרה לתת כבוד לגיבורי תרבות ישראליים ולמוסיקה העברית על כל גווניה. המיזם הוקם ביוזמת 'ארומה מיוזיק' ומטרתו היא לשמר ולחדש יצירה ישראלית ולהנגיש אותה לקהל ותיק וצעיר כאחד. הפרויקט הראשון של המיזם היה 'יעלה ויבוא', פרויקט מוסיקאלי סביב היצירה של יורם טהר-לב.

'אחוזת רנה' שוכנת בבניין שנבנה בשנת 1954 על ידי דוד צימנד כמחווה לרעייתו רנה צימנד, חובר לבית רומנו בפסאז' ופעל כחלק מתעשיית הטקסטיל התל אביבית ששגשגה במתחם. בבניין ההיסטורי שכנו מתפרות ואולמות ייצור ועד לפני כמה שנים עוד היו בו אולמות גזירה, מתפרות וחנויות בדמי מפתח. לפני כחמש שנים, התקבלה החלטה משפחתית להסב את הבניין למלון דירות להשכרה לטווח קצר. 'אחוזת רנה' היא בית שמציג באופן קבוע תערוכות אמנות ואף מארח אמנים שיוצרים בתוך חלל המלון.

התערוכה 'צאן ברזל: גיבורי תרבות' מוצגת במסגרת שבוע האיור. במהלך התערוכה ייערכו מפגשי 'שיח גלריה' עם היוצרים והמאיירים, שבהם ידברו על הסיפור שמאחורי המילים והאיורים. הכניסה חופשית.

התערוכה תיפתח חגיגית ב-18.11 (19:00) ותינעל ב-27.11.

מלון 'אחוזת רנה', בית רומנו, סמטת בית הבד 3, תל אביב.

פרטים נוספים באתר,  https://bit.ly/3E7SlqW.