צבע אדום לתיירות

איציק כהן (צילום: באדיבות המצולם)
איציק כהן (צילום: באדיבות המצולם)
איציק כהן, תושב היישוב ויו"ר איגוד סוכני תיירות פנים בישראל ביוזמה להצלת מצב ענף התיירות בישראל

אחד הענפים הראשונים לספוג את מחיר המלחמה – כל מלחמה – הוא ענף התיירות. כמות התיירים מהעולם יורדת פלאים. בנוסף, החשש מהמצב והירידה בחשק לבלות נותנים את אותותיהם גם על התיירים מבית.

מדובר ביותר ממאה אלף משפחות שנפגעות מכך. לדברי איציק כהן, תושב היישוב ויו"ר איגוד סוכני תיירות הפנים בישראל, יש 400 סוכנים של תיירות שמאחוריהם יש מאות עובדים ומאחוריהם כ-140 אלף נותני שירות לתיירים בישראל: בתי מלון, אטרקציות, נהגים, מסעדות וכו'.

"מאז שבעה באוקטובר הכול משותק", מספר איציק, אך לא אומר נואש ומבחינתו יש פתרון לבעיה. לדבריו "פנינו לראש הממשלה, שר האוצר ושר התיירות במטרה לאמץ את המתווה שהיה בקורונה – לפתוח את החסם של התיירות ולהוציא את כל הגמלאים במדינת ישראל לסיורים כפי שנעשה אז. מבשרת למשל הוציאה אז 1,000 גמלאים בעלות של 40 שקלים לאדם וגם זה סובסד על ידי המועצה. הם למעשה יצאו בחינם. בסיכומו של דבר הוצאנו בזמנו מכל רחבי הארץ כ-1,000 אוטובוסים שזה כ-50 אלף גמלאים. זה הרבה מאוד".

כהן משקיע מאמצים רבים כדי לקדם את אותו מתווה גם בימים אלה ולדבריו, "אני הולך להיפגש עם מנכ"ל משרד התיירות ולדון עמו על הנושאים האלה. בכוונתי גם להיפגש עם ראשי ערים כדי לפתוח את הנושא, לשקם את התיירות, להוציא את הגמלאים ולספק עבודה לכל מי שמתפרנס מתיירות. גם שוחחתי עם ראש המועצה יורם שמעון שאמר כי ישמח לעזור ברגע שיאושר המתווה".

כאמור, פנה איציק כהן גם לראש הממשלה, בנימין נתניהו. במכתבו זה כתב: "יש לנו מתווה מסודר שאנחנו מבקשים להעלות בפניך – כי אנו מאמינים שבכלכלה אין מומחה ממך. לכן תבין את ההשלכות ואת האפשרויות הקיימות במצב הנוכחי. אתה הובלת את התמיכה בעסקים בתקופת הקורונה וגם אנחנו זקוקים למתווה דומה לקיום. אנחנו מבטיחים שהצלתנו תתרום רבות להצלת הכלכלה. אנו קוראים לך, כראש הממשלה, לפעול באופן מיידי ונחוש לתמוך בענף התיירות ובסוכני תיירות הפנים בישראל. דרושה תמיכה כלכלית, תוכניות הצלה ומדיניות שתאפשר לענף להתקיים כל עוד המלחמה ממשיכה, להתאושש ולחזור לפעילות מלאה. זו חובה לא רק כלפי העסקים והאזרחים, אלא גם כלפי עתידה הכלכלי של מדינת ישראל".

במכתב לדני שחר, מנכ"ל משרד התיירות, כתב איציק: "חיזוק של המערך הזה יכול להביא מזור גם למורי הדרך, לערים שיחזרו לפעול גם בדרום וגם בצפון. בתי המלון בצפון שמתמוטטים, בתי הארחה בדרום שאף אחד לא מתקרב אליהם – כולם יכולים להיבנות מזה. יש לנו את הניסיון, את היכולות, את הקשרים ואת האיגוד שמבוסס כולו על התנדבות של הפעילים – בלי פוליטיקה ובלי מגזרים".

בריאיון לנגה ניר נאמן בערוץ 13 סיפר איציק כהן: "הפעם האחרונה שבה עבדתי היה לפני ה-6.10. הייתה לי קבוצה של 100 חדרים באחד המלונות והכול בוטל. זה קורה להרבה סוכנים.. אנחנו קרוב ל-100 סוכנים שיש להם הפסדים של מיליוני שקלים. הרבה פתחו קופות גמל. 61 אחוז מהעסקים דיווחו שהם על סף סגירה, 99 אחוז נפגעו כלכלית ו-79 אחוז דיווחו על ביטול הזמנות. תיירות פנים היא התיירות שתהיה כאן כי לא תהיה תיירות חוץ. ארגוני התיירים של תיירות החוץ גם בקריסה. אנחנו מבקשים, בלי לקטר ובלי להתבכיין, להחזיר את המתווה שהיה בקורונה. אז הוצאנו כמעט את כל גמלאי ישראל לסיורים. אני מצפה שיוזמות כאלה יחזרו".