צעד קטן לילד

מדרסים לילדים – כל מה שרציתם לדעת

בעיות אורתופדיות בכפות הרגליים עלולות להופיע בקרב ילדים כבר מגיל ינקות, כאשר תופעות אלה לעיתים קרובות הן גנטיות ועוברות בתורשה. אחד הפתרונות היעילים והפרקטיים לטיפול בתופעות אלה הוא שימוש במדרסים מותאמים אשר לגביהם הדעות חלוקות. לפניכם רשימת יתרונות, חסרונות, טיפים ותובנות בנוגע למדרסים. כיצד יכולים המדרסים לתת מענה נכון ולמנוע בעיות עתידיות? על כך בשורות הבאות:

צעדיהם הראשונים של פעוטות מתחילים בין  הגילאים 8-18 חודשים, כאשר לקראת גיל 5 וככל שהעצמות מתפתחות והרגליים מתחזקות, מתעצבת קשת כף הרגל וצורת ההליכה. במהלך תקופה זו, ניתן לזהות כי לעיתים ישנם ילדים אשר עלולים לסבול מבעיות ומכאבי רגליים כבר בגיל צעיר, דבר שדורש התייחסות מוקדם ככל האפשר, כי כאשר הילד גדל ומתפתח, עצמותיו עדיין רכות וגופו מתעצב. שימוש במדרסים לילדים במסגרת טיפול לתיקון ושיפור הליקויים או כפעולת מנע חשובים מאין כמותם במטרה למנוע נזקים.

אלו סוגי בעיות בכפות הרגליים עלולות להופיע במהלך הילדות?

יש לא מעט בעיות ברגליים שיכולות להתפתח במהלך הילדות או להשפיע על הילדים בגילאים מאוחרים יותר – בין אם הן גלויות ובין אם הן מסתתרות מתחת לשכבות השומן של כפות הרגליים הקטנטנות:

פלטפוס (בעגה המקצועית: Flat Feet ;Pes Planus): מצב בו כף רגל שטוחה ומקבילה לקרקע. פלטפוס יכול להיווצר עקב גמישות יתר. חלק קטן מאוד מהמקרים (עד שני אחוזים) יהיה פלטפוס הנקרא בעגה המקצועית Rigid Flat Feet ומבטא מצב בו כף הרגל שטוחה וקשיחה.

Sever's Disease: כאב שאינו מוגדר. משויך פעמים רבות לכאבי גדילה.

In-Toeing\Out-Toeing: כף הרגל הנוטה פנימה או החוצה.

איך מזהים כאבים ובעיות ברגליים אצל ילדים?

התכווצויות ברגליים במהלך הלילה.

כף רגל הפונה כלפי פנים או כלפי חוץ.

קריסה פנימה של הקרסול וקשת כף הרגל.

עייפות יתר.

ילדים שנוטים ליפול.

ילדים המתקשים לקיים פעילויות שגרתיות גם עם חברים כתוצאה מכאב ומעייפות.

איבוד עניין במשחק עם חברים או בפעילות שהילד נהג לעשות ושהסבו לו הנאה.

איך לזהות הליכה לא נכונה בקרב ילדים?

1. הרטיבו את כף הרגל של ילדכם ובקשו ממנו לדרוך על דף נייר מדפסת סטנדרטי שיש לכם בבית. כעת, בחנו את משטח הדריכה. אם אתם מזהים שהדריכה נראית כמו משטח ישר, ככל הנראה המצב דורש טיפול.

2. הסתכלו על הנעליים בהן משתמש הילד ובדקו האם נוצר עיוות בצורה המקורית של הנעל. הדבר יוכל לתת לכם אינדיקציה ראשונית שהנעליים הושפעו ממנח כף רגל שככל הנראה לא תקין.

כיצד יכולים מדרסים למנוע בעיות עתידיות?

מדרסים לילדים קטנים מאפשרים לעצב את כף הרגל בזכות העובדה שהעצמות עדיין רכות. בגיל צעיר, קל יותר לתקן הליכה לא נכונה, לעזור בבניית הקשת האורכית, לסייע למצבים כמו פלטפוס ולעצב את הרגל בתנוחה האופטימלית. יש מקרים שבהם קשת אחת בכף הרגל נבנית והשנייה לא, תופעה שעלולה לגרום להפרש גבהים בין הרגליים ובעקבות זאת לשינוי זווית באגן, יציבה לקויה ובעיות שחיקת סחוסים בעתיד. מטרת המדרסים היא ליצור בסיס קשיח ש'נועל' את העקב ומונע ממנו לזוז. בדרך כלל, צורתו של מדרס המיועד לילדים תהיה באורך לא מלא, כלומר שלושת רבעי מהמדרס הרגיל המוכר, כדי לאפשר לקדמת כף הרגל לבצע את התנועה במלואה ולשפר את מנח הקשת תוך כדי הליכה. 

על מה חשוב לשים לב כאשר בוחרים מדרסים לילדים?

הרגליים של הילדים נמצאות בגדילה מתמדת. לכן, חשוב לבחור במדרסים בהתאמה אישית שיכולים לתת מענה לצורך זה ושיספקו את הפתרונות הבאים:

בחירת מדרסים עשויים מחומרים קשיחים שיוכלו לקבע את עקב כף הרגל בתנוחה הנכונה.

מעקב מקצועי: טיפול באמצעות מדרסים לילדים, כולל גם ביקורות לבדיקת הלחץ שמפעיל המדרס במרכז הרגל.

ייצור מדרסים על ידי מכון אורתופדי מורשה ובעל תווי תקן, לפחות של משרד הבריאות הישראלי.

ואם הילד מסרב להשתמש במדרסים?

כדאי לנסות להפוך את התאמת המדרסים והשימוש בהם לחוויה עבור הילד:

בחרו מדרס מעוצב, כזה שיכול למצוא חן בעיני הילד או הילדה ובכך להפחית את רמת ההתנגדות.

כאשר מדובר בילדים קטנים או כאלה המסרבים לשתף פעולה, אפשר בשלב טביעת המידה בתבנית הספוג לבקש תבנית נוספת. כך יכול הילד להשתעשע עם תבנית דומה, ללמוד להכיר את התהליך. לאחר שיקבל ביטחון, אפשר יהיה לקחת את טביעת כף רגלו על גבי משטח הספוג בערכת ההטבעה. 

חשוב לא לדחות את מה שאפשר לעשות היום, במיוחד כאשר מדובר בילדים שעלולים לסבול מתופעות בעתיד כשהן ניתנות לטיפול. כיום, ניתן לבחור מדרסים גם בחנות אורטופדיה אונליין, תהליך הכולל מדרסים בהתאמה אישית, מעקב טיפול והחלפה או החזרה במידת הצורך.

המידע והטיפים במאמר מוגשים על ידי מומחי חברת 'נטסטפ' – מדרסים בהתאמה אישית און ליין