צ'רלי צ'פלין על הבמה

התזמורת הסימפונית ירושלים יוצאת מהמסגרת עם קונצרט מיוחד של צ'רלי צ'פלין

הסימפונית ירושלים תעלה על בימת תיאטרון ירושלים עם הקונצרט 'חייך' ובו סרטונים מקוריים מתוך סרטיו של אחד מהאייקונים הבולטים של תעשיית הקולנוע, צ'רלי צ'פלין. צ'פלין, שחקן קומי, במאי קולנוע ומלחין אנגלי, זכה להצלחה רבה בעידן הסרט האילם ונחשב לאחת מהדמויות החשובות והמשפיעות ביותר בהיסטוריה של תעשיית הקולנוע.

צ'פלין מוכר בעיקר כמי שכתב, ביים והפיק את סרטיו והוא אף כיכב ברובם, אולם לא כולם יודעים שהוא הלחין את הפסקול עבור כמה מהם, בין היתר עבור 'אורות הכרך' ו'אורות הבמה' שעליו אף זכה צ'פלין באוסקר בקטגוריית הלחנת פסקול.

על הקונצרט ינצח מאסטרו סטיבן סלואן והסולן בו הוא הכנר והקריין פיליפ קווינט, שהיה גם מי שיזם את הרעיון לקונצרט. התוכנית כוללת יצירות פרי עטו של צ'פלין: סוויטת 'אורות הכרך', הנעימה של טרי מתוך 'אורות הכרך', פנטסיית הנער, טנגו 'מרירות', 'ערבות בוכיות', ונעימת 'זמנים מודרניים' (״חייך״) מאת צ'פלין. בנוסף, כוללת התוכנית גם יצירות נוספות מאת מלחינים שהשפיעו על צ'פלין לאורך חייו: 'קלייר דה לון' מאת דביסי, טנגו (1940) מאת סטרווינסקי, 'יש לי קצב' ו'Summertime' מאת גרשווין, לצד 'מחול הונגרי' מס' 5 של ברהמס בעיבוד לתזמורת. לצד המוזיקה הנפלאה, כוללת התוכנית גם תמונות וקליפים מסרטיו האלמותיים של צ'פלין: 'זמנים מודרניים', 'מלך בניו יורק', 'אור הזרקורים', 'הדיקטטור הגדול' לצד הרבה צילומים וקליפים נדירים מהארכיון האישי של צ'פלין.

פיליפ קווינט: "נתקלתי במקרה במוזיקה של צ'פלין בזמן שחקרתי פרויקט חדש הקשור למלחיני קולנוע ומלחינים שכותבים לקולנוע. נתקלתי בשיר 'חייך' מבלי ששמתי לב שצ'פלין היה האחראי הבלעדי לכתיבת השיר הזה ולכתיבתם של מאות אחרים. למעשה, הוא הלחין כמעט את רוב המוזיקה לכל סרטיו. הפרויקט התחיל עבורי בעיבוד 13 שירים של צ'פלין, שהפכו בהמשך לתכנית מולטימדיה בשם 'החיוך של צ'רלי צ'פלין'. תוך כדי העבודה על העיבודים, הסתקרנתי לגבי תהליך הלחנת המוזיקה של צ'פלין. הוא לא כתב או קרא מוזיקה, אבל כן ידע לנגן בכינור, פסנתר וצ'לו באופן חובבני ולצדו עמד צוות מעבדים שעזר לו 'להניח' את המנגינות על דף התווים. ככל שהמשכתי לחקור, למדתי כי במהלך חייו המרתקים של צ'פלין הוא פגש מספר מלחינים אגדיים ביניהם שנברג, רחמנינוב, גרשווין ואחרים. עם חלקם היה מיודד וחלקם השפיעו רבות על סגנון ההלחנה שלו. התוכנית שלי חוקרת את מערכות היחסים הללו דרך הוויזואליה, הנרטיבים וכמובן המוזיקה בקונצרט. אני מקווה שהקהל בירושלים ייהנה ממנה. הופעתי עם תוכנית זו מספר פעמים בכל רחבי תבל ואני ממש נרגש להביא אותה לבכורה ישראלית ולהתאחד על הבמה בשיתוף פעולה עם חברי היקר, מאסטרו סטיבן סלואן".

סטיבן סלואן, מנהלה המוזיקלי של הסימפונית ירושלים: "קונצרט זה הוא חלק מ'סדרה X' של הסימפונית, סדרת קונצרטים שבה אנו יוצאים מהמסגרת. אני מאוד שמח על קיומו של קונצרט מסוג זה. אני חושב שזה קונצרט יוצא דופן, משום שאין זה רפרטואר שמנוגן לעיתים קרובות וגם רוב האנשים לא מקשרים את שמו של צ'פלין למוזיקה. זו הזדמנות נפלאה לפנות לקהל נוסף".

יום חמישי, 30.6, 20:00. אולם הנרי קראון, תיאטרון ירושלים.

להזמנות: www.jso.co.il.