קהילה מתמודדת עם אלימות

העובדות הסוציאליות ענבל דגן ואביבה חיים עם שלט יום המאבק (צילום: באדיבות המצולמות)

מהי אלימות? מהי אלימות במשפחה? באלו משפחות זה קורה? מה משאיר את בני הזוג במעגל האלימות? איך אפשר לצאת ממעגל האלימות? האם לקהילה יש אחריות בהתמודדות עם אלימות במשפחה? כשמדובר בבית של מישהו אחר בקהילה שלי, האם זה קשור אליי? מה כדאי לעשות ומה מגבלות העשייה? שאלות אלה ועוד עמדו השנה במרכז פעילות המרכז לטיפול ולמניעת אלימות במשפחה במבשרת לרגל יום המאבק באלימות במשפחה, שחל כל שנה בתאריך 25.11 וצוין בסוף השבוע האחרון.

המרכז לטיפול ולמניעת אלימות במשפחה מופעל ומנוהל מזה מספר שנים על ידי ויצ"ו שזכתה במכרז מטעם המועצה. המרכז עוסק בטיפול בנשים, גברים וילדים שנמצאים במעגל האלימות ומסייע הן לנפגעים והן לפוגעים (גברים ונשים). המרכז מסייע ומטפל באלימות על סוגיה השונים: אלימות פיזית, אלימות מילולית ורגשית, אלימות מינית, אלימות כלכלית ואלימות פסיכולוגית. כמו כן, מקיים המרכז התערבות קהילתית בתחום מניעה והסברה לציבור הרחב ולאנשי המקצוע.

במטרה לתהות ולשוחח על מעורבות הקהילה בסוגייה חברתית חשובה זו, קיים צוות המרכז פגישות ומעגלי שיח עם הגורמים הרלוונטיים בקהילה: יועצות בתי הספר, תנועות הנוער, מועדוני הגיל השלישי, קהילת קמ"ץ ואף יצא לשני הקניונים ביישוב עם דוכני חשיפה והנגשה לכלל הקהילה.

הפעילות כללה מפגשים עם יועצות בתי הספר וההנהגות של תנועות הנוער השונות בסניפים המקומיים לשם חשיפה ותכנון פעילות תואמת גיל בנושא – הן בבתי הספר והן בתנועות הנוער – לציון יום המאבק באלימות. כמו כן, התקיימו מספר מעגלי שיח עם קבוצות המועדונים 'בשבילך', 'מועדון לאישה מבשרת' ו'מעגל נשים'. בחודש הבא יתקיים גם שיח בקבוצת מעגל החברים בניהולה של קטיה בן יאיר. בנוסף, התקיים מעגל שיח עם קבוצת האימהות לאחר לידה בניהולה של דליה אלקון, רכזת מפגשי האימהות.

במעגלי השיח התקיימה הרצאה קצרה על תופעת האלימות במשפחה: מהי? כיצד ניתן לזהות? למי אפשר לפנות וכו'. לאחר ההרצאה התקיימו מעגלי שיח בהם שוחחו המשתתפים על אחריות הקהילה לנוכח אלימות במשפחה ועל אחריות לצד מגבלות האחריות. במהלך השיח ניתן דגש על מקומו של המרכז לטיפול ולמניעת אלימות כמקום שהוא גם טיפולי וגם ייעוצי. המשתתפים שוחחו על קו הגברים המספק תמיכה, ייעוץ והכוונה לגברים הזקוקים לסיוע – הן כקורבן והן כתוקפן. בנוסף, התקיים מפגש עם נציגי קהילת קמ"ץ באדיבותה של מירב כהן, רכזת קהילתית; ודובי כדורי, מחזיק תיק הרווחה במועצה. ביום המאבק עצמו, 25.11, התקיים יום חשיפה ושיח ישיר עם האוכלוסייה בשני הקניונים ביישוב באדיבותן של מנהלת השיווק בשני הקניונים, נופר לוינגר מקניון מבשרת ובטי אוחנה מקניון 'הראל'.

מהמרכז לטיפול ולמניעת אלימות במשפחה נמסר: "הירתמות הקהילה ונכונות התושבים הרשימה וריגשה אותנו בו זמנית. משמח ומרגש לראות את האכפתיות והערבות ההדדית בקהילה. תודה לכל מי שסייעו לנו להעלות ולשוחח על סוגייה חשובה זו. אם אתם במעגל האלימות או מכירים מישהו או מישהי שנמצאים במעגל האלימות – תתקשרו, אל תישארו לבד. אנחנו כאן בשבילכם ולמענכם".

המרכז לטיפול ולמניעת אלימות במשפחה במבשרת ציון, 02-5709058.

קו הגברים, 1800-39-39-04.