קונצ'רטו לגשש ולתזמורת

צילום: משה צ'יטיאת
צילום: משה צ'יטיאת
: 'תזמורת המהפכה' במופע המחזיר את שלישיית 'הגשש החיוור' לבמה באופן שלא נעשה מעולם

בשורה לאוהבי 'הגשש החיוור': בקרוב יתקיים המופע 'קונצ'רטו לגשש ולתזמורת', המחזיר אל הבמה, באופן שלא נעשה מעולם, את שלישיית 'הגשש החיוור' ומזקק את הרוח של השלישייה המיתולוגית שהפכה שם נרדף לישראליות.

המופע, אותו יצרו מנהליה האמנותיים של 'תזמורת המהפכה' – רועי אופנהיים וזהר שרון – בשיתוף פעולה עם המלחין, המעבד והמנהל המוזיקלי אמיר לקנר, הועלה בבכורה במסגרת 'סדרת המהפכה' באופרה הישראלית. במופע משתתפים גם השחקנים דביר בנדק ודקלה הדר.

המופע מציע פרשנות ייחודית ונקודת מבט מוזיקלית חדשה על פועלם האמנותי של 'הגשש החיוור', זאת באמצעות פסיפס של יצירות ועיבודים תזמורתיים מקוריים, השוזרים בתוכם דגימות וידאו וסאונד מתוך מערכונים ושירים של 'הגשש'. המופע חושף את שפתם הייחודית ועושר העשייה שלהם כזמרים, כשחקנים וכבדרנים. 

המערכונים והשירים 'הצ'ופצ'יק של הקומקום', 'הכה את המומחה', 'דייג אוהב דגים?', 'המכונית המגויסת', 'פסטיבל שירי דיכאון', 'מים לדוד המלך', 'למה צחקה מיכל?', 'שיר הטלפון', 'אל תלחץ על הבננה', 'עובדים עלינו', 'אף אחד לא קם', והסרטים 'ארבינקא', 'פורטונה', 'גבעת חלפון', 'שלאגר' – כל אלה מהווים נקודת יציאה לתוך פנטזיות מוזיקליות תזמורתיות פרועות ומשעשעות.

אחד משיאי המופע הוא שלושה פרקי 'קונצ'רטו', כאשר כל פרק מהם מוקדש לאחד מחברי הלהקה – שייקה, פולי וגברי – כסולן 'מוזיקלי' בליווי תזמורת. פרקים אלה שמים זרקור על הצבעים הייחודיים, הקול, הבעות הפנים, התנועתיות ומשפטי המפתח הבלתי נשכחים של כל אחד מחברי 'הגשש'.

העשייה הקולנועית של 'הגשש' גם היא מעובדת במופע לפרקי ביניים קצרים ('אינטרמצי'), בהם יצירות מוזיקליות שבהן נשזרים קטעים מתוך הסרטים 'גבעת חלפון', 'שלאגר', 'פורטונה' ו'ארבינקה'.

את המערכונים המוקרנים מלווה התזמורת בנגינה חיה שהותאמה באופן ייחודי, מקורי ומפתיע, לעתים דרך שינוי בעלילת המערכון המקורית ולעיתים באופן בו התזמורת משתלבת בו.

הביצועים הבלתי נשכחים של הגששים לשירים שהולחנו על ידי טובי המלחינים וההרמוניה הקולית המופלאה שלהם זוכים גם הם להתייחסות מקורית לפרשנות בלתי צפויה. למשל, 'שיר הדייג' נשזר עם המערכון 'דייג אוהב דגים' לחוויה של שיר פאדו נוסטלגי ונוגע ללב; שירה של נעמי שמר, 'לו יהי', יזכה לעיבוד יוצא דופן המשלב ביצוע נדיר ומיוחד לשיר כפי שהוקלט בתכנית 'המעגל עם דן שילון'; 'מים לדוד המלך' יבוצע בגרסה משעשעת עם עיבוד בסגנון מוזיקת בארוק עתיקה ועם  חברי 'הגשש' המופיעים כזמרי אופרה בסיפור אופראי דמיוני.

מנצח: רועי אופנהיים. מלחין ומעבד: אמיר לקנר. עיצוב וידאו ארט: נמרוד צין. עיצוב סאונד: ואל קוטלר. עיצוב תאורה: נדב ברנע. כותב: גור קורן. מנהלים אמנותיים: זהר שרון, רועי אופנהיים ואמיר לקנר. מפיקה: יעל בכור פדן, מנכ״ל: עומר לקנר רייכנטל.

מועדי המופעים

חמישי, 19.8, 21:00, במסגרת סדרת 'המהפכה' באופרה הישראלית על שם שלמה להט (צ'יץ') ז"ל בתל אביב (שד' שאול המלך 19).

מוצ"ש, 21.8, 21:00, תיאטרון ירושלים.

שישי, 3.9, 12:00 ו-21:30, מרכז הבמה בגני תקווה.

להזמנת כרטיסים למופעים באופרה הישראלית: 03-692777, www.israel-opera.co.il.

להזמנת כרטיסים למופעים בירושלים: 'בימות',www.bimot.co.il , טלפון:*6226.

להזמנת כרטיסים במרכז הבמה גני תקווה: www.habama.smarticket.co.il, טלפון 03-7375777.