'קונצרט גאלה'

תזמורת הסימפנית ירושלים (צילום: דוד וינוקור)
תזמורת הסימפנית ירושלים (צילום: דוד וינוקור)
התזמורת הסימפונית ירושלים עם אנסמבל 'א-קפלה חדש' בקונצרט ראשון לשנת 2024

בתאריך 2.1.2024, תעלה התזמורת הסימפונית ירושלים קונצרט גאלה – ערב של יצירות מגוונות עם המנצחת ג'ודי אקסלרוד, ו'אנסמבל א-קפלה חדש וסולנים נפלאים.

תכנית קונצרט הגאלה כוללת מגוון של יצירות מתקופות שונות ומז'אנרים שונים: 'קיריה' ו'קום דדריט' מתוך ניסי דומינוס מאת ויוולדי, 'אודה ליום הולדתה של המלכה אן' ו'Ombra mai fu' מתוך סרסימאת הנדל, אשת חיל מאת סתר, 'יהיו לרצון' מתוך עבודת הקודש מאת בלוך וקטעים מתוך העטלףמאת שטראוס. בנוסף לקטעים אלו, יבוצע גם עיבוד חדש של אקסלרוד לשיר בכל שנה בסתיו גיורא של נעמי שמר.

ג'ודי אקסלרוד, המנהלת האמנותית של המקהלה והמנצחת בקונצרט זה נולדה באנגליה. היא בוגרת הקולג' המלכותי לאמנות שבלונדון ובית הספר ג'וליארד שבניו יורק, ולמדה ניצוח בליברפול. היא עלתה לארץ ב-1981, והייתה אחת ממקימי תיאטרון האופרה הקאמרית בירושלים, בו גם ביימה. מאז הפכה למנצחת הקבועה והמנהלת האומנותית של זמרי א-קפלה ירושלים.

אקסלרוד בחרה את כל היצירות בתוכנית, ושמחה להרחיב: "בפתיחת הקונצרט נבצע יצירות מתקופת הבארוק, שתיים של ויוולדי ועוד שתיים של הנדל, שתיים מתוכן כתובות למקהלה ואילו השתיים האחרות לסולן הקונטרה-טנור. בחרתי בהן משום שחשבתי שזאת תהיה התחלה מאוד נעימה של הקונצרט עבור הקהל. אלו יצירות בליווי הרכב קטן של נגנים – באולם גדול כמו הנרי קראון בתיאטרון ירושלים לא רגילים לשמוע מוזיקה מהבארוק ובהרכבים קטנים יותר, ולכן רציתי לחדש את האווירה באולם, להביא משהו שבדרך כלל לא עושים." מספרת ג'ודי על אופן בחירת היצירות.

"לאחר היצירות מהבארוק בחרתי לבצע כמה יצירות ללא ליווי בכלל, א-קפלה. בחרתי יצירות בעברית – 'יהי לרצון' מאת ארנסט בלוך ו'אשת חיל' מאת מרדכי סתר, בנוסף לעיבודים חדשים שכתבתי לשיר 'בכל שנה בסתיו גיורא' של נעמי שמר ולשיר נוסף מהמחזמר 'עלובי החיים'. החלטתי לסיים עם משהו חגיגי, מוזיקה יותר קלילה ושמחה. בחרתי במערכה השנייה מתוך האופרטה "העטלף" של יוהן שטראוס, אותה יבצעו זמרי הסולו המצוינים של המקהלה, בליווי התזמורת. כך אני יכולה להציג את הרפרטואר הרחב של המקהלה – בתחילת הקונצרט עם ליווי של הרכב קטן, לאחר מכן א-קפלה ולבסוף עם התזמורת."

קונצרט זו הוא הקונצרט הראשון של התזמורת הסימפונית ירושלים בשנה החדשה, שנת 2024, וגם הקונצרט הראשון של התזמורת בשיתוף עם מקהלת הא-קפלה, עליה מנצחת אקסלרוד כבר מעל לשני עשורים. זו הפעם הראשונה בה תנצח אקסלרוד על התזמורת הסימפונית, בשיתוף עם המקהלה. "אני מאוד מתרגשת, זאת ההופעה הראשונה שלנו באולם הנרי קראון. זה כמעט מקום קדוש בשבילי, זה כבוד עבורנו להופיע שם. מוזיקה קלאסית היא כל חיי, וזה כבוד גדול עבורי לנצח על התזמורת הסימפונית. המומחיות שלי היא לנצח על מקהלות ועל סולנים, ועל אנסמבלים קטנים. אז גם הקונצרט הזה יהיה שילוב של קולות, כלים וגוונים שונים של מוזיקה."

מקהלת הא-קפלה מורכבת מנשים וגברים ממניפה רחבה של גילאים. הדבר המשותף לכל חברי המקהלה הוא ניסיון נרחב במוזיקה. בין החברים ישנם מנצחים, נגנים ומורים למוזיקה, כולם מוכשרים ומקצועיים מאוד. המקהלה מתוקצבת ומוכרת על ידי משרד התרבות ועיריית ירושלים, ונחשבת לאחת המקהלות הטובות בארץ. המקהלה מופיעה בארץ ובחו"ל וזכתה בתחרויות בינלאומיות. לאחרונה הופיעה המקלה בפני קהל גדול של מפונים מדרום וצפון הארץ.

שיתוף הפעולה בין הגופים נעשה ביוזמתם של עופר אמסלם, מנכ"ל התזמורת, ושל רונית בנית, שמתפקדת כמנהלת המקהלה היום. בנית, כמו אקסלרוד, היא גם מנצחת, בעיקר על מקהלות. זהו תחום המורכב ברובו מגברים, ולכן שיתוף הפעולה הזה, בניהול שתי נשים, הוא מרגש במיוחד. "לו היו שואלים אותי לפני שנתיים הייתי אומרת שזה ממש נדיר למצוא מנצחות. אבל בשנתיים האחרונות יש יותר ויותר, בעיקר בחו"ל, ממש מנצחות מעולות. פה בארץ זה מתחיל, ויש מנצחות צעירות, מאוד מוכשרות. זהו עדיין מחזה נדיר, רוב המנצחים הם גברים, אבל בזמן האחרון מתחילות להיות יותר ויותר נשים בתחום, במגמה הפועלת לפי כישרון ולא לפי מגדר. זהו כבוד גדול עבורי לנצח כאישה מבוגרת, עם הניסיון שלי במוזיקה, כי עסקתי במוזיקה וביימתי מופעי מוזיקה וקונצרטים כל חיי, אז יש לי את הכלים לנצח על התזמורת. כולם מסביבי, כל מי שמכיר אותי, מאוד שמח עבורי כי אני עכשיו מנצחת בהנרי קראון, זאת גאווה גדולה" משתפת אקסלרוד.

בהתאם לתקופה  הנוכחית, אקסלרוד דאגה שהקונצרט יעבור התאמות ושינויים בהתאם למצב הביטחוני והכללי בארץ. "מאז פרוץ המלחמה עסקתי בכתיבת עיבוד למקהלה לשירה של נעמי שמר "בכל שנה בסתיו גיורא", שיר מאוד עצוב ומרגש."

"אני מאוד מתרגשת אבל אני מקצועית, אני אכניס את כל מה שאני מרגישה למוזיקה ולפרשנות. המטרה הכי חשובה מבחינתי היא להנות עם הנגנים ועם הזמרים, ולהעביר את היופי וההנאה שבתוך המוזיקה לקהל. יש למוזיקה הזו כוח לרפא, כוח ללטף את הנפש ולגעת בעצב. כולנו עצובים עכשיו, אבל המוזיקה יכולה לחבק את העצב ולהוציא אותו מאיתנו לכמה שעות." מסכמת אקסלרוד את תחושותיה לקראת ההופעה.

הקונצרט יתקיים ב-2.1.2024, בשעה 20:00, באולם הנרי קראון שבתיאטרון ירושלים.