קחו ספר לנשמה

ספריית רחוב במבשרת ציון (צילום: יהונתן היימן)
ספריית רחוב במבשרת ציון (צילום: יהונתן היימן)
על ספריות רחוב קהילתיות בעת מלחמה (ולא רק) * אז מי צריך ספרים כשאפשר לקרוא הכול בטלפון?

אנחנו בעיצומה של מלחמת קיום. רבים מאתנו נמצאים בחזית, רבים אחרים עם המשפחות, עוזרים עד כמה שאפשר, יושבים על יד מיטות הפצועים בבתי החולים או לצד מפונים מבתיהם. הספרים הפכו צורך לרגע של שלווה, של בריחה קטנה מהמציאות ושל חזרה לשפיות.

בעידן האינטרנט, ויתרו רבים מאתנו על ספרים ומסתפקים בגלילה בנייד עם האצבע. אבל ספרים הם עדיין מקור ללא תחליף לחוויות ולידע ולדיפדוף בהם יש אפקט מרגיע.

במבשרת ציון יש כמה ספריות רחוב וקבוצת מתנדבות ומתנדבים שוקדת על טיפוחן. כך מספרת אחת המתנדבות: "אנשים תורמים ספרים והופכים את הספרייה למקום אסתטי שמכבד את הקוראים ואת כל מי שתורם את הספרים, מקום שמוסיף צבע ויופי לנוף העירוני של מבשרת ציון. כשאנחנו רואות בספריות הרחוב ספרים קרועים או מלאים עובש, אנחנו מעבירות אותם למִחזור. איזה ספרים? מדריכים למכשירי חשמל ישנים, מדריכי טיולים מלפני שלושים שנה וגיליונות ישנים של כתבי עת מקצועיים לרואי חשבון, למשל. אף אחד לא יקרא את זה. ספרייה היא לא פח זבל או פח מִיחזור. חומר דת שאמור לעבור לגניזה, למשל, חשוב להעביר לבתי הכנסת – לשימוש או לגניזה".

במהלך המלחמה פנו קבוצות של מילואימניקים וגם קבוצות של מפונים וביקשו ספרים למבוגרים ולילדים. הצורך הזה לחזור אל העוגן מימות ילדותנו, הרגעים הללו שבהם ישבנו תמימים ותאבים לצאת להרפתקות קריאה על הספה – התעצם. "בזכות המודעות שלנו לנושא הספריות הציבוריות ולרשת הקשרים בין המתנדבים בספריות לבין התושבים שתורמים ספרים, נענו הצרכים האלה במהירות והרבה מאוד ספרים נאספו בתוך שעות ספורות והועברו למי שביקש אותם", הוסיף מתנדב אחר.

כיום עומדות שמונה ספריות רחוב קהילתיות ברחבי היישוב: בתחנת האוטובוס מול 'בריאותה', בתחנת האוטובוס ליד סופר 'השלום', בגינות הקהילתיות בשכונת 'נוף הרים' וב'לב מבשרת', בשכונה י"א ליד תיבות הדואר ובתחנת האוטובוס ברחוב הכרמים. הספרייה בקניון 'הראל' שבה לפעול במקומה הישן מול סניף הדואר.

תושבים רבים מבקשים להוסיף ספריות רחוב בשכונות ללא ספריות, למשל רכס חלילים, שכונה א' ומעוז ציון. לקבוצת המתנדבות והמתנדבים יש תוכנית (כשנחזור לתקופת רגיעה ונוכל להתרכז בזה) להפוך את ספריות הרחוב למקומות של פעילות תרבותית, למשל הקראת ספרים לילדים או מפגשי הקראה ומפגשי תרבות וספרות. לאור הביקוש ברור, כי ספריות הרחוב ימשיכו למשוך קוראים שיחליפו בהן ספרים גם בעתיד.
בעלי אוספים פרטיים שמבקשים למסור אותם עקב מעבר דירה או חוסר מקום, מוזמנים למסור אותם לספריות הרחוב או לצוות המתנדבים ואלה יעבירו את הספרים לספריות הרחוב. 

לשאלות ולפרטים היכנסו לקבוצת ספריות הרחוב הקהילתיות ופנו למנהלים. רוצים להקים ספרייה? היכנסו לקבוצה. רוצים להתנדב בספריות הרחוב הקהילתיות? גם זה בקבוצה.

מאת: אהוד אמיר, רונית בנארי, אורלי בן יונה, יהונתן היימן, מיכלי סלע, הדסה גרינברג-יעקב, דינה גרינשפן, רחל כהן וחגית  ולדן.

להצטרפות: סרקו את הקוד