קטנה אבל מזיקה

המשרד להגנת הסביבה מזהיר את הציבור בדבר זיהוי מוקד של נמלת האש הקטנה במשתלה באזורנו

בסיורים שקיים המשרד להגנת הסביבה בעת האחרונה לניטור משתלות נגועות בנמלת האש הקטנה נמצאה משתלה באזורנו כנגועה בנמלה.

נמלת האש הקטנה נמנית עם מאה המינים הפולשים המסוכנים לסביבה, גודלה כמילימטר אחד בלבד וצבעה אדום-כתום. אף שאינה מעבירה מחלות, היא מהווה מפגע תברואתי. עקיצותיה מחדירות ארס העלול לגרום לתגובה אלרגית חריפה ויוצרות מעין כווייה.

לפי הנחיות המשרד להגנת הסביבה, נדרשות משתלות נגועות לסמן אזורים נגועים. כמו כן, נאסר עליהן למכור צמחים ואדמה מאזורים אלה והן נדרשות לטפל במפגעים עד להכחדת נמלת האש הקטנה משטחן.

עם קניית שתילים חדשים, מומלץ לציבור להניח אותם שעות אחדות בקופסת קרטון בלוויית פיתיונות כדוגמת חטיף חמאת בוטנים ולראות אם נמשכות אליהן נמלי אש קטנטנות ואדמדמות.

המשרד להגנת הסביבה מעניק תו איכות, בשיתוף מכון התקנים, למשתלות הפועלות להגנה על הסביבה – שומרות על המגוון הביולוגי המקומי, נמנעות מהחדרת מינים פולשים ומטפלות ביעילות במוקדי מזיקים.

ד"ר גל זגרון, מנהלת אגף מזיקים והדברה במשרד להגנת הסביבה: "נמלת האש הקטנה היא מין פולש ומזיק לאדם ולסביבה ויש למנוע את הפצתה. מחובתה של כל משתלה לבדוק שנמלת האש הקטנה אינה בתחומה. מומלץ לציבור לוודא קודם קנייה של שתילים, עציצים ופרחים שאינם נגועים. אם מתגלה נמלת האש הקטנה, יש לדווח למוקד הרשות המקומית ולעדכן את מוקד החירום של המשרד להגנת הסביבה 6911*".

להרחבה בנושא תו תקן ירוק למשתלות: https://go.gov.il/green_label

עוד על נמלת האש הקטנה כולל הנחיות הדברה: https://go.gov.il/ant

מיפוי משתלות נגועות: https://go.gov.il/ant-nurseries