'קרטושקה'

תיאטרון 'קליפה' עם מופע חזותי מבריק שמניע את גבולות הרוסיות הישראלית * חגיגה תיאטרלית שלא מפסיקה להפתיע בחלל ייחודי הפונה לרחוב תל אביבי

המופע 'קרטושקה' מספר בדרך ייחודית, מצחיקה, פרועה, מפתיעה ונוגעת ללב את סיפורו של גבר ישראלי-רוסי החי בדלות בדרום תל אביב, כשזיכרונות של עושר תרבותי צפים ועולים מעברו ומאיימים להטביעו בים אינסופי של תלישות. הוא חווה רצף של התנגשויות חזיתיות בין תרבויות ונקודות בזמן: מוסיקה קלאסית ודרבוקות, תנועות בלט והרחוב הישראלי, צ'יבוראשקה ותפוזים, הומור משונן ועתיד עם אופק מוטל בספק.

יוצרי המופע, האומנים ארתור אסטמן ורפאל האוגס, חולקים קווי דמיון בחוויית עלייתם ארצה מברית המועצות לשעבר ברגע הקריטי של גיל ההתבגרות. הם שבים וחוזרים לאחר שני עשורים לזיכרונות ילדותם מרוסיה ולזהות שנתלשה מקרקע אחת ועדיין מחפשת אחר מקום של קבע, אותה זהות עמומה של עולה חדש-ותיק מרוסיה.

'קרטושקה' (ברוסית: תפוח אדמה), מציירת קווים לדמותו של דור ה-1.5 לעלייה הרוסית של שנות ה-90, דור שחי במשבר זהות תרבותי, בדידות ודואליות – בחוסר השייכות לחברה הישראלית מחד ולחברה הרוסית מאידך. זו יצירה התובעת את הזכות להרחיב סמלים של נראות, שפה, אסתטיקה וגבריות בתרבות הישראלית המרובדת.

היצירה תעלה במסגרת פרויקט 'עבודות כפיים' של תיאטרון 'קליפה'. פרויקט זה מפרק את המשא הרעיוני של קבוצת 'קליפה' לפרטים ומאפשר להתמקד בסגנון הייחודי של כל יוצר בה. וכך, פעם בכמה שנים טובות, זוכה 'קליפה' לפרץ של יצירתיות ושלל בכורות. שבע עבודות אינטימיות, שונות זו מזו, שמסרבות להתלכד תחת ז׳אנר פרפורמטיבי או זמן מיוחד בשנה וגם לא תחת קורת גג אחת. הן פולשות גם למתחם הציבורי ולחללים לא שגרתיים ומתפשטות מחוץ ל'קליפה' ואפילו מחוץ לתל אביב.

העבודות תנועתיות, מוסיקליות, תלויות מקום, מיצביות, משתפות קהל, למבוגרים בלבד, לילדים קטנים, עבודות שעבדו עליהן הרבה, להרבה עיניים. כפיים.

ליווי אומנותי: עידית הרמן. מנהל ART: רוסלו שמריה. עיצוב תאורה וסאונד: רפאל האוגס.
שירה: לילה טולפנוב. תודות מיוחדות לאורין יוחנן, אלינה רובין ואילנה בלסן.

תאריכי המופעים (שעה קבועה: 20:15, לבונטין 6, תל אביב): שלישי, 1.2; מוצ"ש, 5.2; שלישי, 8.2; חמישי, 10.2; שלישי, 15.2; מוצ"ש, 19.2; שלישי, 22.2; שישי, 25.2.

מחיר: 100 שקלים לכרטיס. 15 כרטיסים בלבד לכל מופע.

לרכישת כרטיסים: bit.ly/kartosh.